Thursday ,18 August 2022
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги > Кадетите на Рк Вардар го освоија турнирот во БиХ
Кадетите на Рк Вардар го освоија турнирот во БиХ

Кадетите на Рк Вардар го освоија турнирот во БиХ

Прекрасна вест ни стигна од Босна, каде изминатиов период од 24-26 април, две Вардарови генерации беа учесници на второто издание на Меѓународниот турнир- “Завидовиќи 2015“. Избраниците на Зоран Петковски на убедлив начин го освоија првото место, забележувајќи пет победи од исто толку натпревари.

Походот на турнирот го започнаа со триумф против Никшиќ (18:16), потоа Челик Јуниор (28:23) и Жепче (31:13)
Ова беа натпревари во групната фаза, кои им овозможија да се борат за полуфинале и финале. Таму најпрво беше преслушана екипата на Какањ (31:16), за во финалето исто така да забележиме нов триумф, против екипата на Криваја(24:17), што значеше и освојување на овој турнир. За најдобар играч на турнирот беше прогласен Алија Амзоски од редовите на црвено-црните.

Пионерската екипа, предводена од Горан Стојков го освои шестото место на турнирот, забележувајќи две победи и три порази.

Фото:Рквардар