Tuesday ,10 December 2019
Последни:
Home > Author Archives: М.Т - Лико (page 722)

Author Archives: М.Т - Лико

Фк Вардар се врати во Скопје викендов

vardar-pristignuvanje121

После едномесечни подготовки во Анталија, експедицијата на Фк Вардар се врати во Скопје.Избраниците на Сергеј Андреев на овие припреми имаа можност да одиграат вкупно девет пријателски натпревари. Забележаа четири победи, и тоа без примен гол, три нерешени резултати и два порази. Победи забележаа во мечевите против Видзев(2:0) , Амкар(3:0) ,Славија Прага(1:0) и Гуиже Рене(2:0). Без победник одиграа против екипите на ... Read More »

(ВИДЕО) Доделување на наградата “ Златна Бубамара“ на ИКОНАТА Столе Стоилов

10468061_911568478867824_7120242044547512194_n

Видео од 18-та по ред манифестација “Златна Бубамара на популарноста “ која се одржа во Универзалната сала во Скопје . Покрај многуте наградени за нас најважна беше наградата за нашата ИКОНА Столе Стоилов кој ја доби наградата за Најдобар спортист за изминатата 2014 година . Забавно видео од врачувањето на истата . Видео:Ракометни Вести Read More »

Младинците на КК Вардар поразени во финалето Купот

Комбат 87

Младите кошаркари на КК Вардар не успеаа да дојдат до петтиот Куп трофеј. Во финалето беа поразени од екипата на Мзт Скопје со 87:58. Натпреварот се играше во Спортскиот Центар “Јане Сандански “ . Сепак треба да бидат задоволни и со сребрениот медал, кој ќе им биде мотив во борбата за титулата во домашното првенство. Навивачката група на КК Вардар ... Read More »

(ВИДЕО) Карачиќ избран во идеалната постава на колото и во Топ 5 гола

karacic vesprem

Вардар повторно победува , оваа недела во ЛШ падна второпласираната екипа во Бундес Лигата Рајн-Некар Левен . Минатата недела Тимур Дибиров беше избран во најдобрата седморка на колото и имаше еден од најубавите топ 5 гола. Оваа недела во истите две категори е избран Хрватскиот интернационалец во редовите на Црвено-Црните Игор Карачиќ . Во доминантната игра и фуриозната победа над Рајн-Некар Левен ... Read More »

Супер засилувања ! Данските репрезентативки Кристијансен и Граволт нови Вардарки

ddd

Прекрасна вест за нашиот Жрк Вардар  ни пристигнува  од Унгарија поточно од Унгарскиот спортски портал “nemzetisport “  . Како што донесува истиот  две квалитетни Дански репрезенативки ќе ги засилат Црвено-црните девојки по крајот од тековната сезнона . Станува збор за  25 годишната ракометарка Кристина Кристијансен која игра на позиција среден бек и која е моментално најдобар поединец во Данската репрезенација . Таа ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) БК Вардар вежби во Снежниот Стокхолм

bk4

Сонот Олимпијада Рио 2016 година тешко се остварува треба многу: напорни , тренинзи , мака , пот и издржливост . Затоа момците од БК Вардар денес имаа тренинг на снежните падини над главниот град на Шведка Стокхолм . На самиот врв на скијачкиот центар “Flottsbro “ во Стокхолм денес тројцата борачи Стефан Пешко (15) Тимур Хамикоев (22) и Кристијан Пешко (19) под ... Read More »

Есенскиот дел од сезоната 2014/2015 во Кугларска Лига заврши успешно за Вардар

Тимот на Вардар (Куглање)

Есенскиот дел од сезоната 2014/2015 во Македонската Кугларска Лига заврши успешно за новосоздадениот Кугларски Клуб Вардар 2014. Иако клубот ја почна својата прва сезона со големи амбиции базирани на квалитетниот играчки кадар, се случија непланирани порази кои за среќа не се одразија пресилно на конечниот исход на табелата после завршување на есенскиот дел од сезоната. Моментално КК Вардар 2014 го ... Read More »

Стојчевски : Својата иднина ја гледам само во ФК Вардар

stole stoper

Стоперот на Црвено-Црните Столе Стојчевски по завршената позајамица во Хоризонт на крајот од зимскиот дел  се врати во Вардар и отпатува  со момците за Анталија . Таму одработи поголем дел од подготовките со момците и одигра и мечеви . Сепак дојде вест дека ќе иде повторно на позајмица. овојпат во тимот од Тетовски Тетекс каде ќе игра се до крајот на ... Read More »

Реми за крај во Анталија Вардар – Жилина 0-0

zilina

Последниот меч во Анталија пред утрешното враќање за Скопје со Словачкиот Есенски Шампион заврши со реми со резултат 0-0 . Вардар настапи со следниве играчи : Пачовски, Хамбарѕумјан, Таневски, Грнчаров, Попов, Љамчевски, Глигоров, Дашјан, Стојановски / Миранјан од 75 минута/, Блажевски, Ивановски. Вардарци имаа повеќе од играта во првиот дел преку одбранбениот играч Таневски во 11 минута од мечот се ... Read More »

РК Вардар кандидат за домаќин на СЕХА завршниот турнир

jane

РК Вардар е еден од четирите кандидати за организирање на завршниот Ф6 -Турнир во СЕХА-Регионалната ракометна лига. Со изградба на Спортскиот Ценар Јане Сандански РК Вардар и ЖРК Вардар им се отвори можност да организираат големи спортски манифестации . Како што официјално информира СЕХА – Лига на вчерашниот состанок е утврдено дека за завршното натпреварување во кое ќе земат учество ... Read More »