Wednesday ,03 June 2020
Последни:
Home > Интервјуа (page 30)

Интервјуа

Андреј Јорданов: “Јуниор лигата“ може да ми овозможи еден ден да играм за РК Вардар и за репрезентацијата на Македонија

vardarfans-andrej-jordanov

Повеќе од 22 регионални ракометни школи се дел од “Јуниор“ лигата, проект на ракометниот клуб Вардар во новата натпреварувачка сезона. Сите кои имаат желба да се занимаваат и играат ракомет тоа можат да го сторат преку усписи во една од регионачните школи кои се дел од лигата, а со самото тоа им се пружува шанса континуирано да играат натпревари. Голем ... Read More »

Драгана Ристова: Успехот на турнирот во Белград секако дека е одличен, но мислам дека со нашата игра заслуживме да играме во големото финале

vardarfans-pionerki

Пионерките на ракометниот клуб Вардар направија голем успех на силниот меѓународен турнир во Белград. Избраничките на Драгана Ристова и Билјана Пецевска со бронзен медал се вратија од Србија, освојувајќи го третото место. За “влакно“ им избега пласманот во големото финале, откако во полуфиналето за само еден погодок беа поразени од домашната екипа на Белград. Претходно во групната фаза, нашите млади ... Read More »

Ангела Коцевска: “Јуниор“ лигата има големо значење за нас младите, животот ми е исполнет со ракомет кој го сакам и давам се од себе еден ден да станам играч на Вардар

vardarfans-naslovna

Ракометната школа Кисела Вода-Вардар втора сезона се натпреварува во “Јуниор“ лигата. Нејзин член е Ангела Коцевска, која има можност да биде дел од натпреварите и возбудувањата во оваа лига. Овој проект на РК Вардар е новитет не само во Македонија, туку и пошироко, лига која има за цел да ги обедини сите ракомешни школи од земјава. Најдобрите на крајот од ... Read More »

Дамјан Димитријевски: Одлично е да се работи со стратег како Андријана Будимир, каде нејзиното искуство е многу важно за нас кои се повеќе напредуваме

vardarfans-damjan-dimitrijevski

Дамјан Димитријевски е член на пионерскиот состав на ракометниот клуб Вардар. Дамјан пристигнува во клубот минатата сезона, откако беше избран од селекцијата на ракометари која ја правеше нашиот клуб. Негов поранешен клуб е РК Илинден Вардар каде работи двоецот Дарко и Александра Јанев. Денес со успех го носи црвено-црниот дрес и е еден од најдобрите ракометари кај пионерите кои ги ... Read More »

Анатолиј Петејчук: “Јуниор“ лигата им дава голема шанса на сите да го покажат својот талент, посебно е задоволството да играш во најтрофејниот клуб во Македонија

vardarfans-naslovna

Проектот “Јуниор“ лига кој е во целосна организација на фудбалскиот клуб Вардар ја има својата втора сезона на функционирање. “Јуниор“ лигата се повеќе започнува да ги дава потребните резултати и на почетокот на новата натпреварувачка сезона нови играчи се приклучија во младинските екипи на ФК Вардар. Таков е случајот со Анатолиј Петејчук кој во Вардар стигна од фудбалската школа Прилеп. ... Read More »

Сара Миновска: Ние сме еден тим, една фамилија, која се сака и почитува меѓусебно, која е поврзана со една иста желба и цел

vardarfans-naslovna-2

Сара Миновска настапува за кадетките на ракометниот клуб Вардар. Таа е млада и надежна ракометарка која имаше одлична полусезона за својата екипа, каде воедно и е капитен. Ова е нејзина втора сезона во црвено-црниот дрес, откако дојде од ракометнат школа Кисела Вода-Вардар. Во следново интервју ве запознаваме со почетоците на Сара во ракометот, како се случи да премине во Вардар ... Read More »

Максим Цониќ: Чест и задоволство е да се тренира и игра во дресот на Вардар, бидејќи овој клуб има своја историја и легендарни играчи

vardarfans-naslovna

Максим Цониќ е млад и талентиран фудбалер кој настапува за Вардаровата генерација родени “2006“ година. Тој настапува паралелно за Вардар (1) со кој стана есенски шампион  и  Вардар (2) постигнувајќи пет голови во есенскиот дел од сезоната во детската лига. Се работи за одличен техничар, со големо чуство за фудбалската игра. Вистински лидер на Вардар (2) кој силно се наметнува ... Read More »

Брајан Петкоски: “Јуниор“ лигата е проект кој е фокусиран на младите ракометари и ни дава поголема можност за напредок и успех во ракометот

vardarfans-brajan-petkoski

Дефинитивно најновиот проект на ракометниот клуб Вардар донесе новитети во Македонија за сите деца кои сакаат да се занимаваат со ракомет. Со “Јуниор лигата“ се зголеми интересот за играње ракомет, а токму ова натпреварување им ја исполнува желбата на сите да започнат да се занимаваат со овој спорт. Целта е да се обединат сите ракометни школи од цела Македонија во ... Read More »

Тамара Вучкова: “Преку “Јуниор“ лигата имаме шанса да се запознаваме со многу врвни ракометари, секоја победа и пораз ме мотивара еден ден да застанам на позицијата десен бек во РК Вардар

vardarfans-tamara-vuckova

Активна е втората натпреварувачка сезона во ракометната “Јуниор“ лига, која продолжува со возбудувањата и континуираното одигрување на натпревари секој викенд. И оваа сезона се очекува да се појават многу талентирани ракометари кои во иднина би биле од големо значење за Македонскиот ракомет. РК Вардар-Виница е новата ракометна школа која се приклучи во новата натпреварувачка сезона и ја почуствува “енергијата“ во ... Read More »

Зоран Петковски: Момците напредуваат секојдневно, посветени се максимално, некогаш и повеќе од тоа што очекувам. Во првиот дел од сезоната покажавме карактер и натпреварувачки “дух“

vardarfans-naslovna

Најпријатното изненадување по завршување на првиот дел од сезоната во првата ракометна лига е младиот состав на РК Вардар 2 кој е предводен од човекот кој е долго време во Вардар и како играч и тренер во младинските категории. Избраниците на Зоран Петковски го финишираа есенскиот дел од сезоната на високото второ место, со само еден бод заостанување зад лидерот, ... Read More »