Saturday ,24 February 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Прв тим (page 247)

Прв тим

Веб сајтовите на ЖРК и РК Вардар во изборот за ’’најдобар балкански ракометен сајт“

Веб сајтовите на двете ракометни секции на црвено-црните се кандидати за најдобар ракометен веб сајт во изборот организиран од “Балкан Хенбал“ специјализиран и најдобар ракометен сајт на балканов. Истиот избор се одржува по пети пат. Професионалниот пристап на клубот кој сите аспекти не изостана и за официјалните веб изданија истите годинава беа заменети со нова посовремена верзија , редовно ажурирани ... Read More »

Сања Дамнјановиќ пред портите на ЖРК Вардар!

294874_srbijaceska081212-rasfoto-marko-metlas03_f

Српската интернационалка и член на дански Виборт, Сања Дамнјановиќ е пред потпис на договор со нашиот првак Вардар. Сања веќе три сезони го носи дресот на Виборг, оваа сезона успеа да запиште 45 голови, крај своето име. Инаку исто така три години пред тоа Дамнјановиќ го носеше дресот на хрватска Подравка, каде што освои три титули во хрватскиот шампионат. Сања ... Read More »

Итана Грбиќ уште три години црвено-црна

Жрк Вардар по обезбедување на двете титули почна со засилувања и продолжување на договорите со девојките . Така претходно црвено-црните го промовираа ново име за  својот нов пикер Човиќ која дојде од Подравка . Денес младата Црнагорска инернационалка Грбиќ доби нов договор. Младата Итана Грубиќ која настапува на лево крило доби нов тригодишен договор со Вардар. И ако првично кога ... Read More »

Вардарки ги добија пехарите и медалите за освоената Шампионска титула

vardarfans sampioni

Денеска и официјално екипата на Жрк Вардар е прогласена за нов-стар Шампион на Македонија во првенството. Ова е трета последователна титула за девојките во националната лига. Во еден меч кој повеќе личеше на ревијален и пред се пријателски, првиот тим на Вардар беше поуспешен од втората екипа предводена од Симе Симовски. Резултат кој немаше никакво значење за исходот на табелата. ... Read More »

Денес на мечот Жрк Вардар-Жрк Вардар-2 РФМ ќе го додели шампионскиот пехар, 16ч. влез слободен

Девојките викендов беа “крунисани “ во купот на Македонија исто така веќе од поодамна неколку кола порано ја обезбедија и титулата во женската Супер Лига. Трофејот и медалите по одлука на Ракометната федерација на земјава ќе им бидат доделени денес во 16 – 00 часот ! Во малата сала при С.Ц Јане Сандански пред своја публика на мечот со сестринскиот ... Read More »

Андреа Лекиќ го најави својот летен камп во Охрид

Во периодот од 20-26 јуни во Охрид ќе се случува летен ракометен камп кој ќе биде од меѓународен карактер. Трета година по ред, ракометарката на Вардар Андреа Лекиќ организира свој камп за млади ракометарки и ракометари од 11-17 години. Ова ќе биде едно големо доживување за сите овие млади дечиња кои ќе земат учество на овој камп. До овој момент ... Read More »

Ракометните клубови на Вардар ги обединија титулите на домашната сцена

Оваа сезона машкиот и женскиот ракометен клуб Вардар ќе ги соедини двата трофеи од домашната сцена. По освоените куп трофеи, двата тима се веќе сигурни и Шампиони во националното првенство. Девојките во саботата го освоија вкупно третиот трофеј во куп натпреварувањето, а веќе втор последователен. Во финалето нашиот тим беше подобар од екипата на Металург. Во првенството се веќе сигурни ... Read More »

Прв трофеј за ФК Вардар во ерата на Самсоненко, неговите тимови од 6 домашни титули освоија 4 до сега 5та повеќе од сигурна

Одкако г-н Сергеј Самсоненко го презема и третиот клуб односно фудбалската секција на црвено-црните минатото зимо стигна до првиот пехар со истиот. Ова е прва цела сезона како Самсоненко го менаџира фудбалскиот тим бидејќи кога ги одкупи акциите од Град Скопје сезоната беше навлезена во втората фаза . По година пауза повторно во фудбалска Македонија пехарот  е “обоен“ црвено-црно. Од ... Read More »

Прво засилување за ЖРК Вардар ! Нов пикер Човиќ од Подравка три години во црвено-црниот дрес

Прво засилување за црвено-црните девојки за наредната сезона  е Хрватската ракометарка од Подравка Андреа Човиќ која игра на најдефицитарната позиција во нашиот тим- пикер. Денес женскиот ракометен колектив објави дека тригодишен договор е подпишан со оваа млада 21-годишна хрватска ракометарка . Човиќ доаѓа од освојувачот на женскиот куп во Хрватска Подравка и е актуелна репрезенативка на својата земја, таа ги ... Read More »

Пенезиќ е МВП на завршниот турнир во купот, Лејно е најдобар голман

Екипата на Жрк Вардар убедливо го совлада Металург, освојувајќи го вкупно третиот трофеј во Купот на Македонија. Ова е втора титула во ова натпреварување во низа црвено-црните. Денес сосема заслужено во С.Ц. Јане Сандански нашите девојки на крај го подигнаа трофејот од националниот куп. На крајот беа додели пехарите и поедничните награди за завршниот турнир во купот. Нашиот најдобар стрелец ... Read More »