Sunday ,16 June 2024
Последни:
Home > Uncategorized > ЖРК Вардар лесно со Шампион, 7.победа по ред оваа пролет
ЖРК Вардар лесно со Шампион, 7.победа по ред оваа пролет

ЖРК Вардар лесно со Шампион, 7.победа по ред оваа пролет

Денес, ЖРК Вардар стави нова “цртка“  на победничката пролет, дојдовме до 7ма победа на исто толку одиграни лигашки дуели.  Го совладаве тимот на Шампион со високи 39-19, девојките на Ристова и Царчев одигаа перфектна одбрана која донесе плод.

179529807_10219463945051481_4188372525291872201_n

По почетните три „стерилни“ минути гостинот поведе со 0-1 во 4.минута, одма по 15.секудни со соло продор изедначи (1-1) Галевска Марија. За пет минути потоа, одбраната наша и Трајкоска не дозволија ниту еден гол, ние погодивме пет пати. Во 9.минута водевме 6-1 по погодокот на Диневска Бојана од контра-напад, во оваа серија два одлични гола имаше и Дамјаноска Кате. Шампион се разбуди и за 30.секунди намали на 6-3 покажувајќи „заби“. Сепак тоа беше се ние поведовме со 10-3 преку Диневска, а клупата на ривалот побара два тајм-аути со цел да не се одлепиме. Првпат со двоцифрена разлика (14-04) поведовме во во 17.минута преку Диневска. Ристова ги уфрли во игра, Миновска, Попова, Лазаровска и Коцева кои исто така продолжија во пеколно темпо да го полнат голот на ривалот. Во 23.минута по одбранет пенал на Трајкоска и со гол на младата Коцева Бојана отидовме и на плус 15 на овој дуел (20-5). На пауза се замина со резултат 23-9 во наша корист, првиот дел го доигравме одлично доминиравме и често казнуавме преку контри каде Трпевска и Диневска беа немилосрдни.

179662914_10219463944651471_8595688550291656029_n

.
Отворивме со гол на пикерот Џатевска Ивана ривалот врати за почетни 24-10. Имавме доста исклучувања поради борбената игра во воведните минути во овој период, па противникот искористи. Тие дојдоа на 10.негатива (25-15) во 39.минута. Вардарки веднаш заиграа одлично во одбрана, Грујовска спречи погодок од пенал, и фати зицер, тоа во напад беше наградено. Па во 47.минута поведовме со 31-15 преку Фани Ѓорѓиевска која погоди за црвено-црниот тим. Вардарки беа за класа подобри од својот ривал, нивниот голман колку толку ги одржуваше во баланс и спречи тотател потоп. Се беше решено на овој дуел победата дојде со резултат 39-19, резултат кој го постигна Фани Ѓорѓиевска на 25.секунди до крајот.

179874173_10219463943931453_7797390439037464486_n

Трпевска и Ѓорѓиевска погодија по 7.пати, Дамјаноска  имаше 6.гола, три девојки погодија по 4 пати: Стојановска, Диневска и Стефаноска. Кај голманите  Трајкоска Јована имаше 6.одбрани, Грујовска сопре две топки.