Thursday ,04 June 2020
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 5)

Прв тим

Гачевски: Доста е веќе, време е за живот, за спорт

odlichen-start-na-proletniot-del-vardar-gi-sovlada-lavovite-216571

Полека се наближуваме кон два месеци, како што нема фудбал во Македонија. Последниот дуел во ПМФЛ, Вардар го одигра на 11.март кога на домашен терен ја победи екипата на Струга Трим Лум и на тој начин направи двоцифрена предност пред останатите конкуренти за титулата. После долгата пауза поради пандемијата со корона вирусот, на својот фб профил се огласи капитенот на ... Read More »

Историја: Во дресот на најуспешниот македонски фудбалски колектив, легендарниот голман настапува во периодот од 1950 до 1964 година при што има одиграно вкупно 239 натпревари

15940746_1398188683555785_4768826954406255162_n

ТОДЕ ГЕОРГИЕВСКИ – Роден во далечната 1935 година, беше човекот меѓу стативите на финалниот натпревар од југословенскиот куп во сезоната 1960/1961 кога со победата од 2:1 над Вартекс од Вараждин, Вардар го освои маршаловиот трофеј.Во дресот на најуспешниот македонски фудбалски колектив, легендарниот голман настапува во периодот од 1950 до 1964 година при што има одиграно вкупно 239 (130 првенствени) натпревари на ... Read More »

(РЕТРО ФОТО+ВИДЕО) Сите куп титули на ФК Вардар

vardarfans-21-660x330

ФК Вардар е најтрофејниот македонски фудбалски колектив со најголем број титули во првенството и купот на Македонија и со по еден трофеј во купот и во првенството во поранешната држава во една многу посериозна фудбалска лига . Денес ви носиме преглед на сите освоени куп трофеи фотографии од составите кои ги освоие и резултати во купот на нашиот миленик ФК ... Read More »

„Црвено-црните“ го совладаа италијанскиот калчолигаш Каљари предводен од легендарниот Луиџи Рива

kaljari

Во сезоната 1967/1968 година, нашиот тим го забележа еден од најголемите успеси во меѓународните настапи На 13 март, „црвено-црните“ во рамките на првиот четвртфинален меч од Митропа Купот одигран во Скопје, го совладаа италијанскиот калчолигаш Каљари предводен од легендарниот италијански фудбалер Луиџи Рива. Единствениот погодок вреден победа го постигна Методије Спасовски, а покрај него во Вардаровиот дрес на оваа средба настапија Мутибариќ, ... Read More »

Историја! ФК Вардар 1995г ја освои втората и последна двојна круна

1995

Како и во првата година од постоењето на македонскиот фудбал така и во третата (сезона 1994/95) Вардар без ниту еден пораз, неприкосновено доминираше  на домашните фудбалски терени. Таа година со освојувањето на третата првенствена титула и вториот трофеј во купот, нашиот клуб по втор пат се закити со двојната круна, за која подоцна историјата покажа дека е и последна. Еве и ден ... Read More »

(РЕТРО Фото+Видео) Шампионската 1987 : табела, сите резултати, стрелци, листа на фудбалери кој настапија…

Стојат (од лево): Лазаров, Станојковиќ, Јаневски, Џипунов, Канатларовски, Грошев и Најдовски. Доле (од лево): Симоновски, Савевски, Петров, Панчев и Бабунски.

Нема што многу да се кажува за значењето на славната 1987 година за Вардар, Скопје и Македонија таа сезона е со златни букви запишана во црвено – црната историја . Таа година Вардар беше на врвот на тогашната ЈУ- лига пред гигантите од т.н “голема четворка“ , пред Валеж , Осиек , Ријека и другите кој завршија на пониски места на ... Read More »

Преглед на шампионската сезона 2012/13, Јован Костовски ги полнеше противничките мрежи и беше најдобар стрелец во ПМФЛ

vardarfans-istorija

Во сезоната 2012/13 , фудбалскиот клуб Вардар стигна до својата осма шампионска титула во клупската историја, односно седма во Првата македонска лига.Составот кој беше предводен од Илчо Ѓорѓиоски и Благоја Милевски заврши на првото место со 68 освоени бодови, или пет повеќе од екипата на Металург која финишираше на втората позиција. Имавме извонреден напад со 71 постигнат гол и само 21 ... Read More »

УЕФА доделува средства на клубовите чии играчи настапуваа за репрезентациите

fkv-vardar-avramovski-juninho

Европската куќа на фудбалот (УЕФА), денеска на својот видео-конференциски состанок донесе одлука да подели и дополнителни 70 милиони евра за фудбалските клубови кои имаат фудбалери кои настапиле за репрезентациите во квалификациите за ЕП и во Лигата на нациите. Од македонските клубови покрај Работнички и Шкендија, секако тука е и лидерот Вардар. Нашиот тим ,,даде” тројца играчи во Лигата на нациите, а тоа се: ... Read More »

Нова одлука на УЕФА во врска со остатокот од тековната сезона

fkv

Нова одлука на УЕФА во врска со остатокот од тековната сезона. Неофицијално, европската куќа на фудбалот ќе ја важи актуелната состојба на табелите при решавањето кои екипи ќе играат во нејзините натпреварувања. Според главниот уредник на англиски „Тајмс“, Мартин Циглер, тоа значи дека ќе се извади просек на поени по натпревар, освоени оваа сезона во националните првенства. Во конкретниов случај со ... Read More »

Историја: Поранешниот фудбалер на Вардар Здравков е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт

15977845_1396133590427961_3495953962512548558_n

ГОРДАН ЗДРАВКОВ – Поранешниот фудбалер на Вардар е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт во меѓусебниот двомеч од рамките на Купот на УЕФА, во сезоната 1985/1986. По поразот од 2:1 на првиот натпревар одигран на гостински терен, Вардар на реваншот во Скопје токму со погодокот на Здравков успеа да дојде до минимален но доволен триумф од ... Read More »