Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 353)

ЖРК Вардар

Жрк Вардар започна со подготовките за новата сезона.

Picture 051

Вечерва во С.Р.Ц. Кале Вардарки го одржаа својот прв тренинг и го најавија почетокот на подготовките за новата сезона.Оваа натпреаврувачка сезона сите сили ќе бидат насочени кон Лигата на Шампионите,со оглед дека оваа година Вардар нема да настапува во Регионалната лига,а во домашното првенство речиси и да немаат никаква конкуренција. На првиот собир беа присутни новите засилувања Андреа Пенезиќ,Барбара Лазовиќ,Ања ... Read More »

Жрк Вардар го победи Ларвик,и го освои “Хандбал Фиеста“

VARDAR

Избраничките на Индира Кастратовиќ во еден тесен и неизвесен дуел успеаа да зебележат победа против Ларвик со резултат 25:24 ,и да го освојат турнирот “Хандбал Фиеста“ кој се играше во Унгарија. Ларвик од првата минута на натпреаврот имаше водство кое на моменти достигна четири гола разлика,така во 9 минута имаа веќе предност од 3:7.Вардарки се враќаат во игра со голот ... Read More »

Вардарки супериорни против Ѓер.

andrea-lekic-300x198

Жрк Вардар со победа започна на турнирот “Хандбал Фиеста“,и тоа токму против актуелниот европски шампион,екипата на Ѓер.Натпреварот помина во целосна доминација и водство на Вардарки, со исклучок на некои моменти кога Ѓер се доближуваше на 2-3 гола разлика. Во 20 минута со голот на Андреа Лекиќ Вардар има голема предност од 11:4.На голот ја имавме одличната Амандин Лејно,која го бранеше ... Read More »

Жрк Вардар на 30-ти јули ги “пали моторите“ за новата сезона.

10850348_779566242090224_1247354777_n

Својот прв собир екипата на Жрк Вардар ќе го има на 30 јули во Скопје.Според програмата е предвидено да се тренира во Скопје една седница,по што ќе следи заминување на подготовки во Австрија,кои ќе траат од 6-14 август. Засега е потврдено учеството на силниот турнир кој ќе се одржува во Ѓер “Хандбал Фиеста“,на кој и минатата година Вардар беше учесник,каде ... Read More »

Жрк Вардар ги доби своите противници во ЛШ.

10850366_779565462090302_1983403442_n

Втора сезона по ред во својата историја екипата на Жрк Вардар ќе се натпреварува во најголемото натпреварување Лигата на Шампионите.ЕХФ одлучи оваа сезона Вардарки директно да настапуваат во групната фаза,без кфалификации,поради одличниот пласман и освоеното трето место на завршниот турнир во Унгарија. Вардар ќе се натпреварува во група заедно со Европскиот вице првак Будуќност(Црна Гора),и екипата на Турингер(Германија), и четвртиот ... Read More »

Вардарки едни против други на Европското првенство во Унгарија и Хрватска.

974768_779565112090337_654122925_n

Денеска беше извлечена ждрепката за Европско првенство во ракомет за жени кое од 9-21 декември оваа година ќе се одржи во Унгарија и Хрватска. Ждрепката сакаше во Б-групата да се најдат репрезентациите на Црна Гора,Франција,Србија и Словачка.Оваа група е многу интересна за нас од фактот штово првоспоменатите три репрезентации настапуваат ракометарки од нашиот тим Жрк Вардар СЦБТ.За Црна Гора настапуваат ... Read More »

Вториот тим на Жрк Вардар со подготвителни натпревари.

phoca_thumb_l_DD1_5704

На подготовките во Аранѓеловац,вториот тим на Жрк Вардар одигра неколку подготвителни натпреаври и ги оствари следниве резултати: 1.Жрк Вардар-Књаз Милош генер. 96/97 30:18  Керамичиева (8),Тодоровска и Нолевска (5) 2.Кадетска Српска репрезентација-Жрк Вардар 13:20 Керамичиева(10),Тодоровска(5) 3.Жрк Вардар-Јагодина 19:26 Керамичиева(10),Гакидова(4),Тодорвска(3) 4.Наиса-Жрк Вардар 19:21 Прленда(5),Керамичиева и Гакидова(4), Ладева 12 одбрани. На турнирот во Кикинда,беа остварени следниве резултати: 1.Кикинда-Жрк Вардар 27:26 2.Жрк Вардар-Петроварадин 31:17 ... Read More »

Вториот тим на Жрк Вардар со нови сили во новата сезона.

phoca_thumb_l_DD1_5965

Втората екипа на Жрк Вардар со изменет состав ќе влезе во новата натпреварувачка сезона.Екипата покрај во Женската супер лига,ќе се натпреварува и во ЕХФ купот.Во новата сезона клубот ќе го предводи Симе Симовски кој дојде од Жрк Металург Скопје,а негов помошник ќе биде Александар Царчев кој беше дел од Вардар и изминатата сезона. Клубот го напуштија неколку ракометарки и тоа:Ивана ... Read More »

Андреа Лекиќ прогласена за најдобра Екс-Ју ракометарка на во сезоната 2013/2014

vardarfans-lejno-i-lekic

Членот на Жрк Вардар СЦБТ и Српската ракометна репрезентација Андреа Лекиќ со вкупно 46 гласови е избрана за најдобра ракометарка на Балканот за изминатата сезона. Изборот е направен според гласовите на ракометните новинари од шест земји и фановите на ракометниот порталот Балкан –Хандбал.Ова е веќе трета ваква награда за Андреа ,што се однесува до изборот на споменатиот портал,претходно и во ... Read More »