Sunday ,11 June 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 420)

ЖРК Вардар

Промотивно видео за настапот во Будимпешта, за Жрк Вардар

Во пресрет на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите, кој ќе се игра во Будимпешта, ЕХФ подготви промотивно видео во кое го претставува нашиот тим. Пенезиќ, Лекиќ, Радичевиќ Суслина и сите останати наши ѕвезди ќе водат голема битка за големото одличје “Прва Европска титула “ за името Вардар. Завршниот турнир се игра на 9 и 10-ти мај. Будуќност е првата ... Read More »

Среќен роденден Андреа Кликовац

Денеска својот 24-ти роденден го прославува “столбот“ во одбраната на Жрк Вардар, Андреа Кликовац. Нашата редакција и посакува многу здравје, среќа и успех на професионален план. Андреа веќе трета сезона со успех го носи црвено-црниот дрес, а врв на сето ова би било освојувањето на Европската титула. Возбудувањата од завршнио турнир следуваат за неколку дена. Read More »

Младинките на Жрк Вардар ги совладаа своите врснички од Куманово

Во еден квалитетен и неизвесен натпревар до самиот крај, избраничките на Благојче Весиќ забележаа триумф против своите врснички од Куманово. Конечниот резултат гласеше 24:22. Почетокот на мечот им припадна на црвено-црните, кои имаа константно водтсво, кое на моменти достигнуваше и позитива од пет голови. Како одминуваше времето, гостинките играа се подобро и стануваа рамноправен противник. На полувреме заминаа со еден ... Read More »

Младинките подобри од Куманово – Олгица Костовска: Задоволна сум од целокупната игра и од залагањето на екипата

vardarfans kostovska

Младинките на Жрк Вардар забележаа нов триумф во првенството, откако денес ги совладаа своите врснички од Куманово. Мечот се играше во С.Р.Ц. Кале и заврши со резултат 24:22 за Вардарки. Најефикасна во нашите редови беше Анастасија Николовска која постигна 7 голови. -Во Куманово, во првата полусезона одигравме фантастичен натпревар , на кој победивме со девет гола разлика. Денес одлично го ... Read More »

ИТАМЕ КОН СИТЕ ДОМАШНИ ТИТУЛИ- ФК,РК,ЖРК ВАРДАР И КУПОВИТЕ ВО РАКОМЕТ, ШАМПИОНКИ НА Л.Ш, КУГЛАРИТЕ ВИЦЕШАМПИОНИ, КОШАРКАРИТЕ ВЛЕГОА ВО ВТОРАЛИГА

vardarfans-tri-logovci-660x330

Веќе е мај и полека се гледа расплетот во првенствата, црвено-црните итаат кон титулите. Трите клуба во сопственост на г-н Сергеј Самсоненко фудбалскиот и двата ракометни идат кон насловот Шампион на Македонија. Ракометарките избраничките на  Индира први, на неколку кола до крајот веќе ја обезбедија титулата во женската ракометна најсилна конкуренција . Ова е трета последователна домашна титула за црвено-црните ... Read More »

Леонида Гичевска: Верувам во успех на оваа репрезентација

vardarfans ep

Кадетската ракометна репрезентација изминатиов период учествуваше на турнир во Никшиќ(Црна Гора), каде го освои одличното второ место. На четири одиграни натпревари, забележа две победи и два нерешени дуели и само поради послаба гол разлика не се најде на првото место. Шест ракометарки од Вардар беа во составот на оваа репрезентација на турнирот. -Ние сме млада репрезентација која прв пат се ... Read More »

Младинките во очекување на ждрепката, за Европското првенство во Шпанија

Младинската ракометна репрезентација после успешните квалификации во Скопје, каде успеаа да забележат три победи и да го освојат првото место, ќе бидат сместени во вториот шешир за ждрепката која ќе се одржи на 5 мај. Да потсетиме дека во Кале, ги победивме Исланд, Холандија и Црна Гора и на убедлив начин се пласиравме на Европското првенство во градот Валенсија(Шпанија). Македонската ... Read More »

Кадетската ракометна репрезентација го освои одличното второ место, на турнир во Ц.Гора

Кадетската ракометна репрезентација на турнирот во Црна Гора(Никшиќ) го освои второто место. Оваа селекција предводена од селекторот Јулија Црвенковска одигра четири натпревари на турнирот, каде успеаа да забележи две победи и два нерешени резултати. Беа остварени победи против екипите на Младост(Србија) со резултат 28:6 и тимот на Левалеа(13:12). Одигравме нерешно со клубовите од Ц.Гора, Будуќност и Бар. Шест ракометарки од ... Read More »

Вардарки ја потврдија класата, тимот од Автокоманда достоен противник само едно полувреме

vardarfans zrk

Вардарки за само два дена одиграа уште еден натпревар и денес успешно го завршија денот, со победа против екипата на Металург. Само во првите 30 минути, тимот од Автокоманда беше достоен противник, каде одржуваше резултатска неизвеснот. На пауза се замина со резултат 14:12. Во второто полувреме влеговме многу поангажирано, со сериозен пристап пред се на играта во одбраната. Металург не ... Read More »

Вардарки го “декласираа“ Жито Прилеп“ и теоретски ја осигураа титулата во првенството

vardarfans titula

Девојките на Кастратовиќ и Питлик одиграа нов натпревар во Супер-лигата и забележаа убедлив триумф против екипата на Жито Прилеп. На четири кола пред крајот, теоретски ја обезбедија титулата во националното првенство. Трета сезона по ред, Жрк Вардар станува шампион на Македонија. Иако настапи со својот втор тим, тоа не им сметаше на црвено-црните да забележат нова убедлива победа. Конечниот резултат ... Read More »