Saturday ,11 July 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење (page 26)

Реално Аикидо /Борење

Тимур Хамикоев од БК Вардар брилијантен

ss

Алтанот на БК Вардар Хамикоев Тимур брилијаше викендов во борбите кој ги имаше . Македонскиот репрезентативец и член на Вардар имаше фантастичен  настап на Лила Меларкуп во Вестерос, Шведска.Големината на неговите победи се уште поголеми ако се знае дека настапи во повисока категорија до 97кг и во слободен стил а самиот има моменатaлно 88кг што уште толку ја покажува неговата ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) БК Вардар вежби во Снежниот Стокхолм

bk4

Сонот Олимпијада Рио 2016 година тешко се остварува треба многу: напорни , тренинзи , мака , пот и издржливост . Затоа момците од БК Вардар денес имаа тренинг на снежните падини над главниот град на Шведка Стокхолм . На самиот врв на скијачкиот центар “Flottsbro “ во Стокхолм денес тројцата борачи Стефан Пешко (15) Тимур Хамикоев (22) и Кристијан Пешко (19) под ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) БК Вардар :Благодарност до А.Д Вардар за укажаната помош и верба – галерија од Државното изборно првенство

df

Борачкиот клуб Вардар искажува благодарност на довербата , соработката , помошта и вербата до нашиот најголем спортски колектив  А.Д Вардар . Особено до г-н Савовски Марко , г-н Ратко Капушевски , Директорката Нацева Гордана , и легендата на Македонскиот ракомет Индира Кастратовиќ . Се разбира и за сопственикот на трите Црвено- Црни колективи г-н Самсоненко Сергеј . Исто така искажуваат ... Read More »

БК Вардар на Изборното првенство во Борење ,Зубаиров победник во категоријата – 86кг

bk7

На Државното изборно првенство во Борење организирано од Федерацијата на Боречки Спортови на Македонија зема учество и нашиот БК Вардар . Најголем успех имаше нашиот борач во категоријата до 86 килограми  Халил Зубаиров кој го освои првото место во својата категорија . Халил покажа прекрасни перформанси и со туш ја заврши финалната борбата со неговиот ривал Стефан Никовски од тимот ... Read More »

Борачите во посета на С.Ц Јане Сандански

bor2

  Делегацијата на БК Вардар денес беше на посета во С.Ц Јане Сандански домот на Вардар . Борачите Халил Зубаиров и Тимур Кхамикоев заедно со шефот на стручниот штаб на Борачите Професорот Љубиша Пешко  заедно го посетија објектот кој е дом на двете црвено-црни ракометни секции. Се запознаа со капацитетите во овој најмодерен спортски објект во Македонја.Се уверија дека сите ... Read More »

БК Вардар моментален состав

vww

Со појавувањето на Ревитализираниот БК Вардар наместо да се поправи боречката сцена во земјава атмосферата и квалитатот напротив се влоши ситуацијата.Како што не информираат напротив од ФБРМ се работи против интересот на Вардар и борењето во Р.Македонија.Дури и нешто необјасниво се случи се укина Лига-Системот најверојатно поради екстра составот на БК Вардар на чело со шефот на стручниот штаб Професор ... Read More »

БК Вардар повторно “раѓање“ 2014година

bk

  БК Вардар како и многу спортски колективи со истото име ги пројде премрежијата на транзицијата во нашата земја .Пред 10сетина години со заминувањето на г-н Пешко Љубиша од местото тренер на борачите клубот почна да бележи помалку значајни резултати и да замира. На иницијатива на вљубениците во борењето и со голема желба во 2014година повторно се возобнови како организација ... Read More »

Боречки клуб Вардар

aa

Боречкиот клуб Вардар е формиран 1960 година,и може слободно да се каже дека е еден од оние клубови што постигнале одлични резултати и од чиј редови излегле голем број на државни репрезентативци. Овој клуб бил член на првата сојузна боречка лига и со години бил шампион на Југославија и учесник на голем број мегународни натпревари. Под раководство на нашиот познат ... Read More »