Sunday ,21 July 2019
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 377)

Прв тим

Втор чин на Вардар и Пелистер овојпат во Скопје

7398ee82228a4a4a349d59e7a64f4e61ac-w=1020-h=400

По бурното прво коло во Битола повторно на мегдан излегоа најголемите ривали во Македонија,Вардар и Пелистер. Натпреварот започна сиромашно кога е во прашање публиката и атносверата на овој меч,најголемите подржувачи на Пелистер Чкембарите за жал не им беше дозволено да го гледаат својот миленик во Скопје,додека пак на другата страна како и секојпат популарните Комити му беа верна сенка на ... Read More »

Вардар подобар од Работнички во градското дерби

                                                                 Градското дерби помеѓу Вардар и Работнички за жал години наназад веќе примамува многу малку гледачи на нашиот најубав стадион.Натпреварот го следеа едвај 500-600 луѓе. Натпреварот започна,уште на почетокот ... Read More »

Вардар несреќно загуби два бода

0123456

Најтрофениот колектив во нашава земја,екипата на Вардар се сретна со тетовска Ренова во рамките од ПМФЛ.По традиција Ренова секогаш важела за тврд и незгоден противник кога игра против Вардар. Натпреварот започна како што и се очекуваше,со доминација и посет на топка на играчите на Вардар,а тетовчани својата шанса ја чекаа по грешка на домакините преку своите брзи играчи да создаде ... Read More »

ФК Вардар повторно проработи и го прегази Металург

738288e753130141cdae801678d8a7d74d-w=1778-h=1096

Екипата на Фк Вардар издвојува убедлива победа од 1:4 против Металург,во рамките на петото коло од ПМФЛ.Со оваа победа Вардар ја прекина традицијата без победа против Металург на гостински терен,која трае цели 22 натпревари.Во 3 минута треба да ја одбележиме полу шансата на Дашјан,неговиот удар завршува над голот.Веќе во 7 минута екипата на Вардар доаѓа во водство од 0:1 со ... Read More »

ФК Вардар одигра без голови во Турново

737dde5c61331a4d949179f3b0830cbb9e-w=1020-h=400

Екипата на Фк Вардар за само три дена,запиша уште еден нерешен резултат,овој пат против екипата на Хоризонт Турново играјќи без голови 0:0.Сергеј Андреев и на овој натпревар започна со оние играчи,во кои имаше доверба и на претходните дуели,со таа разлика што во првиот состав се најде Виктор Серафимовски,а го немаше Јасир Асани.Првата шанса за гол може и најголема на натпреварот ... Read More »

Тетекс и Вардар ги поделија бодовите

clip_image002

Во четвртото коло од ПМФЛ лидерот на табелара екипата на Вардар беше запрена да дојде до својата четврта победа во низа и да се зацврсти на првата позиција на табелата.Вардар поведе уште на стартот на натпреварот кога по една долга топка,Ивановски убаво се снајде во шеснаесетникот и биеше во небранетиот агол на голманот Манчевски. Во продолжението од средбата Вардар имаше ... Read More »

Михајло Костиќ еден од најзаслужните за добриот старт на ФК Вардар

kosta

Србинот Костиќ кој исто така се приклучи на експедицијата во Австрија,е еден од најзаслужните за добрата физичка подготвеност на екипата во првите две кола.Како и што се очекуваше ФК Вардар доби на сила таму каде што можеби минатата сезона највеќе фалеше,тоа беше физичката подготвеност на фудбалерите. Како што можевме да видиме во минатат сезона проблемот беше јасен,фалеше кондициска подготвеност на ... Read More »

Вардар го прегази Влазними

clip_image002

Вардар триумфално мина низ Струга прегазувајќи го третолигашот Влазними со 9:1 Црвено – Црните на овој 1/16 финален меч, настапија во изменет состав со неколку промени во тимот,но тоа беше само еден стимул повеќе за играчите со помала минутажа во ова првенство,да покажат дека ќе бидат голема конкуренција на своите колеги во тимот. Голејадата ја започна херојот од Штип,Петковски во ... Read More »

Слатка победа на Вардар во Штип

clip_image002

Во рамките на III коло од ПФМЛ во Штип се одигра дуелот помеѓу Вардар и стариот должник на Вардарци од минатата сезона екипата на Брегалница од Штип. Стартот на натпреварот започна мирно,со блага иницијатива на Вардар,по една катастрофална грешка на капитенот на Вардар Таневски,штипјани поведоа со 1:0 со голот на Велковски.Црвено – Црните брзо израмнија со голот на Хамбарџумјан. Со ... Read More »

Вардар ја прегази Шкендија

1308artak

Во дербито на II коло Вардар убедливо ја доби тетовска Шкендија со 3:0.Пред повеќе од 2.500 гледачи на Арената Филип II Македонски,Вардар покажа дека ќе биде главен фаворит за освојување на трофејот оваа година,во директен дуел со најголемиот претендент за титулата. Првите 30 минути од средбата се одвиваа главно на средината на теренот,со блага иницијатива на Вардар,одбраната на Шкендија капитулираше ... Read More »