Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > РК Вардар (page 751)

РК Вардар

Рк Вардар замина за Србија,каде ќе учествува на “Кањижа Куп 2014“

10836415_779565645423617_1599373709_n

Екипата на Рк Вардар продолжува со подготвителните турнири пред почетокот на новата сезона.После Струга,Вардар ќе учествува на четвртиот по ред силен меѓународен турнир “Кањижа Куп 2014“,кој ќе се одржи во спортската сала ,Бања Кањижа, од 22-24 август.Утре момците на Раул Гонзалес го играат првиот натпревар од 16:00 против репрезентацијата на Тунис,во сабота се сретнуваме со Партизан,а недела е ден за ... Read More »

Рк Вардар поразен од Металург,во финалето на Струшкиот турнир.

10464297_523926461072307_5100573578731257185_n

Екипата на Металург е победник на 42-рото издание на Струшкиот турнир,откако во финалето го победи Вардар 25:19.Мечот почна добро за Вардар,со брзо водтсво од 2:0.Од 7 минута кога беше и првото израмнување па натаму Металург го презема водството во свои раце и го одржува се до крајот на мечот.Веќе во 15 минута противникот има предност од 3:6,а новото засилување на ... Read More »

Вардар ја победи Металопластика и се пласираше во финалето на Струшкиот турнир.

1907760_523926997738920_926875839178318122_n

Екипата на Рк Вардар се пласираше во финалето на 42 –рото издание на традиционалниот Струшки турнир,со победата над Металопластика со резултат 26:23.Овој натпревар го започна капитенот Филип Лазаров како организатор на играта,на лево крило започна Марковиќ,а во првата седморка се најде и новото засилување Сергеј Горбок,па токму со неговиот гол во 6 минута имаме водтсво од 3:0.Првиот гол противникот го ... Read More »

Вардар го прегази Санкт Петерсбург на турнирот во Струга.

10384897_523926741072279_4773713469980522884_n

Момците на Раул Гонзалес имаа фуриозен старт на турнирот во Струга забележувајќи убедлива победа од 35:22 ,против рускиот преставник С.Петерсбург.Натпреварот започна со два гола и тоа во контра напади на Тимур Дибиров.Гонзалес во бековската линија започна со Душебаев,Карачиќ и новото засилување Блаженко Лацковиќ.Првите 15 минути поминаа повеќе во изедначена игра на двете страни,првото израмнување беше во 8 минута 4:4,а гостите ... Read More »

Голот на Тимур Дибиров против Металург,избран за најдобар за минатата сезона(ВИДЕО).

br0

Според гласањето на фб фановите на анкетата поставена од реномираниот ракометен портал “Хандбал Планет“,голот на волшебникот Тимур Дибиров постигнат против екипата на Металург во Лигата на Шампионите, е избран за најдобар во сезоната 2013/2014.Тимур Дибиров со вкупно 1680 гласови или 24% се најде пред Анита Горбич и Мариус Ставроситу. Со ова продолжуваат големите признанија за Дибиров,кој беше избран и во ... Read More »

Рк Вардар против Металург во првото коло на Регионалната лига.

Picture 022

Новата сезона во Регионалната лига,која треба да започне на 2 септември,Вардар ќе ја отвори на домашен терен против екипата на Металург.Овие две екипи играа во првото коло и во сезоната која помина,во која Вардар го освои трофејот во ова натпреварување.Минатата сезона овие два тима одиграа два натпревари во Сеха-лигата,оној првиот воведниот заврши со поделба на бодовите,а на вториот дуел екипата ... Read More »

Рк Вардар ќе игра на Струшкиот турнир.

10834116_779565718756943_698096578_n

Екипата на Рк Вардар и оваа година ќе учествува на 42-рото издание на ракометниот турнир во Струга.Турнирот ќе се игра од 13-16 август,а на него покрај Вардар ќе настапат и екипите на Струга која е домаќин,Металург,Кретеј(Франција),Санкт Петерсбург(Русија),Металопластика(Србија) и екипата на Азоти Пулави(Полска).Ова ќе биде прв подготвителен турнир во рамките на летните припреми,после подготовките во Крањска Гора кои ќе започнат на ... Read More »

Рк Вардар учесник на силен турнир “Кањижа куп 2014“

10836415_779565645423617_1599373709_n

Прекрасното место во близина на Српско-Унгарската граница“ Кањижа Спа“,ќе биде домаќин на силен меѓународен турнир“ Кањижа Куп 2014“.Организаторот најавува беспрекорна организација,со многу силни тимови кои би се бореле за трофејот.Турнирот ќе се одржи од 22-24 ти август,а учесниците се:Горење Велење-Словенија,Пик Сегед-Унгарија,нашиот тим Рк Вардар,Нексе-Хрватска,Партизан-Србија и репрезентација од Африка-Тунис. -Ние веруваме дека ќе го достигнеме максималното ниво на топ летни турнири,вели ... Read More »

Одреден распоредот за групната фаза во ЛШ во машка конкуренција

10822280_779566032090245_344031657_n

Вардар ќе се натпреварува во група заедно со Веспрем(Унгарија), Рајн-Некер Ловен(Германија) Чековски Медведи(Русија),Целје Пивоварна Лашко(Словенија), и Монпеље(Франција).Ехф го одреди распоредот на натпреварите по групи во Лигата на Шампионите . Распоредот на РК Вардар е следен : 1.Коло Целје-Вардар 2. Коло Вардар-Чеховски Медведи 3. Коло Вардар-Рајн-Некер Ловен 4. КолоМонпеље- Вардар 5. Коло Вардар-Веспрем 6. Коло Веспрем-Вардар 7. Коло Вардар-Целје 8. Коло ... Read More »