Friday ,15 November 2019
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 159)

Младински лиги

Лошо издание за младинската машка репрезентација на турнирот во Унгарија

vardarfans mkd

Машката младинска ракометна репрезентација неславно го заврши учеството на турнирот во Унгарија. Оваа репрезентација во која најголем дел ја сочинуваат ракометари од најдобрите младински екипи кај нас, Вардар и Металург доживеаа три порази од исто толку мечеви на турнирот. Против Хрватска загубивме ( 27:16) , Норвешка (33:28) и од домаќинот, селекцијата на Унгарија( 36:27). Оваа репрезентација слаби резултати бележеше и ... Read More »

Убедлива победа за пионерите на Рк Вардар,во предпоследното коло

vardarfans pioneri

Пред околу 50-тина гледачи во С.Р.Ц. Кале пионерската екипа на Вардар забележа убедлива победа против екипата на Рк Шампион. Конечниот резултат гласеше 14:23. Уште по првото полувреме имавме солидна предност, кога на противникот му дозволивме да постигне само шест голови. На пауза се замина со резултат 6:11. И во второто полувреме, избраниците на Горан Стојков продолжија со силно темпо на ... Read More »

Младинците на Рк Пелистер, недораснати за црвено-црните

DAD_7065

Во рамките на предпоследното коло од младинската ракометна лига, избраниците на Стојан Петрушевски забележаа убедлива победа на гостувањето во Битола. Совладан беше нивниот ривал, екипата на Пелистер. Конечниот резултат гласеше 21:33. Само до крајот на првото полувреме, домаќините успеваа да одржуваат некаква резултатска рамнотежа, иако во текот на сите 30 минути имавме константна предност. На полувреме се замина со солидно ... Read More »

Алија Амзоски: Ракометот е тимска игра, ако ги нема моите соиграчи, ништо не би можел сам

vardarfans turinr

Кадетите на Рк Вардар го овоија второто издание на Меѓународниот ракометен турнир “Завидовиќи 2015“, кој се играше во Босна и Херцеговина. Забележаа пет победи и засужено се најдоа на првото место. -Турнирот помина во најдобар ред, пред се одлична организација на домаќинот, одлична атмосфера од публиката. Во финалето имавме доста голем притисок од публиката, бидејќи игравме нормално против домаќинот на ... Read More »

Петковски: Борбеноста и колективниот дух, се еден од предусловите за овој успех – Николовски: Презадоволен сум од целокупниот настап на турнирот

vardarfans triumf

Изминативе три дена, во периодот од 24-26-ти април, две ракометни генерации на Вардар беа дел од Меѓународен турнир-Завидовиќи 2015 во БиХ. Пионерите го освоија шестото место, забележувајќи две победи и три порази. Кадетите направија голем успех, со освојувањето на турнирот, каде остварија пет победи од исто толку натпревари. -Најпрво да им заблагодарам на домаќините за гостопримството како и одлично организираниот ... Read More »

Пионерите го освоија шестото место на турнирот “Завидовиќи 2015“

vardarfans pioneri

Од 24-26 април во Босна и Херцеговина, се одржа второто издание на меѓународниот ракометен турнир Завидовиќи 2015, на кој учествуваа и две категории на ракометниот клуб Вардар. Кадетите го освоија првото место на споменатиов турнир, каде забележаа максимален учинок од пет победи. Пионерите, предводени од тренерот Горан Стојков го завршја настапот на шестото место, остварувајќи две победи и три порази. ... Read More »

Кадетите на Рк Вардар го освоија турнирот во БиХ

vardarfans kadeti

Прекрасна вест ни стигна од Босна, каде изминатиов период од 24-26 април, две Вардарови генерации беа учесници на второто издание на Меѓународниот турнир- “Завидовиќи 2015“. Избраниците на Зоран Петковски на убедлив начин го освоија првото место, забележувајќи пет победи од исто толку натпревари. Походот на турнирот го започнаа со триумф против Никшиќ (18:16), потоа Челик Јуниор (28:23) и Жепче (31:13) ... Read More »

“Осум Вардарци“ дел од младинската ракометна репрезентација

vardarfans reprezentacija

Осум играчи на младинците на Рк Вардар, ќе бидат дел од составот на селекторот на Младинската ракометна репрезентација-Влатко Неделковски. Македонската репрезентација ќе учествува на турнир во Унгарија, во периодот од 1-3-ти мај. Ќе учествуваат уште и селекциите на Хрватска, Норвешка и домаќинот Унгарија. Собирот како подоготовка за овој настап, почнува утре со почеток од 16 часот во салата Расадник. Од ... Read More »

Победнички старт за кадетите, на турнирот во БиХ

vardarfans pobeda

Кадетите на Рк Вардар денес стартуваа со натпревари, на второто издание на Меѓународниот ракометен турнир-Завидовиќи – Жепче 2015. Со снажната и цврста екипа од Никшиќ забележавме победа со резултат 18:16. И на полувремето имавме предност од 10:6. Анастасовски, Арсеновски, Апостоловски и Трајковски постигнаа по 3 гола. Мирчев и Димитров додадоа по 2 голови. Победата во ниеден момент не беше доведена ... Read More »

Кадетите и пионерите на Рк Вардар, ноќва тргнуваат за БиХ

vardarfans turnir

Кадетите предводени од Зоран Петковски и пионерите на тренерот Горан Стојков вечерва околу 23:00 се очекува да тргнат за Босна и Херцеговина, каде ќе бидат дел од меѓународен ракометен турнир-Завидовиќи – Жепче 2015 . Ова е голема можност за двете наши категории да одиграат силни мечеви со квалитетни противници надвор од земјава. Ова ќе биде второ издание на овој турнир, ... Read More »