Home > Uncategorized > ПОБЕДА! ЖРК Вардар со пресврт „го фрли на колена“ Металург во дербито
ПОБЕДА! ЖРК Вардар со пресврт „го фрли на колена“ Металург во дербито

ЖРК Вардар се врати на победите и тоа кога најмногу требаше во дербито со Металург, денес во Јане Сандански. Вардарки победија со пресврт, девојките на Ристова и Царчев триумфираа со резултат 20-18

Отворивме добро, преку Бојана Коцева и Ивона  Трпевска  кои донесоа 2-0 за Вардар на стартот.  Но со серија од три гола  сино-белите го преземаа водството на мечот,  тие поведоа со 3-5. Вардарки се вратија на 5-5, но потоа почна нивната криза во нападот, гостинот беше секогаш неколку чекори пред нас. На одмор заминавме со негатива од три гола , односно со резултат 9-12.

Стартот на второто полувреме донесе подобра игра за нашите девојки.  Повторно талични беа, Коцева и Трпевска отворија со погодоци, па за пет минути Вардар дојдовме  до реми, 12-12. Металург пак се одлеипи со два гола (12-14), нашиот голман Трајковска бранеше добро, па му овозможи на Вардар и плус два, откако погоди Миновска за 17-15.  Успеавме да ја задржиме оваа позитива од два гола  и победивме со 20-18.

Ивона Трпевска беше стрелец на шест гола, Бојана Коцева даде пет погодока, а Сара Миновска четири пати се запиша во листата на стрелци.  На голот Трајкоска Јована впиша исклучително важи 8.одбрани.