Home > Uncategorized > Висока победа на Вардар, совладан тимот на РК Кузман во последниот есенски младински меч
Висока победа на  Вардар, совладан тимот на РК Кузман во последниот есенски младински меч

Денес се одигра последното, петто коло во женската младинска лига за  Вардарки во есенскиот дел. Сосема очекувано на домашен терен во „Јане Сандански“  избраничките  на Ристова, Црвеновска и Царчев ја совладаа екипата на РК Кузман од Населба Илинден. Победата за црвено-црните дами дојде со резултат 48:20 (22:9).

Стандардно ние доминиравме уште по првата судиска свирка на овој дуел. Отворивме со високи 4-0на стартот на нашиот гол Трајковска не дозволи затресување на нејзината мрежа. Ривалот успеа да направи баланс и намали на 7-4. Вардарки ја подобрија играта во одбрана, имаа расположен чувар на мрежата кој бранеше и седмерци, па почнаа да итаа кон двоцифрена предност, успеавме во последната третина од дел да влеземе со 17-7. На одмор заминавме со предност од 22-9.

0

Во вториот дел започна со иста серија 4-0, нашите девојки погодија четири пати, а на голот нововлезената Грујовска беше без примен гол.  Ние победовме со 26-9. Лесно беше да се игра во продолжение, ние доминиравме на теренот и од минута во минута ја “пумпавме” предноста, во одбрана бевме на ниво, Грујовска сопра покрај зицери и два пенала. Победата дојде 28.гола позитива. Ние овој последен есенски дуел го добивме со резултат 48-20.

На овој дуел се истакнаа со најголема цифра Симона Грујовска таа имаше 9 одбрани и два пенала, со 8ка зад своето име заврши крилото Јаковчевска Ива, иста бројка имаше и Јована Трајкоска, нашата голманка 8 удари кон кон нивниот гол. Расположеното крило, Фани Ѓорѓиевска погоди шест удари, а по пет гола имаа бековире, Николиќ Милица и Ана Марија Божиновска.