Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 160)

Младински лиги

Кадетките и младинките на Жрк Вардар утре стартуваат со натпревари на турнирот “Вардар-еден живот, една љубов“

vardarfans-20-660x330

Утре стартува турнирот “Вардар, еден живот, една љубов“ во женска конкуренција. На него ќе учествуваат девојки родени 1998/99 , 2000/01 и 2002/3, помеѓу нив ќе бидат и нашите кадетки и младински. Кадетките предводени од Анжела Платон ќе настапат со двете свои екипи на овој турнир. Вардар Јуниор ќе биде во група со Жрк Вардар-Виница и екипата на Рк Филип од ... Read More »

Челинџ куп! Вардар јуниор во последна фаза од подготовките за мечевите со Војводина во сабота и недела

zik-660x330

Младите вардарки предводени од Симе Симовски ги одработуваат последните тренинзи пред двомечот со српскиот преставник во Челинџ купот екипата на Жрк Минаква Војводина. Тие се подготвуваат  и ја темпираат својата форма за во сабота и недела да ги “нагостат“ во С.Ц Јане Сандански србинките во двомечот кој е осминфинале од овој европски ракометен куп. Младите вардарки кои вредно работат во изминатиот ... Read More »

Анастасија Нелоска: Најсреќниот момент во мојот живот, беше веста да настапувам за младинските категории на Вардар

vardarfans anastasija neloska

Анастасија Нелоска е најдобриот играч за кадетките на Рк Вардар по првиот дел од сезоната во оваа конкуренција. Нелоска на вкупно 5 одиграни натпревари има постигнато 33 голови, што ја прави да биде најефикасна во својата екипа. Во наредново интервју ве запознаваме со младата и надежна ракометарка на Вардар. 1. Од каде произлезе желбата да се занимаваш со ракомет и ... Read More »

Здравка Дамовска: Идејата за “Јуниор лигата“ е одлична, а на децата им се предизвик вакви проекти за да го покажат своето знаење, умешност и квалитет

vardarfans damovska junior liga

Вардар Јуниор“ лигата дефинитивно ги обедини сите ракометни школи низ цела Македонија, кои изразија желба да бидат дел од овој голем проект на нашиот црвено-црн колектив, бидејќи сите клубови кои се членови на Академија Вардар немаат можност да ги пријават своите играчи во некоја од лигите на РФМ, а и за некои нема возрасни категории во кои би се натпреварувале. Затоа ... Read More »

Јан Питлик : Овде има таленти, во школите на Вардар има квалитет

fzf

Стручниот штаб на женскиот Вардаров колектив за  првпат одржаа т.н  „Отворен ден“ за својата ракометна Академија. Истата се оддржа  во скопската населба Кисела Вода на крајот од минатата година. Повеќе од 30-тина деца беа на тој тренинг каде Индира Кастратовиќ и Јан Питлик, им покажуваа „ракометни тајни“, а истовремено ги селектираа оние за кои сметаат дека имаат талент. Слични тренинзи ќе бидат ... Read More »

Тина Тодоровска: Работиме напорно на тренинзите и се надеваме на подобри игри во вториот дел од сезоната

vardarfans tina todorovska

Тина Тодоровска веќе осма година е дел од ракометниот клуб на Вардар. Оваа сезона настапува за младинскиот состав, а има забележано настапи и за првиот тим предводен од Индира Кастратовиќ. Најголем дел од минатата сезона ја пропушти поради повреда, која е веќе минато за оваа млада ракометарка. Повредата е составен дел од спортот.Најтежок дел е рехабилитацијата и пред се мора ... Read More »

(ФОТО) Доделување на наградите за најдобрите од “Трофеј Белград“

vardarfans trofej za mladincite vtoro mesto

Во периодот од 28-30-ти декември во главниот град на Србија се одржуваше младински ракометен турнир за генерации родени “1998“ и “2000“ година. На него учество земааа кадетските и младинските екипи на ракометниот клуб Вардар. Најголем успех постигнаа нашите младинци предводени од тренерот Петковски, кои на крајот го освоија првото место. Кадетската машка и женска екипа, како и младинките на крајот ... Read More »

Лилија Тасевска: “Јуниор лигата“ ја гледам како цел да се приклучам во младинските екипи на Вардар и да играм еден ден во првиот тим на овој клуб

vardarfans tasevska junior liga

Најновиот проект на ракометниот клуб Вардар “Јуниор лигата“, во која се натпреваруваат околу 20 ракометни школи кои се дел од академијата на Вардар се одвива успешно. Во наредниов период, до 20-ти јануари следи кратка пауза во лигата, после што ќе се продолжи со натпреварите. Екипата на Академија 3 предводена од тренерот Анжела Платон е дел од “Јуниор лигата“. -Впечатоците за ... Read More »

Преглед на завршената полусезона за пионерките на Жрк Вардар

vardarfans pionerki na zrk vardar

Пионерките на Жрк Вардар го завршија првиот дел од сезоната на последното место. Иако забележавме пет порази, од исто толку одиграни натпревари, напредокот во играта на нашите млади ракометарки е очигледен. Оваа екипа ја предводи поранешниот играч на Кометал Ѓорче, Будуќност и Вардар, Драгана Пецевска која беше дел и од Македонската ракометна репрезентација. Пионерките се натпреваруваат во групата 2, генерација ... Read More »

Младинките на Жрк Вардар во борба за третото место на турнирот во Белград

vardarfans mladinkite za tretoto mesto

Младинките на Жрк Вардар денес ги очекува борба за третото место на силниот меѓународен турнир “Трофеј Белград“ кој се одржува во главниот град на Србија. Избраничките на Билјана Пецевска во групата забележаа две победи и еден пораз. Триуфиравме во дуелите со екипите на Авала ( 21:20) и во натпреварот против тимот на Извор од Србија. Бевме поразени во првото коло ... Read More »