Monday ,16 July 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 253)

Прв Тим

РК Вардар денес на “поправен“ кај ППД Загреб, ТВ пренос 17-30

vardarfans 0

Нема простор за одмор на црвено – црните ракометари кои по вчерашниот настап во ЕХФ лигата на шампионите со Колдинг во Данска денес допатуваа во главниот град на Хрватска -Загреб да одиграат дуел од СЕХА регионалната лига. Домаќинот ППД Загреб е предводен од миленикот на скопската публика Веселин Вујовиќ. Овој  дуелот е закажан со почеток во 17:30 часот. Од истиот ќе ... Read More »

(ВИДЕО) Дибиров е прво место на листата топ-5 најубави погодоци во ЛШ за 5 коло

tt

Второ коло по ред Тимур Дибиров се наоѓа во изборот на најубави пет погодоци на колото во ЕХФ Лигата на шампионите. Повторно голот е постигнат на атрактивен начин со “цепелин“ овој пат асистент беше хрватот Игор Карачиќ. Голот постигнат на вчерашниот дуел во рамки петото коло од ЛШ  со Колдинг на кој неочекувано бевме поразени се најде на шампионската прва ... Read More »

Ах колку фали Штербик!? Вардар поразен со Колдинг по лошата игра во одбраната и малиот број на голмански одбрани

vardarfans-rkvardar

Вардар го доживеа првиот пораз годинава во ЕХФ Лигата на Шампионите и тоа на гостински терен кај “фенерџијата“ Колдинг. Нашите момци беа поразени 33-31 по лошата игра во одбраната со примени 31 гол, голманите имаа по одвај две одбрани на своето конто Диви и Џамбо. Очигледно фалеше Џинот на црвено-црниот гол Штербик кој најчесто и кога не е во форма ... Read More »

Најава на вардаровиот викенд

vardarfans-sala-komiti

За прв пат оваа сезона, не очекува викенд на три фронта. Од оваа недела на програмата се враќаат и девојките на Вардар, со своите нови предизвици во најелитното натпреварување Лигата на шампионите. Најпрвин, ЖРК Вардар вечерва од 20 часот и 15 минути, во својата сала го пречекува унгарски Ѓер. Ова е воведниот натпревар на долгата сезона што престои за нашите ... Read More »

Ракометарите на Вардар пристигнаа во Брондби – Данска

vardarfans-pp-660x330

Денес рано наутро црвено – црната експедиција замина од скопскиот аеродромот “Александар Велики“ за Данска. Нашите момци пристигнаа во Брондби каде ќе го одиграат неделниот дуел со данскиот преставник Колдинг  во ЕХФ Лигата на шампионите. Тренерот на вардарци на ова гостување и на следното во понеделник во Загреб кај тимот предводен од Веселин Вујовиќ ќе има на располагање само 15 ... Read More »

Абутовиќ за Вардар фанс: Одиме во Данска по нови бодови

vardarfans-rkvardar

Екипата на Колдинг од Данска, ќе биде следниот предизвик за црвено-црните во ракометната лига на шампиони. Вардарци ќе се борат за својата петта последователна победа во групната фаза, додека противникот ќе го брка својот прв триумф во новата сезона. Натпреварот ќе се одигра во недела, со почеток од 16:50 часот, со директен пренос на МРТ-1. Денес се очекува нашиот шампион ... Read More »

Дуото Диви-Џамбо на голот, Штербик останува во Скопје со Душебаев поради болест

vardarfans-rkvardar

На престојните два дуела со Колдинг и ППД Загреб  голманското дуо на црвено – црните ќе биде Диви-Џамбо. За Данска утре рано наутро ќе патуваат Петар Ангелов -Диви и Милиќ-Џамбо од како се увиде дека првиот избор на Гонзалез Арпад Штербик нема да може да помогне на овие два дуела.  Штербик и неговиот соиграч од шпанската репрезенација Алекс Душебаев заедно ... Read More »

Унгарци ќе му судат на РК Вардар

vardarfans-siskarev

Унгарски судии ќе му судат на нашиот црвено – црн тим на гостувањето во недела. Судии на натпреварот Колдинг – Вардар ќе бидат Петер Таjок и Чсаба Добровитс и двајцата од Унгарија. Додека пак на овој меч кој е дел од петото коло во групната фаза од ЕХФ Л.Ш , за  делегат е одреден  австриецот Хелмут Вил. Натпреварот започнува во ... Read More »

Колдинг стравува! Директорот на данците Јенс Боесен: Тие се во топ-5 наjсилни екипи во Л.Ш, на ниво на Барса, Кил..

qq

 Вардар во недела гостува кај Колдинг, разликата помеѓу данскиот тим и нашиот црвено-црн шампион веќе по 4 кола во најквалитетната лига е очигледна. Вардар е на врвот со максимален број победи , а домаќинот е “фенерџија“ на табелата без успех досега. Директорот на данците Јенс Босен за дански -“sporten.tv2.dk“ дава свое видување на силата на нашиот шампион полно со пофалби. ... Read More »

Директни преноси од гостувањата на Вардар. Со Колдинг на 18-ти и кај Загреб на 19-ти октомври

vardarfans-vardar-rajn-nekar

Македонската радио и телевизија ќе врши дирекни преноси на двата следни меча на РК Вардар. МТВ покрај правата за пренос на ЕХФ Лигата на шампионите ги поседва и правата за пренос на дуелиот од СЕХА Регионалната лига. Вардарци за два дена играат два натпревари еден во лигата на шампионите во Данска на 18 октомври недела, а веќе следниот ден играа ... Read More »