Sunday ,09 August 2020
Последни:
Home > Останати спортови (page 196)

Останати спортови

КУГЛАЊЕ! Точно две години од како група ентузијасти го вратија светото име “Вардар“ на кугларските борилишта низ земјава

koko

Точно две години минаа од како група неуморни ентузијасти решија да ги вратат светите за скопјани шест букви “В-А-Р-Д-А-Р“ во кугланите каде црвено-црните повеќе од деценија ги немаше на овие спортски борилишта. Пред точно две години на вчерашен ден случи основачкото собрание на Кугларски Клуб Вардар , каде удрени темелите на сегашниот кугларски македонски вице-шампион  KK Вардар. Димитровски Димитар и Дарко ... Read More »

АТЛЕТИКА! На Скопскиот маратон Вардар со четири атлетичари ќе земе учество

hhhhhhhhhhhhhh-660x330

На 8-ми Мај Недела со почеток во 8:45 часот по 12 пат ќе се одржи Виз Ер Скопскиот Маратон. Се очекува да настапат преку 10.000 тркачи поделени во 4 дисциплини од преку 50 земји од целиот свет. Главна ќе биде маратонската трка на 42.195км, полумаратон 21.097км, потоа следи штафетниот маратон и трката на 5км која е наменета за рекреативци и ... Read More »

Кошарка! Капитенот на македонската репрезентација М-15, вардарецот Лука Наумовски прогласен за МВП на турнирот во Милано

luka

Младиот вардарец капитенот на македонската кошаркарска селекција до 15 години  Лука Наумовски е прогласен за најкорисен кошаркар  -МВП на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, на кој нашата репрезентација го освои бронзениот медал. Бекот на црвено-црните Наумовски одигра четири одлични натпревари во црвено – жолтиот дрес на националната селекција на турнирот во Милано на кои секогаш беше меѓу најдобрите поентери и асистенти ... Read More »

Атлетика! Вардарова и Југословенска легенда, која сеуште држи македонски рекорд на 400 метри-Мачев Исмаил

ku

Црвено-црната вардарова историја од 1947 до денес е толку богата што тоа е невозможно да се долови дури во мислите колку таа е исполнета со настани, резултати, истакнати поединци и друго. Една таква за една атлетска легенда ви ја преставуваме :Еден ден, во кабината на “АК Вардар” која се наоѓеше под јужната трибина на Градскиот стадион, влезе едно момче со ... Read More »

КОШАРКА! Вардар бара проширување на Првата лига и наш влез во истата

rr

Црвено-црниот кошаркарски колектив  преку соопштение до јавноста  и КФМ  даде свој суд и предлози за  мак-баскетот. Вардарци  понудија и неколку  решенија, а воедно побараа во првата лига другата сезона да има 10 наместо 8 тима што автоматски значи влез на Вардар во елитата. Оваа  сооопштение на КК Вардар ви  го пренесуваме во целост: К.К.Вардар планираше да одржи редовна конференција за ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардарецот Ивановски викендов настапи на 29-тиот “Белградски полумаратон“

marko1

Изминатиот викендов  кај нашиот северен сосед Република Србија  се одржи 29-тата манифестација “Белградски маратон“ .  На  ова атлетска манифестација  имааше  трка на 5 км (трка на задоволство), потоа полумаратон со должина од 21,1 километар и маратонска трка со должина од 42,195 километри. На полумаратонот настапи атлетичарот од нашиот АК Вардар, Ивановски Марко. Ивановски на 21 километарскта трка оствари време од 1,30,04, што ... Read More »

АТЛЕТИКА! Трпе Мартиновски вардарова легенда која трае…

Вардаровата атлетска легенда и тренер на црвено-црните-Трпе Мартиновски!

Трпе Мартиновски е една од најголемите атлетски легенди на Балканот, недостижен во Македонија, достоен во Европски и Светски рамки! Македонската и Балканската спортска јавност многу добро знаат кој е Трпе Мартиновски. Во периодот од 1990 година до 2011 година беше едноставно не победлив во Македонија. Представуваше страв и трепет за конкуренцијата на трките на Балканот. Мартиновски е шампион на Македонија ... Read More »

АТЛЕТИКА! Дејан Василевски: Со советите на Мартиновски и мојата пожртвуваност се подготвувам за “Скопскиот маратон“

NASLOV

Дејан Василевски  ја истрча првата трка за црвено-црниот атлетски колектив. Тој на истата значајно го подобри своето постигнување. Досега има трчано и за екипата на Делта, зад себе   има повеќе трки дебитираше на 13 ноември 2011 година со бронза на 5200 метри потоа има 5 полумаратони како и неколку крос кантри трки и трки на 3000 и 5000 метри. ... Read More »

АТЛЕТИКА! Вардарецот Марко Ивановски во сабота ќе настапи на 29-тиот “Белградски полумаратон“

marko

Викендов  кај нашиот северен сосед Република Србија ќе се одржи 29-тата манифестација “Белградски маратон“ во организација на Д.о.о “Белградски маратон“.  Истиот е закажан за во сабота на 16-ти април. На ова манифестација ќе има трка на 5 км (трка на задоволство), полумаратон со должина од 21,1 километар и маратонска трка со должина од 42,195 километри. На полумаратонската делница црвено-црниот атлетски колектив ќе ... Read More »

БОРЕЊЕ! Одлична вест: Рехабилитацијата заврши за Халил Зубаиров, тој доби дозвола за натпревари

naslov

Ни пристигна една убава  вест од борењето, рехабилитациониот процес е успешно завршен за вардарецот  Халил Зубаиров. Овој борач на црвено-црните и македонски репрезентативец во борење имаше сериозни проблеми со здравјето добиени во една несреќа, но силното вардарово момче го мина тоа премрежје и се исправи повторно пред предизвикот да се бори за норма која ќе го однесе на Олимпијадата во Рио. ... Read More »