Thursday ,09 December 2021
Последни:
Home > РК Вардар > Младински лиги (page 150)

Младински лиги

Кадетите на РК Вардар броеа до 40 на натпреварот со Тиквеш

RK-vardar-kadeti-26

Кадетите на ракометниот клуб Вардар забележаа многу важна победа на гостувањето во Кавадарци против екипата на Тиквеш. Со овој триумф црвено-црните си обезбедија пласман на завршниот турнир. Натпреварот започна лошо за нашиот тим кој имаше негатива од 4:1 и 6:2. Сепак Вардар заигра многу подобро во продолжение од натпреварот и во средината на првиот дел најпрво успева да го израмни ... Read More »

Победи за РК Урдаревски и РК Кале кај момчиња генер. “2002/03 во Јуниор лигата

vardarfans rakometna junior liga

Вчера продолжија натпреварите во ракометната Јуниор лига. Во големата сала се одиграа натпревари во машка конкуренција. Победи за РК Урдаревски и РК Кале во генерацијата родени 2002/03 година. РК Урдаревски сосема заслужено победи во дуелот со екипата на ОПШ.Кисела Вода откако во текот на целиот натпревар имаше водство. Кисела вода не успеаа ниту еднаш да дојде до предност. Веќе по ... Read More »

Втора последователна победа за пионерите на РК Вардар

rk-vardar-pioneri-8

Пионерите на ракометниот клуб Вардар за само два дена забележаа уште една победа во лигата. После триумфот на гостувањете во Велес против екипата на Бисинов, избраниците на Андријана Будимир беа подобри и од екипата на РК Текстилец. Овој меч се одигра во спортскиот ракометен центар Кале и заврши со резултат 14:10 во корист на црвено-црните. Во првите минути од натпреварот ... Read More »

Во недела продолжува ракометната “Јуниор“ лига

1

Во недела ќе продолжат возбудувањата на натпреварите од ракометна Јуниор лига. Момчињата ќе играат во големата сала, доека девојчињата во малата сала на спортскиот центар Јане Сандански. Ќе се играат натпревари во генерации родени 2000/01 и 2002/03 година. Еден натпревар ќе биде одложен и тоа во машка конкуренција помеѓу екипите на РК Бисинов и РК Урдаревски. Ова е распоредот на ... Read More »

Победа за пионерите на РК Вардар на гостувањето во Велес

vardarfans pobeda za pionerite

Пионерите на ракометниот клуб Вардар со победа се вратија од гостувањето во Велес. Совладана беше екипата на РК Бисинов со резултат 14:17. Во еден интересен и калитетен натпревар на крајот подобри беа младите Вардарци. Во првите пет минути се играше гол за гол на двете страни и резултатот главно беше израмнет. РК Бисинов беше тимот кој успеа прв да се ... Read More »

Вардарци со свој придонес за младинската ракометна репрезентација, на контролен меч со Бугарија

vardarfans trpcevski

Младинската ракометна репрезентација во салата во Автокоманда одигра контролен натпревар против селекцијата на Бугаријата. Избраниците на селекторото Јовиќ немеаа поголеми проблеми во овој дуел и на крајот забележаа убедлива победа. Конечниот резултат гласеше 31:13. Самиот податок дека во првото полувреме им дозволивме на Бугарија да постигне само четири погодоци, говори за квалитетот и силите со кои располагаат двете селекции. На ... Read More »

Мартин Карапалевски се врати на теренот со 12 постигнати голови

vardarfans karapalevski

Членот на кадетите на ракометниот клуб Вардар, Мартин Карапалевски по пауза од повеќе од два месеци се врати на терените. Мечот против Металург, беше прв за него во новата година, откако паузираше поради повреда. Ова момче кое е прва сезона во Вардар и е убедливо најдобар стрелец за црвено-црните имаше успешно враќање на терените. На дерби натпреварот со екипата на ... Read More »

(Фотогалерија) Викендов во “Јуниор лигата“ мечеви одиграа и најмладите

14

Викендов на програмата за натпреварите во “Јуниор Лигата“ беа и мечевите на најмладите учесници во овој голем-црвено црн проект. Тие се натпреваруваа  на половина терен, се играше четири ракометарчиња во поле плус голман. Едно полувреме траеше по пет минут. Одлична забава, спортување, дружење се овие мечевите во “Јуниор лигата“ за најмладите ракометарчиња.  Судија и воедно водич низ запознавањето со ракометната ... Read More »

Кадетите на РК Вардар го загубија дербито со Металург

vardarfans kadeti

Во спортскиот рекреативен центар Кале се одигра дербито во машка кадетска конкуренција, помеѓу екипите на Вардар и Металург. На крајот поуспешен беше тимот од Автокоманда кој забележа победа со резултат 27:30. Се играше вистинско дебри, во кое двете екипи приредија одлична ракометна претстава. Цело прво полувреме се играше гол за гол на двете страни. Натпреварот со гол го отворија црвено-црните, ... Read More »