Saturday ,30 September 2023
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 168)

Младински лиги

Младинките на Жрк Вардар ги совладаа своите врснички од Куманово

Во еден квалитетен и неизвесен натпревар до самиот крај, избраничките на Благојче Весиќ забележаа триумф против своите врснички од Куманово. Конечниот резултат гласеше 24:22. Почетокот на мечот им припадна на црвено-црните, кои имаа константно водтсво, кое на моменти достигнуваше и позитива од пет голови. Како одминуваше времето, гостинките играа се подобро и стануваа рамноправен противник. На полувреме заминаа со еден ... Read More »

Младинките подобри од Куманово – Олгица Костовска: Задоволна сум од целокупната игра и од залагањето на екипата

vardarfans kostovska

Младинките на Жрк Вардар забележаа нов триумф во првенството, откако денес ги совладаа своите врснички од Куманово. Мечот се играше во С.Р.Ц. Кале и заврши со резултат 24:22 за Вардарки. Најефикасна во нашите редови беше Анастасија Николовска која постигна 7 голови. -Во Куманово, во првата полусезона одигравме фантастичен натпревар , на кој победивме со девет гола разлика. Денес одлично го ... Read More »

Леонида Гичевска: Верувам во успех на оваа репрезентација

vardarfans ep

Кадетската ракометна репрезентација изминатиов период учествуваше на турнир во Никшиќ(Црна Гора), каде го освои одличното второ место. На четири одиграни натпревари, забележа две победи и два нерешени дуели и само поради послаба гол разлика не се најде на првото место. Шест ракометарки од Вардар беа во составот на оваа репрезентација на турнирот. -Ние сме млада репрезентација која прв пат се ... Read More »

Младинките во очекување на ждрепката, за Европското првенство во Шпанија

Младинската ракометна репрезентација после успешните квалификации во Скопје, каде успеаа да забележат три победи и да го освојат првото место, ќе бидат сместени во вториот шешир за ждрепката која ќе се одржи на 5 мај. Да потсетиме дека во Кале, ги победивме Исланд, Холандија и Црна Гора и на убедлив начин се пласиравме на Европското првенство во градот Валенсија(Шпанија). Македонската ... Read More »

Кадетската ракометна репрезентација го освои одличното второ место, на турнир во Ц.Гора

Кадетската ракометна репрезентација на турнирот во Црна Гора(Никшиќ) го освои второто место. Оваа селекција предводена од селекторот Јулија Црвенковска одигра четири натпревари на турнирот, каде успеаа да забележи две победи и два нерешени резултати. Беа остварени победи против екипите на Младост(Србија) со резултат 28:6 и тимот на Левалеа(13:12). Одигравме нерешно со клубовите од Ц.Гора, Будуќност и Бар. Шест ракометарки од ... Read More »

Нови победи во првенството за кадетките и пионерките на Жрк Вардар

vardarfans mladi

Кадетките и пионерките на Жрк Вардар, забележаа нови победи во својата лига. Кадетките забележаа минимална победа на гостински терен, против екипата на Велкова. Мечот се играше во салата Ѓорче Петров, и заврши со резултат 12:13. По првото полувреме имавме водство од 4:6. Повеќе од половина од головите ги постигна Анастасија Николовска. Зад нејзиното име на крајот беа запишани 7 голови. ... Read More »

Ангела Петровска: Испишавме уште една успешна приказна, во ракометната тврдина Кале

vardarfans ep

Младинската ракометна репрезентација до 19 години успеа да направи голем успех и да се пласира на Европското првенство, кое годинава ќе се игра во градот Валенсија-Шпанија. За три дена колку и што траеше квалификацискиот турнир, успеаа да забележат три големи победи. Пред нашите надежни девојки потклекнаа репрезентациите на Исланд, Холандија и Црна Гора. -Пред почеток на овај квалифицикациски турнир ние ... Read More »

Падна и Црна Гора, младинките убедливо се пласираа на Европското првенство

vardarfans mladinki

Иако денешниот натпревар против репрезентацијата на Црна Гора беше само формален и за престиж, така не мислеа и избраничките на Симе Симовски. Во еден тежок натпревар со моменти на доминација на двете страни, нашите девојки подобро се снајдоа во завршницата и успеаа да забележат победа. По едно полувреме им припадна на двете репрезентации. Ние во првиот дел имавме константно водство ... Read More »

Една победа ја дели Македонската младинска ракометна репрезентација, до Европското првенство

vardarfans kvalifikacii

Во еден тежок и неизвесен дуел до самиот крај, Македонската ракометна репрезентација до 19 години успеа да ја забележи првата победа на квалификацискиот турнир во Скопје. Совладана беше репрезентацијата на Исланд со резултат 24:22. Со пресврти во играта и менување на водството, сепак на крај подобро се снајдоа нашите девојки. Не почна добро за нас овој дуел, каде на моменти ... Read More »

Младинската ракометна репрезентација, денеска стартува против Исланд

vardarfans reprezentacija

Денес започнуваат квалификациите на младинската женска ракометна репрезентација, во рамките на Европското првенство што оваа година треба да се игра во Шпанија, во градот Валенсија. Спортскиот центар Кале ќе биде домаќин на ова случување кое ќе се игра од денес па се до недела. Македонската репрезентација со 19 години, својот прв дуел ќе го одигра со репрезентацијата на Исланд. Натпреварот ... Read More »