Thursday ,19 April 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 106)

Младински лиги

Александар Стојчевски: Секогаш може подобро и во тој правец ќе се стремиме јас и мојата екипа во вториот дел од сезоната

vardrafans izjava na stojcevski

Младинците на Рк Вардар со триумф го финишираа првиот дел од  сезоната. Во својата група каде се натпреваруваат, одиграа натпревар со екипата на Работнички, кој го добија убедливо со резултат 21:31. Во текот на целиот дуел имавме константна предност, која во ниту еден момент не беше загрозена од противникот. Имавме и најголема позитива од 15 голови, но Работнички во финишот ... Read More »

Работнички лесен “залак“ за младинците на Рк Вардар

vardarfans 15

Вчера во спортскиот ракометен центар Кале се одигра одигра последното коло од првиот дел на сезоната, во рамките на ракомената младинска група 1. Младинците на Рк Вардар кои ги предводи тренерот Чивлачки со триумф го завршија овој дел од сезоната, против екипата на Работнички. Противникот условно беше домаќин на овој дуел, кој заврши со голема победа на црвено-црните со резултат ... Read More »

Продолжуваат настапите во првата ракометна лига за Рк Вардар 2, следен противник е Куманово

Rk-vardar2-660x330

Во сабота со почеток од 20 часот во спортскиот ракометен центар Кале, екипата на Рк Вардар 2 го пречекува Куманово во рамките на првата ракометна лига. После пауза од недела дена, поради настапот на кадетската ракометна репрезентација на балканското првенство во Бугарија, избраниците на Стојан Петрушевски се враќаат на своите мечеви во првенството. Одложеното коло со екипата на Текстилец поради ... Read More »

Од утре започнува вардаровата “Јуниор лига“ во машка и женска ракометна конкуренција

gg

Од утре  28 ноември  ќе почне да функционира Вардар јуниор лигата во машка и женска ракометна конкуренција, по урнек на фудбалската која веќе е во тек и успешно се реализира ширум републиката. Истата е овозможена по  воспоставувањето на соработката со повеќе регионални единици низ земјава кои се дел од Ракометната Академија на Вардар.Ракометната Академија на Вардар ја сочинуваат 21 регионална единица, ... Read More »

13 “Вардарци“ дел од Македонската кадетска ракометна репрезентација која го освои второто место во Бугарија

vardarfans 13 vardarci za kadetskata reprezentacija

Машката кадетска репрезентација од националната спортска академија го освои второто место на Балканското првенство кое се одржа во Бугарија. Игравме против домаќинот, како и селекциите на Романија и Косово. Забележавме две победи во дуелите со Бугарија и Косово, а бевме тесно поразени од репрезентацијата на Романија. Во Македонската кадетска репрезентација доминираа играчи од екипата на Вардар, вкупно 13 ракометари доаѓаа ... Read More »

Кадетите на Вардар Јуниор убедливо го победија Неготино

vardarfans-kadeti-540x330

Во последното коло од првиот дел на сезоната во машката кадетска лига, екипата на Рк Вардар јуниор беше поуспешен од тимот на Неготино. Конечниот резултат гласеше 32:14. Избраниците на Слободан Чивлачки го контролираа целиот натпревар и во ниту еден момент не дозволија противникот да поведе. Црвено-црните имаа фуриозен старт откако поведоа со 5:0. Гостите од Неготино се ослободија од почетниот ... Read More »

Мартин Карапалевски: Се трудам на секој натпревар да го дадам најдоброто од мене

vardarfans izjava na karapalevski

Вчера во Делчево се одигра натпревар од кадетската машка лига, помеѓу истоимената екипа и нашиот Рк Вардар Јуниор. Во еден израмнет натпревар, поделбата на бодовите на крајот можеби беше најреален исход. Мечот заврши со резултат 26:26. Секоја од двете екипи имаа свој период, кога го диктираа темпото на игра. Убедливо најефикасен во составот на Вардар Јуниор беше Мартин Карапалевски кој ... Read More »

Кадетските машки екипи на Делчево и Вардар Јуниор ги поделија бодовите

vardarfans kadetskiot mec so neresen rezultat

Натпреварот во рамките на шестото коло од кадетската лига, помеѓу екипите на Делчево и Вардар заврши со нерешен резултат 26:26. Ова е прв ваков исход во новата сезона, за кадетите на Рк Вардар, кој ги предводи тренерот Чивлачки. Освен тоа имаат три победи и два порази. Мечот во најголем дел беше израмнет, со периоди на мала доминација на двете страни. ... Read More »

Андреј Мицаноски: Од победата сум задоволен, но секогаш може и повеќе

vardarfans izjava na micanoski

Младинците на Рк Вардар забележаа нова победа во лигата, откако на вчерашниот дуел одигран на Кале, беа подобри од екипата на Преспа 2010. Имавме можност да гледаме натпревар, кој во поголем дел беше неизвесен, иако црвено-црните ја контролираа играта и имаа постојано водство. На полувреме се замина со резултат 14:10. Во вториот дел, противникот се доближи на само еден гол ... Read More »

Рк Вардар-младинци подобри од Преспа 2010

vardarfans 21

Втората младинска екипа на ракометниот клуб Вардар која се натпреварува во оваа лига, забележа победа во дуелот со Преспа од Ресен. Младинците на Рк Вардар предводени од тренерот Чивлачки триумфираа со резултат 23:16. Мечот се одигра во спортскиот ракометен центар Кале. Гостинскиот тим одлично го започна овој натпревар и некаде до 10 минута имаше постојано водство, кое не беше поголемо ... Read More »