Saturday ,24 March 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 136)

Прв тим

Жрк Вардар по втор пат сезонава,подобри од Жрк Металург.

Picture 060

Нема многу одмор за избраничките на Индира Кастратовиќ.Само еден ден одмор,од натпреварот со Будуќност,своите натпревари ги продолжија во Скопско Супер лигата.По втор пат сезонава беа подобри од Жрк Металург.Овој пат на домашен терен во С.Ц.Јане Сандански,забележаа нова победа со резултат 30:22.Ова е седма победа за девојките на Вардар во првенството. Натпреварот беше решен уште по првиот дел,кога Вардарки имаа предност ... Read More »

Каков натпревар во Скопје на Вардар и Будуќност

phoca_thumb_l_Image00012

Вистински атомски ракомет се играше вечерва во СЦ.Јане Сандански ! Љубителите на ракометот можеа да уживаат во оваа средна,избраничките на Кастратовиќ и Аџиќ пружија меч за паметење. Пред полни трибини,пред 6.000 луѓе,Вардарки одиграа меч за паметење,натпреварот започна црврсто,како што се очекуваше,противникот играше груб ракомет како и секогаш,судиите имаа многу работа за еден тип на женски ракомет.Првите петнаесетина минути се играше ... Read More »

Уште еден натпревар,втор во низа на Вардар и Подравка

phoca_thumb_l_Image00003

Низата мечеви на овие два противника продолжи овој пат во Скопје во СЦ.Јане Сандански пред повеќе од 4.500 гледачи. Почетокот на мечот наликуваше дека шампионот на Македонија ќе има лесен и мирен натпревар,за разлика од Хрватска.Првите петнаесетина минути започнаа фуриозно за нашите девојките,одлична игра одлична одбрана,одлична Ина Суслина која продолжи во сите триесет минути од првиот дел. Во вториот дел ... Read More »

Триумфално минување на Жрк Вардар во Копривница

phoca_thumb_l_Image00004

Шампионот на Македонија забележа значајна победа над Подравка со минимални 26:27 На оваа инфаркт средба,избраничките на Кастратовиќ играа топло-ладно,на кој сме навикнати да ги гледаме од минатата сезона.Натпреварот започна тесно,гол за гол,по првите петнаесетина минути,во втората фаза од првиот дел Вардарки започнаа да играат убав ракомет за око,без технички грешки и заминаа на одмор со два гола предност. Во второто ... Read More »

Феноменалната Суслина,за прва победа на Жрк Вардар во ЛШ.

phoca_thumb_m_Image00017

Избраничките на Индира Кастратовиќ ја забележаа првата победа оваа сезона во Лига на Шампионките против стариот познаник Германски Турингер. Пред повеќе од 3.000 гледачи во новата сала СЦ.Јане Сандански,Вардарки успеаа да ја израдуваат Црвено – Црната армија навивачи прв пат сезонава.Натпреварот започна навидум лесно за око,девојките ја контролираа играта,со атрактивни контри,потези направија скопската публика да ужива во сите 60минути од ... Read More »

Почна новата сезона во Лигата на Шампионките,Вардарки поразени во Подгорица.

IMG_0927-215x200

Избраничките на Индира Кастратовиќ по сензационалното трето место,и фајнал фор во Будимпешта од минатата сезона,влегоа со голем респект од противникот на овој дуел кој се играше во преполната сала во Морача.Со оглед на фактот кој е Будуќност во женскиот ракомет во последните сезони,влегоа како фаворит на оваа средба против нашиот шампион.Со оглед на фактот дека девојките на Инди немаа многу ... Read More »

Вардарки против Будуќност во Подгорица ја отвараат ЛШ.

481

Почнува новата сезона во ЛШ во женска конкуренција,во која примататот европски првак го брани екипата на Ѓер,а токму Вардарки ќе се обидат да ги симнат од тоа место оваа сезона.Првиот противник во групната фаза е европскиот вицепрвак,екипата на Будуќност која секогаш е во врвот на европскиот ракомет. Црногорскиот шампион има богати историја зад своето име.Има освоено 26 трофеи во домашното ... Read More »

Жрк Вардар сигурни против Пелистер 2012.

phoca_thumb_l_DD1_2198

Уште една сигурна победа за Вардарки во супер лигата,вкупно трета во новата сезона.Вардарки во С.Ц Кале беа подобри од екипата на Пелистер 2012 со убедливи 44:16.Рутински како на тренинг го одработија и овој натпревар,како една подготовка пред натпреварот со Будуќност во ЛШ.Освен стартното почесно водство за гостинките,останатото се беше во доминација на црвено-црните. На овој натпревар,Индира Кастратовиќ настапи речиси со ... Read More »

Жрк Вардар го декласираше Металург среде Автокоманда.

phoca_thumb_l_DD1_5575

Избраничките на Индира Кастратовиќ ја забележаа и втората победа во Скопско Супер лигата,откако убедливо ја совладаа екипата на Металург со резултат 22:37.Ова е најголема победа за Вардарки во меѓусебните дуели досега со тимот од Автокоманда.Како ќе се одвива натпреварот се виде уште на самиот старт,кога Жрк Вардар СЦБТ поведе со 0:7.До полувреме предноста се зголемуваше и на одмор се замина ... Read More »

Жрк Вардар со убедлива победа ја започна одбраната на титулата во првенството(ФОТОГАЛЕРИЈА)

Picture 079

Избраничките на Индира Кастратовиќ без никакви проблеми,ја совладаа екипата на Жито Прилеп со убедливи 46:11 и ја започнаа одбраната на титулата во женската супер лига.Натпреварот започна со голот на Олга Черноиваненко,а нејзини беа вкупно четири од првите седум гола на Вардарки, и тоа најчесто преку брзи контранапади.Својот прв гол гостинските ракометарки го постигнуваат во 11 минута за резултат од 7:1 ... Read More »