Tuesday ,14 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови (page 194)

Останати спортови

АТЛЕТИКА! Вардарецот Марко Ивановски во сабота ќе настапи на 29-тиот “Белградски полумаратон“

marko

Викендов  кај нашиот северен сосед Република Србија ќе се одржи 29-тата манифестација “Белградски маратон“ во организација на Д.о.о “Белградски маратон“.  Истиот е закажан за во сабота на 16-ти април. На ова манифестација ќе има трка на 5 км (трка на задоволство), полумаратон со должина од 21,1 километар и маратонска трка со должина од 42,195 километри. На полумаратонската делница црвено-црниот атлетски колектив ќе ... Read More »

БОРЕЊЕ! Одлична вест: Рехабилитацијата заврши за Халил Зубаиров, тој доби дозвола за натпревари

naslov

Ни пристигна една убава  вест од борењето, рехабилитациониот процес е успешно завршен за вардарецот  Халил Зубаиров. Овој борач на црвено-црните и македонски репрезентативец во борење имаше сериозни проблеми со здравјето добиени во една несреќа, но силното вардарово момче го мина тоа премрежје и се исправи повторно пред предизвикот да се бори за норма која ќе го однесе на Олимпијадата во Рио. ... Read More »

АТЛЕТИКА! Изјави од вардарците: Василевски,Мартиновски, Ивановски и Завировски по настапот на “Државното првенство“ .

Дејан Василевски!

Викендов на кејот на реката Вардар кај мостот близнак по 11 пат се одржа полумаратонската трка “Трчаме кон целта“, во склоп на оваа трка се одржа и државното првенство во полумаратон. Победник на истата беше Србинот Кристијан Стошиќ. За нашиот црвено-црн атлетски колектив, АК Вардар настапија 4 атлетичари, нешто што одамна црвено-црниот колектив го немаше како своја одлика, така бројно ... Read More »

КК Вардар овој викенд го доби натпреварот службено

kosarka vardarfans

Овој викенд се одигра и последното коло во втората кошаркарска лига на Македонија. Во него нашиот КК Вардар требаше да одигра натпревар на гости против тимот на Водњански Лисици, но натпреварoт не се одигра и нашиот тим го доби овој натпревар со службен резултат. Тоа значи дека нашиот тим и дефинитивно ја заврши сезоната со победа, односно во пролетниот дел ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардар настапи со 4 атлетичари на Државното првенство. Василевски го подобри значајно своето време, Мартиновски e легенда која трае, Ивановски и Завировски во топ10

hhhhhhhhhhhhhh

На 9 Април со почеток во 09:30 часот, на кејот на реката Вардар кај мостот близнак по 11 пат се одржа полумаратонската трка трчаме кон целта. Воедно во склоп на оваа трка се одржа и државното првенство во полумаратон. Победник беше Србинот Кристијан Стошиќ. За нашиот црвено-црн атлетски колектив, АК Вардар настапија 4 атлетичари. Нашите Петре Завировски и Марко Ивановски ... Read More »

КК Вардар го игра последното коло овој викенд

kkvardar-vardarfans-kosarka

КК Вардар овој викенд го игра последното коло во втората кошаркарска лига за оваа сезона. Кошаркарите на Вардар овој викенд, поточно утре му гостуваат на тимот на КК Водњански Лисици. Нашиот тим веќе го обезбеди второто место во втората кошаркарска лига на Македонија. КК Вардар до пред овој последен натпревар има биланс од 14 победи и 3 порази, а утрешниот ... Read More »

КК Вардар со победата над Гостивар е нов прволигаш

kkvardar-vardarfans-kosarka

Овој викенд се одигра ново (предпоследно) коло во кошаркарската втора лига на Македонија. Нашиот КК Вардар на овој дуел го пречека конкурентот за второто место екипата на КК Гостивар. Нашите момци ја продолжија и на овој натпревар победничката серија, па така во саботата беше победен и тимот на Гостивар 2015. КК Вардар овој најважен натпревар оваа сезона го доби со ... Read More »

Куглање! Вардар “сребрен“ во кугларскиот куп

kk

Овој викенд со одигрувањето на финалниот меч од Купот на Македонија во куглање заврши  сезоната 2015/16 во овој помал спорт.  Во финалното соочување  се сретнаа  двата најголеми ривала, Вардар и Макпетрол, за место на одигрување беше одредена  кугланата при  СЦ “Борис Трајковски”, големото финале  се играше на  патеките 1-4. Избраниците на  Драги Димитровски ја брани титулата освоена лани во ова куп натпреварување. ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардарците Ивановски и Завировски дел од традиционалниот полумаратон “Трчаме кон Целта 2016“

ak-var-660x330 (1)

Овој месец на девети, в сабота  по 11-ти пат ќе се организира традиционалниот полумаратон “Трчаме кон Целта 2016“. Патеката на оваа трка е лиценцирана и има национален сертификат, истата  точно е измерена и за полумаратон и за 5км. На истата ќе земе учество двајца  наши атлетичари од црвено-црниот атлетски колектив Марко Ивановски и Петре Завировски. На Петре Завировски  оваа патека му “лежи“ ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардарци очекуваат тежок дуел во Куп финалето, фаворитската улога му ја предаваат на Макпетрол

koko-660x330-660x330

Утре на програмата е големото финале во Купот на Република Македонија во куглање. Во финалното соочување ќе се сретнат  двата најголеми ривала, Вардар и Макпетрол. Избраниците на  Драги Димитровски ќе ја брани титулата освоена лани во ова куп натпреварување. Престои за нашиот Вардар еден  тежок дуел, бидејќи  за противник го имаат шампионот на Македонија во куглање, екипа кој веќе 15 години по ред ... Read More »