Thursday ,19 April 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 125)

Прв тим

“Вардарката“ Грбиќ прогласена за најдобар играч, на вчерашниот меч за својата младинска селекција на ЕП

vardarfans grbik

Од четвртокот започна Европското првенство за младинки, кое се одржува во Валенсија. На ова првенство не преставуваат 11 девојки кои настапуваат за ракометниот клуб Вардар. Од втората екипа на Жрк Вардар, за Македонската селекција настапуваат Нина Ладева, Стефанија Мишевска, Ангела Тодоровска, Ангела Петровска, Теодора Керамитчиева Нина Бојаџиска и Наташа Нолевска. Од првиот тим доаѓаат Сара Митова, Драгана Петковска, Симона Стојановска ... Read More »

Познат распоредот и термините на женскиот дел од “Вардар турнирот“

zhrk-vardar-vardar-24.03.2015-1178(1)

Покрај машкиот ракометен клуб и женската екипа на Вардар ќе биде домаќин на силен меѓународен “Вардар турнир“, кој ќе се игра во периодот од 29-ти август до 1-ви септември. На турнирот ќе учествуваат силни европски екипи, меѓу кои и актуелниот европски првак, екипата на Будуќност. Тимовите ќе бидат поделени во две групи, составени од три екипи. Нашите девојки ќе играат ... Read More »

Алена Ихнева освои златен медал на универзитетските игри во Јужна Кореја

vardarfans ihneva

Алена Ихнева со својата репрезентација е победник на универзитетските игри за селекции до 23 години, кои се одржаа во Кореја. Руската селекција во финалниот натпревар беше подобра од домаќинот Јужна Кореја со резултат 38:36 и така се закитија со златото. Ракометарката на Вардар на овој турнир успеа да постигне вкупно 15 голови и со своите само 19 години да се ... Read More »

Пенезиќ е убедливо најдобар стрелец на Жрк Вардар во ЛШ, следат Лекиќ, Радичевиќ…

vardarfans strelci

По само една сезона помината во Вардар, Андреа Пенезиќ прерасна во вистински лидер на екипата. Хрватската интернационалка е убедливо најдобриот голгетер на екипата, во изминатава сезона на лигата на шампионите. Сезоната ја заврши со вкупно 102 погодоци, што ја направи и најдобар стрелец воопшто во ЛШ, заедно со Неагу од Будуќност. Листата на стрелци ја продолжуваат Лекиќ, Радичевиќ. Дембеле и.т.н ... Read More »

Најдобар натпревар за Жрк Вардар, оној против Ѓер во Унгарија

vardarfans zrk

Во нашиот избор за најдобар натпревар кој го одиграа Вардарки изминатава сезона во ЛШ, е токму реванш дуелот од 1/4 рунда против екипата на Ѓер во Унгарија. Откако на првиот меч, одигран во С.Ц. Јане Сандански забележавме победа од шест гола разлика, очекувавме истата да ја зачуваме и на теренот на Унгарскиот шампион. Не само што останавме непоразени, туку и ... Read More »

Николовска, Вељаноска, Мицевска, Георгиевска и Божиноска ја одбележаа сезоната во младите категории на Жрк Вардар

vardarfans mladi

Анастасија Николовска, Јована Мицевска, Моника Георгиевска, Александра Вељаноска и Ива Божиноска се ракометарките кои ја одбележаа сезоната во младинските категории на клубот. Ова се имињата кои имаа можност да настапуваат за кадетките и младинките на Вардар, но и уште што е позначајно сите дебитираа и за првата екипа, предводена од Кастратовиќ и Питлик. Беа стандардни во составот на кадетките, кои ... Read More »

Среќен роденден Дембеле!

vardarfans dembele

Вчера својот 29ти роденден го прослави  левото крило од   женската ракометна секција на црвено - црните Дембеле Сираба ! Редакцијата на Вардарфанс.мк и посакува многу успеси како на приватен план така и на клубски и се надеваме дека ќе славиме со Дембеле заедно Европски трофеј . Read More »

Кастратовиќ: Вардар ги знае своите цели и амбиции, тие се пласман на Ф4 турнирот

vardarfans indira

Екипата на Жрк Вардар ги доби своите противници во групната фаза на Лигата на Шампионите. Освен Хипо со кој се немаме сретнато изминативе две сезони, Митјиленд и Ѓер се познати за нашиот шампион. Групата е прилично тешка, но Вардарки имаат квалитет да се спротистават на секој противник. По извлекувањето на ждрепката тренерот Индира Кастратовиќ даде свое видување за официјалниот сајт ... Read More »

Вардарки ќе ја започнат сезоната во ЛШ, најверојатно против Ѓер на домашен терен

c738bdd96f08a695bdc416e91d3de946

Женската екипа на Вардар ги доби противниците во групната фаза на Лигата на Шампионите. Се работи за навидум “тешка“ група во која ќе гледаме доста квалитетни и интересни мечеви. Ждрепката сакаше нашиот шампион да се натпреварува со Митјеланд (Данска), Хипо (Австрија) и најверојатно екипата на Ѓер (Унгарија). Екипата на Митјеланд ни е доволна позната, со овој противник игравме во групната ... Read More »

Вардарки против Митјиланд, Хипо, и посеизгледа Ѓер

11666021_10153102867598666_5211344333947779781_n

Денес и официјално нашиот првак, екипата на Жрк Вардар ги доби противниците во групната фаза од Лигата на Шампионите за сезоната 2015/16 Вардарки се наоѓаат во една израмнета група, група во која што секој може да победи секого. Тука е славниот Хипо, но во денешно време се соочува со сериозни проблеми па така е сместен во шеширот со број 3, ... Read More »