Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 173)

Младински лиги

Анастасија Николовска: Задоволни сме од својот настап

vardarfans-izjava

Екипата на Жрк Вардар ќе го брани трофејот од купот освоен минатата сезона, откако со победата против Куманово се пласираше на завршниот турнир на ова натпреварување. 44:22 гласеше конечниот резултат на овој дуел. На овој натпревар шанса за настап добија помладите ракометарки, меѓу кои и четири играчи од кадетската и младинската екипа на Вардар -Натпреварот помина во најдобар ред. Ние ... Read More »

Кадетките на Жрк Вардар забележаа победа против Овче Поле

varadarfans kadetki

Вчера во Спортската Сала Кале се одигра натпревар во кадетска конкуренција помеѓу женските екипи на ЖРК Вардар и Овче Поле. Црвено-црните млади ракометарки беа поуспешни во овој дуел забележувајќи убедлива победа над својте врснички со резултат 24:17. Играта беше солидна со неколку технички грешки, но во текот на целиот меч успеаа да ја сочуваат стекнатата предност од 6-7 гола. И ... Read More »

Пораз за кадетките, победа за младинките на Жрк Вардар

Во дербито во кадетската лига помеѓу екипите на Металург и Вардар, поуспешни беа кадетките од Металург. Во салата во Автокоманда, домаќинките им нанесоа висок пораз на нашите кадетки со резултат 32:19. Само во првите 30 минути одржувавме некаква резултатска рамнотежа, кога се замина со негатива од 15:10. Големиот пад во играта во второто полувреме, доведе на крај да забележиме голем ... Read More »

Кристина Таневска: Ќе даваме се од себе за да имаме успеси во понатамошните натпревари

11139482_604421639702722_2004295239_n

Во еден неизвесен и тежок натпревар пионерките на Жрк Вардар беа поразени на гостувањето во Струга против истоимената екипа. Конечниот резултат гласеше 14:10. На полувреме се замина со предност на домаќинот од 7:5. -Уште во почетокот на натпреварот згрешивме. Нашата одбрана беше совладувана од нивните лесни напади. По свиканиот тајмаут од нашиот тренер, ние малку се поправиме. Пробавме да изедначиме ... Read More »

Александра Вељаноска-големата надеж на Жрк Вардар

11101774_899679573417667_1284276791_n

Александра веќе три години го носи дресот на Вардар. Игра за кадетската и младинската екипа на Жрк Вардар. Започнува да тренира ракомет на девет години во О.У. Љубен Лапе. Нејзин прв тренер е моменталниот предводник на првата екипа, Индира Кастратовиќ, а потоа и нејзиниот сопруг Зоран Кастратовиќ. Во нејзиното семејство редовно се следеле ракометни напревари и други спортови, но на ... Read More »

Анастасија Николовска-иднината на Жрк Вардар

11088250_435000563332616_1382955703_n

Анастасија има 16 години и настапува за кадетската и младинската екипа на Жрк Вардар. Желбата за ракомет се раѓа кога еден ден ја гледа школската екипа како игра натпревар, во рамките на ракометната секција во нејзиното основно училиште. Нејзиниот прв впечаток е со мислата дека овој спорт е премногу интересен и лесен. Ги известува своите родители дека сака да тренира ... Read More »

Победа за кадетките, пораз за младинките на Жрк Вардар

10301355_601170293341818_1217371767419382744_n

Кадетките на Жрк Вардар предводени од Благојче Весиќ  продолжуваат со настапи во првенството. На гостувањето во Прилеп, забележаа убедлива победа против екипата на Филип Вардар со резултат 9:38. Уште по првото полувреме беше решен победникот, кога на пауза се замина со предност од 5:18. Најефикасни беа Александра Вељаноска која постигна 7 и Сашка Филипоска со 6 голови. Жрк Вардар(кадетки) Мицевска, ... Read More »

Јована Мицевска-големата надеж на Жрк Вардар

1656257_890910647615298_4098141149138555492_n

Јована има 14 години и е член на кадетската и младинската екипа на Жрк Вардар. Ракомет почнува да тренира кога има шест години. Нејзината голманска кариера започнува многу чудно. Случајно на еден тренинг на кој била присутна и Јована, на тренерот му недостигал голман за да го одработи тренингот. Токму Јована застанува на голот, па од тогаш ја задржува таа ... Read More »

Анастасија Петровиќ: Задоволство ми е што бев најефикасна, и на тој начин ја оправдав довербата од тренерот

10653613_710819822336894_5505032451589788432_n

Младинките на Жрк Вардар предводени од Благојче Весиќ забележаа нова убедлива победа во младинската лига. Тие ја преслушаа екипата на Преспа, совладувајќи ги високо со резултат 38:9. Во првиот дел им дозволија на гостинките да постигнат само четири гола, и покажаа дека разликата во квалитет е во голема мера на нивна страна. Најефикасна беше Анастасија Петровиќ со 7 гола. Александра ... Read More »

Ива Цветковска: Ова е само нашиот почеток, и прва година заедно – Валери Јакимовска: Вложуваме голем труд за во иднина да победуваме

10671227_840620819316357_4981616860817149180_n

Викендов активни беа и пионерките на Жрк Вардар, кои одиграа натпревар против екипата на Жрк Чаир. Избраничките на Анжела Платон забележаа минимален пораз со резултат 14:13.  На полувреме се замина со нерешен резултат. Големиот број на технички грешки беа главната причина за поразот. Најефикасна во нашите редови беше Бојана Диневска која постигна 4 гола. -Пред се и поразот е дел ... Read More »