Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > Интервјуа (page 22)

Интервјуа

Пачовски објави крај на кариерата- Не погрешив што бев дел од Вардар

oo

Искусниот голман,  Томе Пачовски кој беше дел од ФК Вардар и впиша  74.настапи  реши да стави крај на својата долга и богата  голманска кариера. Два пати Пачовски беше дел од Вардар, тој го носеше голманскиот дрес на екипата во сезоната 2008/2009, а потоа во 2015 година во јануари повторно дојде во нашата екипа. Сега по завршувањето на есенскиот дел од ... Read More »

Интервју! Будимир: Моите момци покажаа голем напредок есенва, во Брчко не очекува квалитетен и тежок турнир

bvb1-480x330

Пионерите на РК Вардар кои играт во пионерската и кадетската лига ги предводи поранешната српска репрезентативка, членот на легендарната шампионска екипа на европскиот првак, Кометал Ѓ.П, единствената Адријана Будимир. Ретка е појавата дама да води машки тим во ракометот, а уште поретка е да има идеални и перфектни резултати. Момците на “Челичната Лејди“ сезонава имаа перфектна есен за што и веќе пишувавме. ... Read More »

Хамбарџумјан: Драго ми е што овој мој јубилеј дојде во годината која што со златни букви ќе биде запишана

15844-ushte-dolgo-kje-go-pametam-mojot-100-ti-mech-vo-vardar

Ховханес Хамбарџумјан на натпреварот против Академија Пандев стигна до 100 официјален натпревар во дресот на Вардар. Популарниот Хоф на својот јубилеј постигна два ефекти погодоци. Играчот на Вардар во интервју за клубскиот сајт изјави: Како се чувствуваш после одиграниот 100-ти натпревар во дресот на Вардар? „Се чувствувам одлично. Секој фудбалер посакува еден ваков јубилеј, а мојот 100-ти натпревар ќе го ... Read More »

Влатко Стојановски: Задоволен сум што сум во топ-10 играчи по есенскиот дел, “хемијата“ во тимот е силата на Вардар

g1

Веќе зад нас се натпреварите од првиот круг, односно есенскиот дел од Македонскта кугларска лига, по крајот на истиот сосема заслужено како што беше и посакувано ќе “презимиме“ како есенски вице-прваци. Покрај тоа што Вардар  загуби три важни играчи во изминатите два преодни рока, на полусезона го повторивме резултатот од изминатата година. Неколку момци “загризаа“ во оваа сезона и го ... Read More »

Петар Цветковски: “Јуниор“ лигата ја гледам како проект, кој ми дава можност да се надоградам како личност и ракометар

bu

Актуелна е третата сезона на ракометната “Јуниор лига“ во која се натпреваруваат школи од цела Македонија. Овој проект на РК Вардар кој веќе трета година успешно функционира им ги дава сите предуслови на младите ракометари да ги покажат своите квалитети и знаења, и преку континуираното играње на натпревари да го стекнуваат потребното искуство и постојано да се надоградуваат со нови ... Read More »

Азер Омерагиќ:Со оглед на досегашните постигнати резултати имаме големи шанси за освојување на двојната круна на крајот од оваа сезона

8

Вардар го доби дербито кај генерацијата родени “2002“ година, против екипата на Работнички, која ја совлада со резултат 2:1. Иако противникот прв го отвори резултатот и поеде со 0:1, до крајот на натпреварот, црвено-црните направија резултатски пресврт. Најпрво преку Азер Омерагиќ го израмнија резултатот на 1:1, кој беше актуелен на полувреме, за во вториот дел преку нововлезениот Кристијан Стојановски да ... Read More »

Матеј Андов: Победата против Работнички и незатресената мрежа, се најубав подарок за мојот 16-ти роденден

b2

Натпреварот кој требаше да биде биде дерби кај генерацијата родени “2001“ година, го засенија немили сцени на теренот. Сепак на крајот Вардар ги освои сите три бода, откако целосно го надигра противникот и го совлада со резултат од 3:0, кој изледа не знае да прифати пораз и спортски да честита на победникот. Така беше и минатата сезона и тоа на ... Read More »

Ива Здравеска: “Јуниор Лигата“ како проект е одличен, кој ни овозможува да напредуваме и да се надоградуваме во подобри играчи

y3-660x330

Повеќе од 23 ракометни школи низ цела Македонија и оваа сезона ќе се натпреваруваат во “Јуниор“ лигата и ќе се борат за највисок пласман на крајот од сезоната. Исто така  ја имаат шансата да се докажуваат и да ги надоградувааат своите знаења преку континуираните натпревари во оваа лига. Дел од овој проект е и ракометната школа Опш.Кисела Вода за која ... Read More »

Куглање! Коста Ристевски: Јас сум “вардарово дете“ во Вардар почнав, во Вардар и ќе ја завршам кариерата

g4

Зад нас се натпреварите од првиот круг, односно есенскиот дел од Македонскта кугларска лига, по крајот на истиот сосема заслужено како што беше и посакувано ќе “презимиме“ како есенски вице-прваци. Вардар за жал загуби три важни играчи во изминатите два преодни рока, сепак резултатите повторно се на нивото од изминатата сезона. Црвено-црните се потпраа на колективот, другарството и пркоста која ... Read More »

Давид Димевски: Највпечатливо од “Јуниор“ лигата се самите натпревари, како и одличната организација, која ни дава можност да напредуваме

vardarfans-naslovna

Пред две недели стартуваше третата сезона на ракометната “Јуниор“ лига, големиот проект на ракоментиот клуб Вардар. И оваа сезона ќе се натпреваруваат школите во машка и женска конкуренција, во различни возрасни генерации, а на крајот на завршните турнири ќе ги дознаеме победниците. “Јуниор“ лигата треба да донесе многу возбудувања, квалитетни натпревари, дружење на ракометните школи и секако едно поголемо искуство ... Read More »