Saturday ,13 August 2022
Последни:
Home > Uncategorized (page 24)

Uncategorized

Среќен роденден Диневски Антоан-Џинка ( Р.Аикидо Вардар)

dzinka2-660x330

Денес свој роденден прославува, основачот,  двигателот, идејниот творец и главниот мајстор во клубот за Реално Аикидо „ВАРДАР“, мајсториот со црн појас(2ри дан) г-нот Антоан Диневски. Популарниот „Џинка“ имаше визија за обогатување на Спортското Друштво Вардар со уште еден нов член, клубот за Реално аикидо. Повеќе од половина деценија тој успешно го менаџира, раковиди и го етаблираше овој клуб, успеа да анимира голем број членови, ... Read More »

КК Вардар М15 во борба за пехар, рестарт и на оваа конкуренција

logo-mladinski-ligi-2

Последна од лигите кои ќе бидат дел од рестартот во младинската конкуренција, ќе биде онаа во М15.Натпреварите, кои продолжуваат од 13.јуни, ќе опфатат две елиминациски кола со вкупно 13 екипи-учесници. По двата филтри ќе бидат познати и четирите екипи-финалисти кои ќе се борат за титулата државен првак. Во првата елиминациска фаза десет од овие 13.пријавени екипи ќе се борат за ... Read More »

Браво! „Сребро“ за кадетките на ЖОК Вардар ЕМ

197460786_382629349838288_2126218056630872671_n

Вчера во  кадетска конкуренција кај дамите  се играше завршниот турнир кој  го даде одбојкарскиот шампион.  Кадетскиот тим на ЖОК Вардар ЕМ  покажа квалитет и дојде до „среброто“. Полуфиналниот  дуел кој го игравме во Битола каде што се играше завшниот Ф-4 турнир го добивме против тимот од тој град. Одлична игра на црвено-црните девојки против   ЖОК Пелистер Волеј донесе победа со ... Read More »

Завировски и натаму убедлив

198333325_10218809513898749_651218158072562673_n

Нашиот црвено-црн атлетичар,  Петре Завировски продолжува со битките на сите фронтови. Овој пат во Охрид на полумаратонот на спортската манифестација Охрид трчаТ. Патеката долга 21,097км гордоста вардарова ја мина за 1 час, 27 минути и 24 секунди. Со што си обезбеди пласман на 10 позиција што е одлично остварување на нашиот атлетичар. Организацијата беше на врвно ниво наликувајки на големите ... Read More »

Потврда на она што го пишавме, ракометните младински лиги се играат во јуни

bora-660x330

Дојде и официјална потврда на она што го пишувавме две недели претходно од РФМ. Пионерска, кадетска и младинска лига ќе се играат во јуни ширум салите низ Македонија. Ракометна Федерација на Македонија донесе одлука натпреварите во младинските категории конечно да започнат и да се одиграат во Јуни. Пријавени се голем број на екипи во сите лиги на натпреварувања, а познати ... Read More »

Савевски ќе биде координатор на сите женски репрезентации

b6427696-be29-461f-88eb-4604063559d3

Од РФМ соопштија дека, Љубомир Савевски ќе биде координатор на младинските женски репрезентации на Македонија летово, беше одлучено на денешниот Управен одбор. Претседателот на РФМ, Живко Мукаетов го предложи, а тој потоа беше изгласан од Управниот одбор во следните три месеци да работи како координатор на младите женски ракометни репрезентации на Македонија. Предизвикот  кој го очекува  Савевски ќе бидат кадетскиот и ... Read More »

КК Вардар ќе организира летен камп во Неа Пори

195514066_789926678556240_2593118116321037534_n

Кошаркарскиот клуб Вардар оваа лето, ќе организира два летни кампа. Веќе ве известивме за летниот камп кој ќе се одржува во Скопје на терените крај  хотелот „Александар Палас“ за овој камп детали може да најдете ОВДЕ. Покрај тоа ќе се одржи летен камп во Неа Пори- Грција од 24-30 јуни. За повеќе информации на банерот подолу. Read More »

Вардар загуби од Лозница во дербито на Регионалната бокс лига (ФОТО)

vardar

  Вардар е поразен во дербито на Регионалната боксерска лига од Лозница со 3-7. Мечот се одржа во малата сала на СЦ „Борис Трајковски“ и со пренос на ТВ Аренаспорт 1. Како и што се очекуваше, боксерите на Лозница го оправдаа фаворитскиот статус, а нејзините боксери демонстрираа добра техничка и физичка подоготвеност. Победи за Вардар обезбедија Беќир Лимани, Шпетим Бајоку ... Read More »

Преглед на 24.коло! Вардар на чекор од „среброто“, Спартак ја загрозува Стружанка

w

Зад нас е  24.коло кое се одигра изминатите два дена во женската ракометна Супер лига. Одиграни се шест дуели од оваа рунда. Гевгелија беше подобра од Кузман со 25-21, кај победникот Митревска Михаела имаше 8, а Митрова Драгица стрелаше 7.пати. Пелистер во Битола го совлада Овче Поче со пет разлика, односно со резултат 24-19. Лидерот, Куманово немаше тешка задача во Ѓорче Петров, ... Read More »

Вардар и Лозница денес во Скопје го означуваат почетокот на Регионалната боксерска лига

regionalna-boks-liga

Денес од Скопје почнува Регионалната лига во бокс со средбата меѓу Вардар и Лозница од Србија. Мечот ќе се одржи во малата сала на СЦ „Борис Трајковски“ со почеток во 20 часот, без присуство на гледачи, но со пренос на ТВ Аренаспорт 1. Од нашите боксери треба да настапат Јасин Лама, Октај Фератов, Ардијан Аземи, Хурмет Јонузи, Беќир Лимани и ... Read More »