Tuesday ,29 September 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 187)

Прв тим

Одлична партија на Јованка Радичевиќ!

radicevic-vardarfans-pobeda

Одамна чекавме нашето крило да блесне во Лигата на Шампиноите. Тоа се случи можеби и на најпосакуваниот натпревар за Жрк Вардар оваа сезона. Маестрална партија на црногорската репрезентативка, крилото на Вардар на овој меч беше прва ”виолина” на натпреварот со 7 постигнати погодоци. Главното ”оружје” на Вардар од контра напади беше во рацете на Радичевиќ, 5 од 7-те погодока ги ... Read More »

Моќ, сила, демонстрација, Вардарки го разнишаа сеуште актуелниот европски првак

vardar-gjer-04.04.2015-chetvrt-finale-na-lsh-1383(1)

Ракометните клубови на Вардар продолжуваат да не радуваат со нивните одлични игри и достигнувања. Двете екипи се меѓу најдобрите осум во Европа. Момците допрва треба да ја почнат битката за Ф4 и завршниот турнир, а девојките со една нога се веќе таму. Уште 60 минути останаа во Унгарија да се одработат и да се симне од тронот актуелниот европски првак. ... Read More »

Андреја Лекиќ- Имавме неверојатна атмосфера во салата

vardarfans pre

Задоволството од големата победа во рамки на 1/4 финалето над Ѓер на прес-конференцијата не го криеја шефот на стручниот штаб Кастратовиќ и ракометарката Лекиќ . Особено големо е задоволството од атмосферата создадена во Спортскиот Центар Јане Сандански . По тој повод во пренесената изјава од клубскиот сајт Лекиќ вели : Одигравме еден исклучителен меч, решавачка беше одбраната, која беше дефинитивно ... Read More »

Ѓер на колена, Вардарки со шест гола во реваншот

poznati-se-sostavite-za-mechot-vardar-gjer-1376

Одлична увертира пред раваншот и феноменална игра на нашите девојки кои блеснаа повторно во овој меч. Со плус шест гола ќе почнеме на реваншот за седум дена во Унгарија. Натпреварот започна одлично за нашите девојки и Суслина која уште на стартот нанижа три одбрани, од кои една беше од седум метри. Првиот гол гостинките го постигнуваат во 5 минута, а ... Read More »

Дојде денот “Д“ за Жрк Вардар

vardar-krim-merkator-lsh-832(1)

Вечерва со почеток од 19 часот во С.Ц. Јане Сандански ќе се одигра првиот четврт-финален натпревар помеѓу црвено-црните девојки и актуелниот европски првак, екипата на Ѓер. Полни со оптимизам и надеж за победа и пласман на Ф4 изминативе денови девојките најавуваат дека ова е можеби дуелот за нив на сезоната. Денот кога можеби оваа екипа ќе профункционира како минатата сезона ... Read More »

Со поддршка од трибините и за Жрк Вардар

vardarfans pres

Се што градеше, губеше Вардар оваа сезона се заборава,  утре нашиот шампион Жрк Вардар ќе го одигра клучниот двомеч оваа сезона, за пласман на ф-4 завршниот турнир од Лигата на Шампионите во Будимпешта. Избраничките на Инди се подготвени и ветуваат максимум од себе, за да издвојуваат што е можно поголема разлика пред реванш натпрварот токму во Будимешта. Исто така девојките ... Read More »

Радичевиќ: Мотивирани сме, играме против европскиот шампион ! ЖРК Вардар прес-конференција

vardarfans pres

За девојките од женската ракометна секција на Вардар престои најважниот меч во ова натпреварувачка сезона четвртфиналето со европскиот шампион Ѓер . По тој повод за овој меч од Лигата на европски ракометни шампионки кој е закажан за 4ти Април , денес се одржа прес-конференција на која присуствуваа тренерот на екипата Индира, двете ракометарки Лекиќ и Радичевиќ и директорката Нацева . ... Read More »

Женските екипи на Вардар ги добија противниците во купот на Македонија

vardar-pelister-2012-23.03.2015-1143(1)

Двете ракометни екипи на Жрк Вардар ќе бидат домаќини на своите четврт-финални групи во Купот на Македонија. Првата екипа на Жрк Вардар се наоѓа во група заедно со екипите на Куманово и Чаир. Вардарки се слободни во полуфиналето, а во финалето ќе играат со подобриот од дуелот Куманово-Чаир. Втората екипа на Жрк Вардар предводена од Симе Симовски за да стигне ... Read More »

Јулија Николиќ: Имаме големи шанси да одиме на Ф4

krim-vardar-06.03.2015-986(1)

Во сабота со почеток од 19:00 во С.Ц. Јане Сандански Жрк Вардар ќе го одигра првиот 1/4 дуел во ЛШ. Противник е Ѓер, актуелниот европски првак и екипата која последниве наназад години е во самиот врв на европскиот ракомет. Еднаш оваа сезона ги победивме на турнирот “Хандбал Фиеста“ во пријателски натпревар. Но ова е сосема нешто друго, борба за влез ... Read More »

“Шест Вардарки“ во изборот за ол-стар тимот за сезона 2014/2015

phoca_thumb_l_Image00004-640x330

Денеска започна гласањето за изборот на ол-стар тимот во женска конкуренција за сезона 2014/2015. Во овој избор се најдоа и шест ракометарки на нашиот шампион, екипата на Жрк Вардар. Во изборот за најдобар голман е номинирана Амандин Лејно. Сираба Дембеле ќе се бори за најдобро лево крило, Андреа Пенезиќ во категоријата лев бек. Најдобрата светска ракометарка од последната сезона Андреа ... Read More »