Saturday ,30 September 2023
Последни:
Home > Интервјуа (page 28)

Интервјуа

Зоран Петковски:Без разлика дали ќе продолжат во Вардар или во други екипи, ракометот ќе биде животен позив за многумина од овој состав

На едно коло пред крајот на регуларниот дел од сезоната во првата ракометна лига, познати се имињата на екипите. која од следната сезона ќе играат во најсилната супер лига и тимот кој ќе игра бараж за пласман во истата. Најголемиот фаворит на почетокот на сезоната, екипата на Младост ќе заврши на првото место и ќе биде нов учесник во супер ... Read More »

Драги Димитровски: Победи нашето срце, тлееше жарот во сите нас и одеднаш се претвори во пламен

dragi

Во неделата во Вип кугланата се одигра големот Куп финале на Република Македонија во куглање. Во него нашиот Вардар се сретна со изразитиот фаворит за пехар тимот кој години наназад владее со мак.куглањето КК Макпетрол. Се случи слободно може да кажеме чудо, тимот предводен од Драги Димитровски дојде до пехар и тоа убедливо со резултат 7-1 во овој дуел. Нашиот ... Read More »

Јована Трајкоска: Наградата за најдобар голман ме мотивира да ја остварам мојата желба и еден ден да застанам на голот на мојата репрезентација

vardarfans-trajkoska

Пионерките на РК Вардар се шампиони на Македонија, откако во големото финале ја совладаа екипата на Металург. Завршниот турнир на најдобрите четири екипи се играше во спортската сала во населбата Автокоманда, каде на крајот првото место го освои екипата на Вардар. Прво во полуфиналето избраничките на Ристова и Пецевска го победија тимот на Куманово, за во финалниот дуел да излезат ... Read More »

Ангела Јакимовска: “Јуниор лигата“ е одличен начин за откривање нови, млади, ракометни таленти

ww

Финишираше и втората сезона на ракометната Јуниор“ лига, која и оваа година донесе многу возбудувања, квалитетни натпревари, дружење на ракометните школи и секако едно поголемо искуство за наредната сезона. Веќе ги имаме победниците во секоја возрасна генерација, односно првите четири пласирани екипи, кои обезбедуваа место на завршниот турнир на најдобрите екипи во секоја категорија. Во женскиот дел кај генерацијата родени ... Read More »

Александар Нанов: Турнирот во Босна имаше посебно значење за мене, бидејќи се натпреварувавме со едни од најдобрите клубови на балканот

Две младински екипи на ракометниот клуб Вардар беа дел од силен меѓународен турнир “Ракометот во срцето“, кој во периодот од 23-25-ти април се играше во три града во Босна и Херцеговина. На него нашите кадети предводени од тренерскиот тандем, Чивлачки-Грчевски го освоија четвртото место. Во групната фаза забележавме две победи (против екипите на Маглај и Јерузалем), додека ремизиравме во дуелот ... Read More »

Димитар Павловски: “Јуниор“ лигата е значаен проект на РК Вардар, со цел да се откријат и усовршат младите надежни ракометни ѕвезди

Полека наближува крајот на втората сезона на ракометната “Јуниор“ лига, каде останува да се одигра завршниот турнир во две возрасни генерации во женскиот дел на ова натпреварување. Од порано се познати победниците во сите возрасни генерации во машкиот дел, како и сите останати пласирани екипи кои беа дел од завршниот турнир на најдобрите четири екипи. Кај генерацијата родени 2002/03 првото ... Read More »

Петар Колевски: “Јуниор“ лигата ти овозможува да се изградиш како добар играч и претставува голем предизвик за нас младите

РК Илинден е новиот овојувач на ракометната “Јуниор“ лига, кај генерацијата родени 2004/05 година. Избраниците на Дарко и Александра Јанев најпрво во полуфиналето успеаа да го победат најголемиот фаворит и минатогодишниот освојувач, екипата на РК Бисинов и тоа со минимален триумф. Во големото финале тие за противник го имаа РК Карпош, против кој издвојуваа полесна победа. На тој начин Илинденци ... Read More »

Били Мишевски: Со “Јуниор“ лигата се чуствуваме како славните играчи, патување како екипа, дружење, играње напревари, бодрење од публиката и уште многу незаборавни моменти

На завршниот турнир во “Јуниор“ лигата, кај генерација родени “2002/03 година првото место и припадна на екипата на РК Преспа од Ресен. Избраниците на Иван Ангелковски ја оправдаа улогата на фаворит и во големото финале беа подобри од екипата на РК Шампион. Претходно во полуфиналето го совладаа и Делчево. Така Преспа го одбрани трофејот во лигата, освоен од минатата сезона. ... Read More »

Јованов, тренер во ФК Плачковица- Учеството во “Вардар Јуниор лигата“ е голем бенефит за нашата школа

Како и ракометниот така и фудбалскиот клуб Вардар ширум земјава создаде регионални школи. Истите се натпреваруваат во фудбалската “Јуниор лига“. Фудбалската школа на Плачковица од град Радовиш, од годинава е член на семејството на “Вардар Јуниор Лигата“. Овој проект кој што од година во година добива се повеќе членови, а Плачковица изрази задоволство што е дел од црвено-црното семејството. Разговараме ... Read More »

Марко Кизиќ: Оваа победа ќе значи уште поголем мотив за завршниот турнир кој ке се одржи во Автокоманда

Кадетите на ракометниот клуб Вардар со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во рамките на групата 2 од кадетската лига. Избраниците на Чивлачки и Грчевски го добија решавачкиот натпревар за првото место, совладувајќи ја екипата на Металург во дербито кое се играше на Кале. Црвено-црните славе со резултат 27:23 и поради подобриот меѓусебен дуел завршија пред тимот од Автокоманда. ... Read More »