Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 430)

ЖРК Вардар

Викендов : КОМИТИ со две гостувања на мечевите на РК Вардар и ФК Вардар , ЖРК Вардар има клучен меч во ЛШ

333

Повторно ни престои бурен спортски викенд пред нас во кој трите тима фудбалскиот и двете ракометни секции на Вардар ќе имаат важни дуели во натпреварувањата во кој се борат за највисок пласман . Фудбалскиот има меч од домашната Македонска фудбалска лига , а ракометните секции на Црвено-Црните мечеви во најсилната европска лига на Шампионите . Вардар не е Вардар ако ... Read More »

Моника Георгиевска: Можноста да настапувам заедно со едни од најдобрите ракометарки на овие простори, е голем мотив и поттик за големи успеси во иднина

11039947_936599576392001_215002831_n (1)

Жрк Вардар стартуваше со натпревари во супер-лигата. Противник беше екипата на Жито Прилеп, на кој црвено-црните забележаа убедлива победа со резултат 46:20. Она што е поважно да се одбележи на овој меч, е настапот на голем број млади ракометарки кои се дел од кадетската и младинската екипа на Жрк Вардар. Шанса за настап добија  Анастасија Николовска (5), Ива Божиноска (4), Моника ... Read More »

Анастасија Николовска: Чуството да играш рамо до рамо со првотимките на Вардар е воодушевувачко

11040737_426023334230339_1785500853_n

Вечерва во малата сала во С.Ц. Јане Сандански, избраничките на Индира Кастратовиќ го одиграа првиот натпревар во вториот дел од сезоната во Супер лигата. Без поголеми проблеми, како на тренинг забележаа убедлива победа против екипата на Жито Прилеп. Конечниот рeзултат гласеше 46:20. На овој меч Кастратовиќ им даде шанса за настап и докажување на помладите ракометарки. Меѓу нив беа и ... Read More »

Јована Мицевска: Чуството да си блиску и да работиш Со “Суслина И Лејно“ е непроценливо

1509264_916877641685265_8435818451146718484_n

Жрк Вардар го одигра првиот натпревар во супер-лигата во вториот дел од сезоната, против екипата на Жито Прилеп. На натпреварот кој се одигра во малата сала во С.Ц. Јане Сандански, Вардарки забележаа убедлива победа со резултат 46:20. Она што посебно треба да се истакне е дека на овој дуел, Кастратовиќ им даде шанса за настап на голем број млади ракометарки. ... Read More »

Жрк Вардар со “полесен тренинг“ против Жито Прилеп

podmladenite-vardarki-go-pregazija-zhito-prilep-1021

Вечерва во малата сала во С.Ц. Јане Сандански, избраничките на Индира Кастратовиќ го одиграа првиот натпревар во вториот дел од сезоната во Супер лигата. Без поголеми проблеми, како на тренинг забележаа убедлива победа против екипата на Жито Прилеп. Конечниот рзултат гласеше 46:20. На овој меч Кастратовиќ им даде шанса за настап и докажување на помладите ракометарки. Од трибините подршка им ... Read More »

Ана Станикевска: За прв натпревар мислам дека добро одигравме

77

Жрк Вардар-кадетки со победа го започнаа вториот дел од сезоната, против екипата на Делчево. Натпреварот заврши со резултат 19:30. Само по првото полувреме постоеше неизвеснот за тоа кој ќе биде победник. -Првото полувреме беше израмнето. Постојано имаше пресврти во резултатот, поведувавме и ние и противникот, за на крајот од првото полувреме да биде нерешено. Во вториот дел многу се поправиве ... Read More »

Јована Мицевска: Презадоволни сме од играта и резултатот

11009849_915543681818661_6971421466403055665_n

Младинките на Жрк Вардар ја забележаа втората победа по ред, во втората фаза од првенството. После победата против Стружанка на гостински терен, викендов издвојуваа уште еден триумф. Во С.Р.Ц. Кале беа подобри од екипата на Пелистер, со резултат 19:10. Александра Вељаноска беше најефикасна, постигнувајќи 9 гола. -Презадоволни сме од играта и резултатот. Со Пелистер секогаш се игра убав ракомет, што ... Read More »

Кадетките на Жрк Вардар, триумфално од Делчево

11027937_914443925254118_6567634747670427568_n

Вториот дел од сезоната започна и за кадетките на Жрк Вардар. Пред два саати заврши натпреварот во Делчево, против истоимената екипа, во кој вардарки забележаа победа со резултат 19:30. Само во првите 30 минути, домаќинките беа рамноправен противник, каде се замина на пауза со резултат 13:13. Цврстата и агресивна одбрана во вториот дел беа пресудни за убедливата победа на црвено-црните, ... Read More »

Маја Трпковска: Оваа победа ја зголемува самодовербата во екипата

mladite-vardarki-so-golem-presvrt-go-pobedija-metalurg-1000

Втората екипа на Жрк Вардар со победа го стартуваше вториот дел од сезоната во Супер лигата. Во С.Ц. Јане Сандански успеаа да забележат победа против првиот тим на Металург, со резултат 18:17. Нашите девојки во финишот подобро се снајдоа, и имаа поголема желба за победа. -Тоа беше тежок и израмнет натпревар до последните моменти. Во последните 15 минути изигравме агресивна ... Read More »

Реми во Русија, по мера за Вардар

phoca_thumb_l_DD1_8530

Како порачан резултат за Вардарки денеска во Русија одиграа Динамо Волвоград и Турингер. По ова реми, на овие две екипи, девојките на Инди во сабота ќе бркаат победа над Динамо за 2 место во групата, односно полесен противник во 1/4 финалето. За пласман на 2-та позиција, Вардарки треба да го победат Динамо со 8 голови разлика за да завршат како ... Read More »