Wednesday ,15 July 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 334)

ЖРК Вардар

(ФОТО) Девојките пристигнаа во Будимпешта и одработија тренинг

vardarfans trening

Вардарки вчера пристигнаа во Будимпешта и веќе го одработија првиот од двата предвидени тренинзи. Амосферата и расположението во екипата е на високо ниво. Кај девојките преовладува голема желба за надигрување и за освојување на Европската титула. Полуфиналниот меч со Будуќност се игра во сабота, со почеток од 16:45 часот. Второто полуфинале го сочинуваат Ларвик и Динамо Синара кој ќе се ... Read More »

Викенд како порачан за титули!

vardarfans-tri-logovci-660x330

Oвој викенд е како порачан за нашите тимови, порачан за титули. Време е нашиот ФК Вардар да ја обезбеди веќе толку посакуваната 9-та титула. Нашите момци гостуваат во Куманово кај Шкендија, доколку го добиеме овој натпревар, и теоретски сме шампиони на Македонија, и ќе играме во квалификациите од Лигата на Шампионите. Од друга страна пак, нашите девојки овој викенд сабота/недела ... Read More »

Андреа Кликовац за Вардарфанс: Нијанси ќе го одлучат победникот

vardarfans klikovac

Жрк Вардар во сабота ќе го одигра полуфиналниот натпревар од лигата на Шампионите, против екипата на Будуќност од Црна Гора. Црвено-црните девојки со голем мотив и желба за триумф, го очекуваат овој дуел кој би ги понел во големото финале. Каков натпревар не очекува, ни произнесе Андреа Кликовац која има главна улога во одбраната, но и во нападот како замена ... Read More »

Девојките отпатуваа за Будимпешта, чекаме пехар!

11150740_619638361506038_8757438413585614973_n

Денеска нашите девојки и стручниот штаб заминаа за Будимпешта – Унгарија каде овој викенд ќе ги одиграат последните клучни два натпревари оваа година. Денес рано наутро девојките заминаа, ние од нив очекуваме храбра, беспрекорана борба на саботниот натпревар со Будуќност, па потоа во едно големо финале, за историја, за навивачите, за Вардар, да испишеме нова страна во ракометот, нова страна ... Read More »

Андреа Пенезиќ: Кога стигнавме до тука, мислите само како да го подигнете трофејот

vardarfans andrea-penezikj

Полека влагаме во завршницата на ракометната Лига на шампиони во женска конкуренција. Викендов ќе се одигра завршниот турнир на најдобрите четири екипи. Најдобриот стрелец на црвено-црните Андреа Пенезиќ во изјава за сајтот на ЕХФ ги споделува очекувањата за 1/2 дуел со Будуќност. -Кога ќе стигнете до тука, мислите само на тоа како да го подигнете трофејот. Не очекува тежок меч ... Read More »

Анастасија Тодоровска: Како екипа бевме сложни и пополека научивме од срце да се радуваме на победите

vardarfans kadetki

Кадетките предводени од Благојче Весиќ и Билјана Пецевска финишираа со натпреварите во лигата, за оваа натпреварувачка сезона. На крајот завршија на второто место, зад нивниот главен конкурент, екипата на Металург која го освои првото место. Своите впечатоци од сезоната која заврши, ни ги изнесе Анастасија Тодоровска, која настапува за кадетките и младинките на Жрк Вардар. Што се однесува до кадетското ... Read More »

Девојките ги ”палат моторите”

vardarfans indi

Девојките полека полека ги загреваат моторите, и се подготвуваат за саботниот натпревар со Будуќност. Ова ќе биде меч за историја, меч за пласман во големото финале, кое минатата сезона ни побегна за малку. Оваа сезона сме покомплетни, со засилување на сите позиции во тимот, па дури и во тренерската страктура на тимот со данскиот стручњак Јан Питлик. Не дека напите ... Read More »

Младинската ракометна репрезентација ги доби противниците за Европското првенство

vardarfans zdrepka

Денеска беше извлечена ждрепката за Европското првенство, кое ова година треба да се игра во Градот Валенсија(Шпанија). Нашата репрезентација после успешно одиграните квалификации, на кое го освоивме првото место со три победи, доби можност да игра на едно големо ракометно натпреварување. Македонија ќе игра во групата Б, заедно со репрезентациите на Русија, Германија и Литванија. Првите две пласирани селекции од ... Read More »

Јованка Радичевиќ за Вардарфанс: Ова е “финале“, пред финале

vardarfans joka

Остана уште малку , само неколку дена до големиот спектакл во Будимпешта на кој ќе учествуваат и нашите девојки. Вардарки во полуфиналето на Ф4, закажано за 9-ти мај силите ќе ги одмери со Вицепрвакот, екипата на Будуќност од Црна Гора. Ова ќе биде реприза од минатогодишното полуфинале, кога токму овие две екипи се сртнаа. Во тој дуел, дури по две ... Read More »

Промотивно видео за настапот во Будимпешта, за Жрк Вардар

vardarfans f4

Во пресрет на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите, кој ќе се игра во Будимпешта, ЕХФ подготви промотивно видео во кое го претставува нашиот тим. Пенезиќ, Лекиќ, Радичевиќ Суслина и сите останати наши ѕвезди ќе водат голема битка за големото одличје “Прва Европска титула “ за името Вардар. Завршниот турнир се игра на 9 и 10-ти мај. Будуќност е првата ... Read More »