Saturday ,18 January 2020
Последни:
Home > Author Archives: Звонко Ивановски (page 886)

Author Archives: Звонко Ивановски

Свечено отворен новиот спортски центар Јане Сандански(ФОТОГАЛЕРИЈА).

10863707_10203347330346186_523787172_n

Денес и официјално беше отворен новиот спортски центар Јане Сандански,каде ќе настапуваат ракометните екипи на Вардар и кошаркарскиот клуб Мзт Скопје.На свеченото отварање присуствуваа главниот инвеститор и сопственик на Вардар,господинот Сергеј Самсоненко,потоа Гордана Нацева,премиерот на Република Македонија Никола Груевски,градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски и др. Во рамки на С.Ц Јане Сандански има голема централна сала со капацитет од 6.500 ... Read More »

Рк Вардар ги запали моторите за новата сезона. (ФОТО).

IMAG0031

Екипата на Рк Вардар го одржа својот тренинг во С.Ц.Борис Трајковски,и го означи почетокот на подготовките за новата сезона,во која Вардар повторно ќе се натпреварува на четири фронта.На првиот тренинг беа присутни три од четирите нови засилувања :Голманската икона Арпад Штербик,Хрватската легенда Блаженко Лацковиќ, и рускиот бомбардер Сергеј Горбок,а единствено кој недостатсуваше поради настинка беше рускиот репрезентативец Данил Шишкарев.Првиот собир ... Read More »

Младинците на Вардар освојувачи на “Скопје куп 2014“ (ФОТО)

10527289_296105807228819_5656594654430133507_n

Младинците на Фк Вардар генерација 97 предводени од Петар Ѓеоргиевски се победници на меѓународниот турнир “Скопје куп 2014“ кој од 24-29 јули се играше на неколку фудбалски терени во Скопје.За да стигнат до големото финале во кое ја совладаа екипата на Војводина од Србија со 1:0,претходно во групната фаза одиграа четири натпревари.Во првото коло отворија токму против екипата која и ... Read More »

Ивана Маневска за Вардарфанс:Во Вардар сите се супер.

1477378_10203219995679485_429254348_n

Членот на вториот тим на Жрк Вардар, Ивана Маневска оваа натпреварувачка сезона ќе ја пропушти од приватни причини. Сепак не заборави да даде комплименти за својата екипа. -За екипата можам да кажам се најдобро, задно со стручниот штаб. Сите се амбициозни, талентирани и верувам дека голем дел од нив се иднината на Вардар. По првиот дел од сезоната, втората екипа ... Read More »

Втората екипа на Жрк Вардар ја заврши полусезоната во супер лигата.

phoca_thumb_l_DD1_2764

Вториот тим на Жрк Вардар предводени од Симе Симовски завршија со настапите во Супер лигата,по првиот дел од сезоната.Екипата забележа 6 победи и 4 порази. 1 коло: Жрк Вардар-Жрк Металург 14:20 2 коло: Жрк Вардар-Ѓорче 31:15 3 коло: Жито Прилеп-Жрк Вардар 26:39 4 коло: Жрк Вардар-Вардар 23:36 5 коло: Жрк Пелистер 2012-Жрк Вардар 21:34 6 коло: Жрк Металург-Жрк Вардар 23:19 ... Read More »

Олгица Костовска за Вардарфанс:Играме за клуб,во кој секој би сакал да настапува.

10704045_599030470222467_6513741224674617444_n

Едно свое видување за постигнатите резултати на младинките на Жрк Вардар по првиот дел од сезоната ни даде нивниот голман Олгица Костовска. -Од првата полусезона и од моите соиграчи сум многу задоволна и горда,затоа што на сите натпревари дадовме се од себе и ги исполнивме очекувањата на тренерот а воедно и нашите. Шест победи и три порази е епилогот од ... Read More »

Кристијан Стојов за Вардарфанс:Задоволни сме од постигнатиот успех на тунирот во Белград.

10177933_599766510156170_4065835421926976278_n

Од 27-29 декември,кадетската екипа на Рк Вардар учествуваше на турнир “Трофеј Белград“.Во конкуренција од 16 екипи,вардарци го освоија третото место. Резултатите кои ги забележаа се следниве: 1.Раднички Обреновац-Вардар 5:25 2.Београд-Вардар 15:18 3.Вардар-Сингелиќ 27:13 4.Вардар-Земун 18:18 ( на пенали 21:22) За трето место: Стари град-Вардар 9:19 -Гостувањето на турнирот “Трофеј Белград“  преставуваше големо искуство за мене и целата екипа во секој ... Read More »

Кадетите на Рк Вардар го освоија третото место на “Трофеј Белград“

10387683_475282222610999_8563739010932819381_n

Од 27-29 декември,кадетската екипа на Рк Вардар учествуваше на турнир “Трофеј Белград“.Во конкуренција од 16 екипи,вардарци го освоија третото место. На турнирот ги остварија следниве резултати: 1.Раднички Обреновац-Вардар 5:25 2.Београд-Вардар 15:18 3.Вардар-Сингелиќ 27:13 4.Вардар-Земун 18:18  ( на пенали 21:22) ЗА ТРЕТО МЕСТО: Стари град-Вардар 9:19 Кадетите настапија во следниов состав: Голмани : 1. Мурат Куртановиќ бр. 1 2. Илија Трпевски ... Read More »

Дамјан Трајковски:Турнирот во Белград преставува едно големо искуство за сите нас.

10616597_853706011309098_157863418225328417_n

Кадетите на Рк Вардар овие денови имаа можност да настапат на силен турнир “Трофеј Београд“ во Србија.Екипата на Вардар го освои одличното трето место,што преставува еден голем успех за овие млади надежи. -Турнирот во Белград ни беше прв настап надвор од Македонија. Тоа за нас беше едно големо искуство. Сместувањето и пречекот од домаќинот беше одличен. Во групата ги победивме ... Read More »

Никола Стоилевски:Очекувам да ја освоиме кадетската лига.

1912378_955629041117680_5250103019199232384_n

Момците на Зоран Петковски завршија со натпреварите во кадетската лига за првиот дел од сезоната,каде се наоѓаат на второто место со само еден пораз и пет победи. Лигата брои седум екипи,во која и оваа сезона главни конкуренти за трофејот се Вардар и Металург. Никола Стоилевски има 16 години,и игра на позицијата десно крило. -Мора да се потенцира фактот дека имаме ... Read More »