Thursday ,06 August 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 189)

Прв тим

Триумфално минување на Жрк Вардар во Копривница

phoca_thumb_l_Image00004

Шампионот на Македонија забележа значајна победа над Подравка со минимални 26:27 На оваа инфаркт средба,избраничките на Кастратовиќ играа топло-ладно,на кој сме навикнати да ги гледаме од минатата сезона.Натпреварот започна тесно,гол за гол,по првите петнаесетина минути,во втората фаза од првиот дел Вардарки започнаа да играат убав ракомет за око,без технички грешки и заминаа на одмор со два гола предност. Во второто ... Read More »

Феноменалната Суслина,за прва победа на Жрк Вардар во ЛШ.

phoca_thumb_m_Image00017

Избраничките на Индира Кастратовиќ ја забележаа првата победа оваа сезона во Лига на Шампионките против стариот познаник Германски Турингер. Пред повеќе од 3.000 гледачи во новата сала СЦ.Јане Сандански,Вардарки успеаа да ја израдуваат Црвено – Црната армија навивачи прв пат сезонава.Натпреварот започна навидум лесно за око,девојките ја контролираа играта,со атрактивни контри,потези направија скопската публика да ужива во сите 60минути од ... Read More »

Почна новата сезона во Лигата на Шампионките,Вардарки поразени во Подгорица.

IMG_0927-215x200

Избраничките на Индира Кастратовиќ по сензационалното трето место,и фајнал фор во Будимпешта од минатата сезона,влегоа со голем респект од противникот на овој дуел кој се играше во преполната сала во Морача.Со оглед на фактот кој е Будуќност во женскиот ракомет во последните сезони,влегоа како фаворит на оваа средба против нашиот шампион.Со оглед на фактот дека девојките на Инди немаа многу ... Read More »

Вардарки против Будуќност во Подгорица ја отвараат ЛШ.

481

Почнува новата сезона во ЛШ во женска конкуренција,во која примататот европски првак го брани екипата на Ѓер,а токму Вардарки ќе се обидат да ги симнат од тоа место оваа сезона.Првиот противник во групната фаза е европскиот вицепрвак,екипата на Будуќност која секогаш е во врвот на европскиот ракомет. Црногорскиот шампион има богати историја зад своето име.Има освоено 26 трофеи во домашното ... Read More »

Жрк Вардар сигурни против Пелистер 2012.

phoca_thumb_l_DD1_2198

Уште една сигурна победа за Вардарки во супер лигата,вкупно трета во новата сезона.Вардарки во С.Ц Кале беа подобри од екипата на Пелистер 2012 со убедливи 44:16.Рутински како на тренинг го одработија и овој натпревар,како една подготовка пред натпреварот со Будуќност во ЛШ.Освен стартното почесно водство за гостинките,останатото се беше во доминација на црвено-црните. На овој натпревар,Индира Кастратовиќ настапи речиси со ... Read More »

Жрк Вардар го декласираше Металург среде Автокоманда.

phoca_thumb_l_DD1_5575

Избраничките на Индира Кастратовиќ ја забележаа и втората победа во Скопско Супер лигата,откако убедливо ја совладаа екипата на Металург со резултат 22:37.Ова е најголема победа за Вардарки во меѓусебните дуели досега со тимот од Автокоманда.Како ќе се одвива натпреварот се виде уште на самиот старт,кога Жрк Вардар СЦБТ поведе со 0:7.До полувреме предноста се зголемуваше и на одмор се замина ... Read More »

Жрк Вардар со убедлива победа ја започна одбраната на титулата во првенството(ФОТОГАЛЕРИЈА)

Picture 079

Избраничките на Индира Кастратовиќ без никакви проблеми,ја совладаа екипата на Жито Прилеп со убедливи 46:11 и ја започнаа одбраната на титулата во женската супер лига.Натпреварот започна со голот на Олга Черноиваненко,а нејзини беа вкупно четири од првите седум гола на Вардарки, и тоа најчесто преку брзи контранапади.Својот прв гол гостинските ракометарки го постигнуваат во 11 минута за резултат од 7:1 ... Read More »

Жрк Вардар застапени со три најдобри трансфери во ТОП 20

phoca_thumb_l_DD1_6859

Ракометниот портал “Хандбал-Планет“ направи избор на топ 20 трансфери во женскиот ракомет,кои беа актуелни летото.Жрк Вардар во оваа листа е вклучен со три најдбри трансфери,а највисоко котира преминот на Андреа Пенезиќ од Крим во Вардар,кој го зазема второто место.Погледнете ја целата листа на топ 20 најдобри трансфери: 1.Катарина Булатовиќ(Ѓер-Будуќност) 2.Андреа Пенезиќ(Крим-Вардар) 3.Кабрал Барбоса(Турингер-Флори Хандбал) 4.Сузан Милер(Лајпциг-Ѓер) 5.Александра Насцименто(Хипо-Баја Маре) 6. ... Read More »

Жрк Вардар први го “сефтосаа“ новиот Јане Сандански.

phoca_thumb_l_DD1_6583

Избраничките на Индира Кастратовиќ ја имаа честа први да започнат со тренинзи во новиот С.Ц.Јане Сандански кој свечено беше отворен пред неколку дена,и кој ќе биде нов дом на ракометните екипи на Вардар и на кошаркарскиот тим Мзт Скопје.Се очекува во новата сала,Вардарки да бидат домаќини и на силен турнир,кој ќе биде вовед пред почетокот на новата сезона. Тренерот на ... Read More »

Подравка им се придружи на ЖРК Вардар во групата Б.

481

Екипата на Подравка е последниот учесник во групата Б во Лигата на Шампиони,во која се наоѓа и Жрк Вардар.На кфалификацискиот турнир,во група со Митјаленд,Бјасен и Раднички,преставникот од Хрватска успеа да издвојува две победи.Во првиот дуел ја совладаа екипата на Бјасен со резултат 31:23,а во финалниот дуел за влез во групната фаза беа подобри од изненадувањето Раднички од Крагуевац,кои претходно пак ... Read More »