Friday ,23 February 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Познати ривалите за Ф-4 на ЖРК Вардар, се пласираа Куманово, Ѓорче Петров и Металург
Познати ривалите за Ф-4 на ЖРК Вардар, се пласираа Куманово, Ѓорче Петров и Металург

Познати ривалите за Ф-4 на ЖРК Вардар, се пласираа Куманово, Ѓорче Петров и Металург

ЖРК Вардар со победите над Шампион и над Деспина во 1/4-финалната група-2 обезбеди место на завршниот турнир во Купот на Република Македонија. Покрај нас познати се и ривалите кои обезбедија место тоа се тимовите против кои ќе се бориме за пехарот, се пласираа  на завршницата и екипите на Куманово, Ѓорче Петров и Металург.

Куп на Македонија, 1/4-финални групи:

Група 1
Скопје – Спартак 25-27
Ѓорче Петров – Чаир 35-30
финале, Спартак – Ѓорче Петров 18-36

Група 2
Вардар – Шампион 32-18
Деспина – Кузман Вардар 35-16
финале, Вардар – Деспина 38-20

Група 3
Стружанка – Астибо 27-19
Овче Поле СУ – Металург 25-31
финале, Стружанка – Металург 15-25

Група 4
Пелистер – Гевгелија 26:17
финале, Пелистер – Куманово 27-32