Friday ,23 February 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Пораз од Шпанија, но шансите за 1/2-финале остануваат за кадетките
Пораз од Шпанија, но шансите за 1/2-финале остануваат за кадетките

Пораз од Шпанија, но шансите за 1/2-финале остануваат за кадетките

Попладнево, женската кадетска репрезентација на Македонија  беше поразена на ЕХФ Шампионатот, од  Шпанија со 24-27. Сепак и по овој  натпревар на ЕХФ шампионат во литванскиот град Клаипеда, шансата за полуфинале останува, доколку утре ја совладаме Финска.

Се играше гол за гол до 4-4, потоа нашиот ривал, селекцијата  Шпанија полека да почне да ја презема контролата на теренот. На одмор заминавме со шест гола негатива, предоста на ривалот беше 11-17. Во вториот дел ја зголемија предноста, на петнаесетина минути до крајот беше 17-25, но серијата од три гола на Македонија преку Еленин, Дукоска и вардарката Јана Равојска намаливе на  20-25. Успеавме пред финишот да дојдеме само на два гола негатива, намаливме  на 24-26, но немаше време и прилика па бевме поразени со резултат 24-27.

Од вардарки имавме две кои погодија на оваа средба и тоа: Коцева Бојана 2.пати и еднаш Равојска Јана.

Утре, девојките на Савевски  ќе се борат за место во 1/2-полуфиналето во директен дуел со селекцијата на Финска во натпревар кој почнува утре од 16-00 часот.