Monday ,05 June 2023
Последни:
Home > ФК Вардар > Прв тим (page 430)

Прв тим

Се зајакнува соработката помеѓу црвено-црните и Динамо Загреб

dd

Денес шефот на стручниот штаб на  шампионот на Хрватска  Динамо Загреб  Зоран Мамиќ беше во посета на  раководството на ФК Вардар. Тие одржаа заеднички состанок, на кој гостин партнерски подаде рака за реализацијата на бројните потенцијални развојни проекти. Со ова се удрени темелите од новите поглавја во историјата на односите помеѓу двата клуба. Директорот на  црвено-црните  г-дин Самоил Симев за овоаа средба ... Read More »

Од утре ФК Вардар повторно на тренинг

vardarfans- fk

Зимскиот одмор за есенскиот шампион завршува утре. Утре  Седлоски ќе го одржи првиот тренинг во новата 2016 година. Утре Вардарци ќе тргнат на билдање на својата форма, која треба да се искачува во нагорна линија од тренинг на тренинг. Очекуваме нашите играчи врвната форма да ја достигнат на зимските подготовки во Анталија, кога на црвено – црното ”мени” ќе бидат ... Read More »

Славна вардарова историја! Вардар во 1949 год. стана младински шампион на Југославија

xaz

Вардар е нашиот најтрофеен фудбалски колектив, тој е формиран далечната 1947 година, а својот прв трофеј во својата историја го освојува две години подоцна во 1949 година. Вардар таа година во која денешните конкуренти од првата фудбалска лига воопшто не постоеле или играле во многу ниски лига се круниса за младински шампион на тогашната Ф.Н.Р. Југославија.  Во  воведните две години ... Read More »

Вардарци на повторен тест со Волфсбергер

fkvardar-vardarfans-grncarov

ФК Вардар веќе е извесно дека ќе замине повторно на зимски подготовки во Анталија. Првата договорена контролка била против австрискиот прволигаш, тимот на Волфсбергер. Тимот на Волфсбергер го паметиме добро, овој тим му се спротистави на ФК Вардар минатата година, а резултатот заврши 1:1. Оваа сезона тимот на Волфсбергер се наоѓа на последното место во австриската Бундес лига, и е ”печен” за втора ... Read More »

Историја! Вардар во 1968 го победи двапати Калјари за пласман во 1/2финалето на Централноевропскиот куп

kaljari

Како едно од најдобрите изданија во својата историја на меѓународна сцена Вардар го имаше во далечната 1968 година. Црвено-црните  настапуваа во Митропа-купот или попознат како Централноевропски куп. Нашиот миленик Ф.К. Вардар успеа да стигне до полуфиналето  таа година. Вардарци на патот до овој пласман  го минаа италијански преставник во купот силниот тим на Калјари. Италјанскиот калчолигаш беше предводен од легендата Џиџи Рива, ... Read More »

Вардарци во сезоната 2002/2003

fkvardar-istorija

Фото од играчкиот кадар на ФК Вардар во сезоната 2о02/2003. Вардарци оваа сезона беа предводени од Ѓоко Хаџиевски. На оваа фотографија има многу легенди на ФК Вардар, кој во историјата оставија голем белек. Прв ред (од лево на десно): ДРАГАН НАЧЕВСКИ, ГОГО ЈОВЧЕВ, ЈОВИЦА ТРАЈЧЕВ, НИКОЛЧЕ СТИСНИОВСКИ, ПЕТАР БАСНАРКОВ, АЛМИР БАЈРАМОВСКИ, ВЛАТКО ГРОЗДАНОСКИ, МИЛЕ ДИМОВ, МУАРЕМ ЗЕКИР И АЛЕКСАНДАР ДОНЕВ. ... Read More »

Распоред на ФК Вардар за пролетниот дел, подготовките тргнуваат во сабота

sas1

На 9 јануари почнуваат подготовките за пролетниот дел на ФК Вардар, првин ќе се одржаат вообичаените лекарски прегледи, в сабота стручниот штаб на чело со стратегот Гоце Седлоски, ќе ја одржи првата прозивка во тренинг кампот во Хиподром. Во првите  10 дена тимот ќе тренира во Скопје, по што во периодот од 20 јануари до 14 февруари црвено-црните заминуваат на подготовки во Анталија. ... Read More »

Црвено-црна историја! ФК Вардар го освои младински куп на СФРЈ-1984, а Панчев испиша историја

wz

Mлада вардарова генерација во сезоната 1983/84г направи голем успех во тогашна Југославија.Таа сезона стигнавме  до првиот трофеј во младинскиот Куп со триумфот од 3-2 против ФК Војводина. Мечот од  финалето се одиграл на стадионот на Црвена  Звезда во Белград на 24 мај 1984 година. Кој друг ако не  Дарко Панчев го донесе триунфот со два гола во 22-та и 67-та минута пд ... Read More »

Вардарци не ја менуваат Анталија за ништо

antalija-vardarfans

Веќе и клубот официјално потврди, ФК Вардар ќе замине на зимски подготовки и билдање на формата во Анталија. Вардарци уште во сезоната кога беa под раководство на Град Скопје заминаa прв пат на подготовки во Анталија, и од тогаш па се до овие нови зимски подготовки Вардарци ”незнаат” за друга средина. Изгледа полн погодок за тренинг и услови нуди топлата ... Read More »

ФК Вардар стартува на 9-ти

По заслужената пауза, есенските шампиони на Македонија повторно ќе се активираат. Според планот на управата на клубот ФК Вардар во наредните 10-тина дена ќе тренира во Скопје, а потоа следуваат подготовки во топлата Анталија Турција.  Целиот план на ФК Вардар би требало да изгледа вака: Во сабота Седлоски ќе ја прави првата прозивка, потоа 10 дена ќе се тренира во ... Read More »