Monday ,22 October 2018
Последни:
Home > Author Archives: Звонко Ивановски (page 30)

Author Archives: Звонко Ивановски

Вардарци во потрага по првиот трофеј сезонава, а втор во супер купот, вечерва дуел против Металург

vardarfans-rk-vardar

Вечерва со почеток од 21:00 часот на теренот во Струга, ќе се одигра вториот ракометен супер куп во историјата на машкиот ракомет. Во него ќе се сретнат екипите на Вардар, како актуелен освојувач на двојната круна и Металург кој играше во големото финале на купот. Вардарци со три подготвителни натпревари влегуваат во овој дуел, за разлика од противникот кој не ... Read More »

Зоран Петковски: Иако резултатите се во втор план во оваа категорија, ние ќе имаме забележителна улога

vardarfans-pioneri

Со една година поголемо исксутво, пионерите на ракометниот клуб Вардар во средата ги стартуваа подготовките за новата натпреварувачка сезона. Оваа генерација која ја сочинуваат ракометари родени 2004 година и помали ќе се натпреваруваат во групата 1 заедно со екипите на  РК Аеродром, РК Риниа М, Металург Јуниор, РК Урдаревски Вардар, РК Ангели В. Волково, РК Илинден Вардар и тимот од Автокоманда, РК ... Read More »

(Фотогалерија) Шампионската генер. “2007“ на ФК Вардар под водство на “Чунга Лунга„ ги стартуваше подготовките за новата сезона

3

Генерацијата на ФК Вардар родени “2007„ година ги стартуваше подготовките за новата натпреварувачка сезона. Генерацијата која успеа три години по ред да стане шампион на Македонија, во новата сезона ќе има нов тренер, тоа е Горан Петрески или популарниот “Чунга Лунга„, кој ќе се обиде да го подигне нивото на игра кај нашите млади надежи. Погледнете ја нашата фотогалерија од ... Read More »

(Фотогалерија) Вардаровата генер. “2006„ со Филип Спасески започнаа со тренинзи на Академијата

4

Генерацијата на ФК Вардар родени “2006„ година под водство на Филип Спасески започнаа со тренинзи и означија старт на подготовките за новата натпреварувачка сезона во детската лига. Се надеваме на четврта среќа за оваа генерација во обид да ја освои лигата, откако претходните две сезони го освојувавме второто место. Погледнете ја фотогалеријата од вчерашниот тренинг на оваа генерација. Read More »

Младинскиот играч на Вардар, Марио Илиевски, потпиша за екипата на Септември од Софија

vardarfans-mario-ilievski

Марио Илиевски кој беше дел од младинските генерации на фудбалскиот клуб Вардар ја промени средината и во иднина ќе настапува за екипата на Септември од Софија, со која потшиша договор на три години. Марио беше дете на Вардар и неколку пати ја има добивано наградата за најдобар стрелец на завршните турнири во детската лига, последната беше пред две години кога ... Read More »

На денешен ден пред една година, падна Фенербахче во Скопје

vardarfans-fk-vardar

На денешен ден пред точно една година, на арената “Филип Втори“, Вардар на првиот дуел во рамките на првиот плејоф натпревар од Лигата на Европа успеа да ја победи екипата на Фенербахче и да си го отвори патот до групната фаза. Црвено-црните тој прв меч во Скопје го добија со резултат од 2:0. По првото полувреме имавме водство од 1:0, ... Read More »

5/5 за Македонската кадетска репрезентација на ЕХФ Шампионатот во Грузија

vardarfans-pobeda

Македонската кадетска репрезентација стигна до петтата победа од исто толку одиграни натпревари, на ЕХФ Шампионатот во Грузија. Избраниците на Брестовац утрово ја совладаа и екипата на Естонија. Само во еден момент, противникот имаше предност и тоа во 5.минута од мечот, за нашите надежи во следниот период целосно да ја превземат контролата на теренот. Игравме одлично во одбраната, тоа ни овозможуваше ... Read More »

Пионерите на Вардар убедливо го совладаа Шкупи, на контролен меч одигран на теренот на Академија

k10-660x330

Утрово на теренот на Академијата, пријателски натпревар одиграа пионерските екипи на Вардар и Шкупи. Избраниците на Игор Кралевски беа убедливи, совладувајќи го тимот од Чаир со резултат 5:1. Вардар: Станковски, Петејчук, Костовски, Крстевски, Симев, Величковиќ, Гугуљанов, Речица, Хасани, Омерагиќ, Демири. Уште по првото полувреме, вардарци го решија победникот на овој контролен дуел, кога на одмор заминаа со висока предност од ... Read More »

Повторно, пет играчи на Вардар дел од составот на кадетската селекција, за денешниот дуел против Естонија

39171369_1615364818567682_3374031247226437632_n

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија денес со почеток од 11 часот по македонско време, ќе го одигра последното коло во групата, против селекцијата на Естонија. Каков и да биде исходот од овој дуел, нашите надежи ќе завршат на првото место во групата А. На досега одиграните четири натпревари имавме исто толку победи, совладани беа селекциите на Литванија, Луксембург, Фарси Острови ... Read More »

Тимур Дибиров најдобар стрелец за Вардар, на турнирот “Хеиде Куп„

vardarfans-dibirov

Во периодот од 10-12-ти август, екипата на РК Вардар го одигра првиот меѓународен турнир, тоа беше “Хеиде Куп„ во Германија. Во конкуренција на шест екипи, црвено-црните на крајот го освоија четврото место. Го совладавме тимот на Фуксе Берлин, додека бевме поразени во дуелите против Хамбург и Лајпциг. Што се однесува до листата на стрелци, на овој турнир, најмногу голови за ... Read More »