Sunday ,25 February 2018
Последни:
Home > РК Вардар > Прв Тим (page 265)

Прв Тим

Вардар се спасуваше во Франција

2014-10-19_ldc_egalite_parfaite_entre_montpellier_et_vardar_34_34

Каков возбудлив натпревар се играше денес во Франција. Монпеље почна многу фуриозно,имаше контрола на играта и водството,ја диктираше играта. Го имаа во своите редови одлично расположен играч во името на Греби.Робусниот бек скоро да не утна шут кон голот на Штербик.На полувреме резултатот беше 19:17 Во вториот дел вардарци влегоа како што се очекуваше од нив,па дури по десет минути ... Read More »

Рк Вардар оди по нови бодови во Монпеље.

481 (3)

Вардар тргнува кон нова победа и бодови,кои би го оставиле во борба за првото место во групата.По првите три кола и исто толку победи,ни даваат надеж дека можеме и од Франција да се вратиме со полн плен.За противник ја имаме екипата на Монпеље кој е многу незгоден противник,пред се на нивни терен. Во тимот има неколку промени во играчкиот кадар ... Read More »

Падна и Р.Н.Ловен во С.Ц.Јане Сандански.

IMAG0180

Трета победа за Вардар во Лигата на шампиони во исто толку натпревари.Од С.Ц. Јане Сандански со наведнати глави заминаа и Р.Н.Ловен.Вардарци забележаа уште една важна победа која ги остава во борба за едно од првите две места во групата. Карачиќ со два гола го отвори дуелот за водство на Вардар од 2:0.Германскиот вицепрвак брзо одговара и со четири гола во ... Read More »

Вистински тест за Вардар,во Скопје доаѓа германскиот вицепрвак Рај Некар Ловен.

481 (2)

Во третото коло од Лигата на шампионите,Вардар за противник ќе го има германскиот вицепрвак екипата на Рај Некар Ловен.Натпреварот ќе се одигра во недела во С.Ц.Јане Сандански со почеток од 19:30.Овој дуел за Вардар ќе значи вистински тест,со оглед дека се работи за многу квалитетен противник. Минатата сезона,Рај Некар Ловен речиси во последните минути ја изгуби титулата во своето првенство ... Read More »

Рк Вардар “експресно“ го збришаа Чеховски Медведи во Ј.Сандански.

IMAG0186

Нема поубав почеток од една нова авантура во ЛШ,но овој пат во нов спортски храм,кој би требало да стане неосвоива тврдина за ракометните клубови на Вардар.Втора победа за Вардарци во Лигата на шампионите против Екипата на Чеховски Медведи,и воедно прва во новиот С.Ц.Јане Сандански. Тимур Дибиров испиша историја прво за себе ,а потоа и за новата сала постигнувајќи го првиот ... Read More »

Ви ја преставуваме екипата на Чеховски Медведи,следниот противник на Рк Вардар во Лигата на Шампиони.

481 (1)

Во сабота со почеток од 19:00 во С.Ц.Јане Сандански,Вардар ќе биде домаќин на екипата на Чеховски Медведи која доаѓа од Русија.Ова ќе биде прв меч за Вардар во новата сала,каде се очекува да се продолжи победничката серија и на овој дуел. Под името Чеховски Медведи,клубот опстојува од 2001 година,а пред тоа се натпреварувал под името Цска Москва.Под новото име,имаат 12 ... Read More »

Рк Вардар се прости од Кале,со победа против Загреб.

phoca_thumb_l_DD1_4925

Победа за Вардар во дербито на Сеха-лигата против екипата на Загреб со резултат 32:29.На почетокот целото внимание беше свртено кон миленикот на Комити,тренерот на Загреб Веселин Вујовиќ,за кој ова беше доста емоционално враќање во Кале.Од трибините се слушаше “Вујо мајсторе“ и “еден е Вујо“,комити само потсетија дека Вујо ќе биде засекогаш во нивните срца. Натпреварот започна со гол за противникот ... Read More »

Вардар со Загреб,во дербито на Сеха-лигата.

481

Рк Вардар се простува од Кале против екипата на Загреб,која е предводена токму од миленикот на Комити Веселин Вујовиќ.Ова ќе биде нешто повеќе од натпревар,не од аспект дека им се многу неопходни бодовите на двата тима,туку од аспект дека на Кале повторно ќе се појави легендарниот Вујовиќ.Несомнено е дека навивачите ќе го пречекаат со големи аплаузи и извикување на неговото ... Read More »

Рк Вардар се враќа со полн плен од Целје.

10557295_10152722308083486_7626000192695035863_n

Значајна победа во првото коло на Лигата на Шампионите,и тоа на гостински терен против екипата на Целје Пивоварна Лашко.Во еден тежок и неизвесен натпревар,на крајот Вардарци подобро се снајдоа и забележаа значајна победа од 26:27. Натпреварот одлично започна за нашиот тим,веќе во првите две минути имавме предност од 0:2.Целје како да се ослободи од притисокот,почнува да игра многу брзо и ... Read More »

Почнува новата сезона во Лигата на Шампионите,Вардар стартува против екипата на Целје Пивоварна Лашко.

481 (2)

Почнуваат новите возбудувања во најголемото ракометно натпреварување,почнуваат нови големи натпревари за Вардар,со надеж дека ќе одиме едно скалило погоре од минатата сезона.Прв противник на Вардар е шампионот на Словенија,екипата на Целје Пивоварна Лашко. Целје влегува во новата сезона без своите најдобри стрелци од минатата сезона Маргуц и Зеленовиќ. Минатата сезона во Л.Ш,Целје постигна забележителен настап за своите можности и успеа ... Read More »