Friday ,27 January 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Кадетската женска селекција заминува на 1.август за Италија на ЕХФ Шампионатот
Кадетската женска селекција заминува на 1.август за Италија на ЕХФ Шампионатот

Кадетската женска селекција заминува на 1.август за Италија на ЕХФ Шампионатот

Македонската женска кадетска селекција викендов имаше два успешни тест-дуели против соодветната селекција на Бугарија. Ова беа последни контролка пред заминувањето за Италија идната недела каде ќе бидеме дел од ЕХФ Шампионатот У17.

Заминувањето за Италија е предвидено за утрото на први август, четврток. Списокот до тогаш ќе биде дефиниран и скратен на потребниот број  на ракометарки за настап. Девојките по денешните настапи остануваат во хотелот Континентал, тие тренизите до заминувањето ќе ги имаат во салата Автокоманда каде и се играа дуелите со Бугарија. За жал ќе се патува со автобус што ќе биде додатно оптеретување за младите девојки.

Првиот дуел на шампионатот  за избраничките на Пановски Владимир и Симе Симовски  е предвиден за 4.август против домаќинот Италија. Кадетската репрезентација на Македонија е во групата Б заедно со репрезентациите на Полска, Белорусија, Италија и Азербејџан.