Friday ,19 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Втор тим > Младинската ракометна репрезентација, денеска стартува против Исланд

Младинската ракометна репрезентација, денеска стартува против Исланд

Денес започнуваат квалификациите на младинската женска ракометна репрезентација, во рамките на Европското првенство што оваа година треба да се игра во Шпанија, во градот Валенсија. Спортскиот центар Кале ќе биде домаќин на ова случување кое ќе се игра од денес па се до недела. Македонската репрезентација со 19 години, својот прв дуел ќе го одигра со репрезентацијата на Исланд. Натпреварот е закажан за денес со почеток од 18:30 часот. Претходно во истава група во 16:00 часот, ќе играат репрезентациите на Црна Гора и Холандија.

vardarfans reprezentacija

Првите две пласирани репрезентации ќе играат на Европското првенство за младинки во Шпанија. Сите мечеви ќе ги играме со почеток од 18:30. Утре против Холандија, и последниот дуел во недела против Црна гора. Селектор на овој состав е моменталниот тренер на вториот тим на Жрк Вардар Симе Симовски, во кој преовладуваат ракометарки од оваа екипа.