Sunday ,27 November 2022
Последни:
Home > Uncategorized > Поранешниот вардаров голман, Васко Василев, потпиша за Рио Аве во Португалија
Поранешниот вардаров голман, Васко Василев, потпиша за Рио Аве во Португалија

Поранешниот вардаров голман, Васко Василев, потпиша за Рио Аве во Португалија

Младиот и талентиран голман, Васко Василев (2004) во иднина ќе го брани голот на Рио Аве во Португалја.

Василев потекнува од школата на Вардар и со успеси го бранеше голот на младинските екипи. Тој беше еден од најзаслужните за освојување на првото место во Детската Лига на генерација 2004, во 2016 година, кога најпрво во 1/4 финалето во пенал рулетот успеа да одбрани три пенали против Академија Пандев, како и еден во финалето против Брегалница.

Беше две години дел од Академијата на ФФМ, како и член на сите младински репрезентации на Македонија. Моментално е дел од репрезентацијата до 19 години. Нашиот медиум во минатото имаше можност да соработува со овој млад голман и да направи интервју. 

227

Во Вардар работеше со Слободан Мутибариќ, кој сигурно има удел во неговиот правилен развој и напредок. Погледнете едно видео од 2014 година, голмански тренинг со Васко Василев.