Tuesday ,16 October 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 100)

Младински лиги

Победа за кадетките, пораз за младинките на Жрк Вардар

10301355_601170293341818_1217371767419382744_n

Кадетките на Жрк Вардар предводени од Благојче Весиќ  продолжуваат со настапи во првенството. На гостувањето во Прилеп, забележаа убедлива победа против екипата на Филип Вардар со резултат 9:38. Уште по првото полувреме беше решен победникот, кога на пауза се замина со предност од 5:18. Најефикасни беа Александра Вељаноска која постигна 7 и Сашка Филипоска со 6 голови. Жрк Вардар(кадетки) Мицевска, ... Read More »

Јована Мицевска-големата надеж на Жрк Вардар

1656257_890910647615298_4098141149138555492_n

Јована има 14 години и е член на кадетската и младинската екипа на Жрк Вардар. Ракомет почнува да тренира кога има шест години. Нејзината голманска кариера започнува многу чудно. Случајно на еден тренинг на кој била присутна и Јована, на тренерот му недостигал голман за да го одработи тренингот. Токму Јована застанува на голот, па од тогаш ја задржува таа ... Read More »

Анастасија Петровиќ: Задоволство ми е што бев најефикасна, и на тој начин ја оправдав довербата од тренерот

10653613_710819822336894_5505032451589788432_n

Младинките на Жрк Вардар предводени од Благојче Весиќ забележаа нова убедлива победа во младинската лига. Тие ја преслушаа екипата на Преспа, совладувајќи ги високо со резултат 38:9. Во првиот дел им дозволија на гостинките да постигнат само четири гола, и покажаа дека разликата во квалитет е во голема мера на нивна страна. Најефикасна беше Анастасија Петровиќ со 7 гола. Александра ... Read More »

Ива Цветковска: Ова е само нашиот почеток, и прва година заедно – Валери Јакимовска: Вложуваме голем труд за во иднина да победуваме

10671227_840620819316357_4981616860817149180_n

Викендов активни беа и пионерките на Жрк Вардар, кои одиграа натпревар против екипата на Жрк Чаир. Избраничките на Анжела Платон забележаа минимален пораз со резултат 14:13.  На полувреме се замина со нерешен резултат. Големиот број на технички грешки беа главната причина за поразот. Најефикасна во нашите редови беше Бојана Диневска која постигна 4 гола. -Пред се и поразот е дел ... Read More »

“Шест Вардарки“ дел од Македонската кадетска репрезентација

11073420_10200360084402216_1961004692_n

Изминативе денови Македонската кадетска ракометна репрезентација активно тренира, како дел од подготовките за европското ракометно првенство, што во месец август ќе се одржи во Скопје. На ова првенство ќе учествуваат девојчиња до 17 години. На поширокиот список на селекторот Јулијана Дамчевска се најдоа дури шест ракометарки, кои настапуваат за Вардар. Анастасија Николовска, Ива Божиноска, Александра Вељаноска, Моника Георгиевска, Теодора Колевска ... Read More »

Марија Ивановска: Ова беше можеби и најдобриот натпревар кој сум го одиграла

11056743_947065108667216_179714727_n

Свој натпревар вчера имаа пионерките на Жрк Вардар. На гостувањето во Куманово, против истоимената екипа забележаа минимален пораз од само еден гол разлика. Иако имаа предност, сепак на крај среќата не беше на нивна страна. Конечниот резултат гласеше 16:15. -Иако ова ни е трет последователен пораз во овој дел од сезоната, ние се подобруваме од натпревар во натпревар. Овој пораз ... Read More »

Бојана Диневска: Ова е само почеток ,само поттик за да играме подобро

10888768_1551981178392592_3047088122709057600_n

Свој натпревар денеска имаа пионерките на Жрк Вардар. На гостувањето во Куманово, против истоимената екипа забележаа минимален пораз од само еден гол разлика. Иако имаа предност, сепак на крај среќата не беше на нивна страна. Конечниот резултат гласеше 16:15. -Тргнавме со верба во себе дека ќе победиме ,но се случи неочекуваното ,утакмицата ја изгубивме со 1 гол разлика. Изигравме добро ... Read More »

Ива Божиноска: Среќна сум што повторно ми пружија шанса да играм во првиот тим

10301355_601170293341818_1217371767419382744_n

Вчера во малата сала во С.Ц. Јане Сандански, избраничките на Индира Кастратовиќ го одиграа првиот натпревар во вториот дел од сезоната во Супер лигата. Без поголеми проблеми, како на тренинг забележаа убедлива победа против екипата на Жито Прилеп. Конечниот рeзултат гласеше 46:20. На овој меч Кастратовиќ им даде шанса за настап и докажување на помладите ракометарки. Меѓу нив беа и ... Read More »

Моника Георгиевска: Можноста да настапувам заедно со едни од најдобрите ракометарки на овие простори, е голем мотив и поттик за големи успеси во иднина

11039947_936599576392001_215002831_n (1)

Жрк Вардар стартуваше со натпревари во супер-лигата. Противник беше екипата на Жито Прилеп, на кој црвено-црните забележаа убедлива победа со резултат 46:20. Она што е поважно да се одбележи на овој меч, е настапот на голем број млади ракометарки кои се дел од кадетската и младинската екипа на Жрк Вардар. Шанса за настап добија  Анастасија Николовска (5), Ива Божиноска (4), Моника ... Read More »

Анастасија Николовска: Чуството да играш рамо до рамо со првотимките на Вардар е воодушевувачко

11040737_426023334230339_1785500853_n

Вечерва во малата сала во С.Ц. Јане Сандански, избраничките на Индира Кастратовиќ го одиграа првиот натпревар во вториот дел од сезоната во Супер лигата. Без поголеми проблеми, како на тренинг забележаа убедлива победа против екипата на Жито Прилеп. Конечниот рeзултат гласеше 46:20. На овој меч Кастратовиќ им даде шанса за настап и докажување на помладите ракометарки. Меѓу нив беа и ... Read More »