Saturday ,20 October 2018
Последни:
Home > РК Вардар (page 360)

РК Вардар

Кадетската репрезентација денес игра два меча на турнир во Бих, во тимот се шест црвено-црни ракометари и нашиот тренер Петрушевски

vardarfans-marko-kizik-540x330

Македонската машка кадетската репрезентација, до 18 години вчера пристигна  Бугојно , Босна и Херцеговина, каде нашите  младите црвено-жолти ракометни надежи   ќе  учествуваат на силен меѓународен турнир -Ракометот е мојата иднина 2016.  Нашите црвено-жолти кадети денеска на првиот за нив натпреварувачки ден на овој турнир во БиХ ќе одиграат два дуели од нивната група. Според распоредот на овој силен меѓународен ... Read More »

Младинската ракометна репрезентација ги доби противниците на ЕП во Данска

vardarfans zdrepka

Младинската ракометна репрезентација ги дозна противниците со кои ќе се натпреварува во групата на европското првенство, кое во периодот од 28 јули до 7 август ќе се одигра во Данска. Избраниците на Александар Јовиќ во група ќе бидат со селекциите на Холандија, Норвешка и домаќинот Данска. Само најдобропласираните две репрезентации ќе се пласираат во наредната фаза. Нашите репрезентативци успеаа да се ... Read More »

Шампионот во ракометната “Јуниор“ лига за генер. 2004/05 ќе се одлучи на завршен Ф-4 турнир

35

За разлика од генерацијата 1998/1999 каде според пропозициите   првак ќе се добие така што  ќе  се игра еден финален меч или популарно наречен “мајсторка”, во кој ќе се сретнат две екипи кои се први на табелата, а  победникот ќе биде првак во  генерацијата, кај генерацијата 2004/2005 и во двете конкуренции ќе се одигра завршен Ф-4 турнир. Кај дамите во оваа генерација ... Read More »

Христијан Стојчески: “Јуниор лигата“ дефинитивно ја гледам како предизвик, бидејќи како и секој учесник во лигата би сакал еден ден да бидам дел од младинските екипи на РК Вардар

vardarfans stojceski junior liga

Ракометната Јуниор лига во која се вклучени ракометни школи од цела Македонија, продолжува успешно да функционира во нејзината прва година. Сите момчиња од најмлади, па се до највозраси имаат можност само преку оваа лига да се натпреваруваат и да ги покажуваат своите играчки квалитети. Натпреварите се играат секој викенд во спортскиот центар Јане Сандански, како и во ракометниот центар Кале. ... Read More »

„Мајсторката“ ќе го даде шампионот во ракометната “Јуниор“ лига за генер. 1998/99

ТИМОТ НА АКАДЕМИЈА-2!

Двата тима на  Академија -2 во двете конкуренции (машка& женска)  во генерација 1998/1999 година  завршија како лидери на табелите по т.н  регуларниот дел на вардаровата ракометна  Јуниор лигата. Според пропозициите  сега ќе  се игра еден финален меч или популарно наречен “мајсторка”, во кој ќе се сретнат две екипи кои се први на табелата, а  победникот ќе биде првак во  генерацијата. Според планот овие ... Read More »

Вчера македонската кадетската репрезентација замина на турнир во БиХ, во составот се шест вардарови ракометари

Capture1

Македонската машка кадетската репрезентација, до 18 години вчера одпатува за Бугојно , Босна и Херцеговина. Младите црвено-жолти ракометни надежи   ќе  учествуваат на силен меѓународен турнир -Ракометот е мојата иднина 2016.  Оваа македонска селекција ќе биде  предводена од нашиот Стојан Петрушевски кој е предводник на екипата на Рк Вардар 2, тим  кој е се вистински “хит“ во првата ракометна лига и ... Read More »

РК Вардар почнува со одбраната на титулата овој викенд (распоред)

vardarfans-sest-vardarci-660x330

Престојниов викенд  старува плеј-офот во  машката ракометната Супер лига, во која  Вардар ќе треба да тргне во одбрана на титулата. Прв меч ќе играме во гости кај  РК Охрид, но дополнително ќе се знае точниот термин. Според распоредот во  второто коло повторно ќе треба да  гостуваме овој пат  кај градскиот ривал екипата на РК Работнички, кој домашните мечеви ги игра во ... Read More »

Вардар ТВ: Гости Фелипе и Николов

fkvardar-vardarfans

Погледнете го најновото издание на емисијата Вардар ТВ. Во него погледнете ги сите актуелности поврзани со Вардар. Овој викенд гости во емисијата беа фудбалерите на Вардар Фелипе и Николов Бобан. Read More »

Пионерите на РК Вардар одиграа меч во Виница

rk-vardar-pioneri-8

Овој викенд се одигра ново предвидено коло во младинските лиги. Пионерите на РК Вардар предводени од Будимир одиграа натпревар во Виница против тимот на Торо Спорт, овој натпревар го доби домаќинот со резултат 30-20 (17-12). Натпреварот започна изедначено се до шесттата минута кога тимот од Виница направи серија од 5-0 за 8:3, потоа се играше гол за гол, а при ... Read More »

(ВИДЕО) СЕХА: Дибиров и Стоилов во топ-10 фолови на Ф-4 во Вараждин

vardarfans-stoilov-cestita-nova-godina-660x330

Во деветтиот воедно последен  ТВ магазин за оваа сезона за регионалната СЕХА Газпром лигата е објавен и  топ-10 изборот за  најубави гола на  финалниот  турнир во Вараждин. Место во него добиа двајце црвено-црни ракометари  Стојанче Стоилов и Тимур Дибиров,  тие се избрани со погодоци кои ги постигнаа во големото финалето против Веспрем. Видеото од овој избор ќе може да го погледнете во ... Read More »