Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Интервјуа (page 29)

Интервјуа

Јованов, тренер во ФК Плачковица- Учеството во “Вардар Јуниор лигата“ е голем бенефит за нашата школа

Како и ракометниот така и фудбалскиот клуб Вардар ширум земјава создаде регионални школи. Истите се натпреваруваат во фудбалската “Јуниор лига“. Фудбалската школа на Плачковица од град Радовиш, од годинава е член на семејството на “Вардар Јуниор Лигата“. Овој проект кој што од година во година добива се повеќе членови, а Плачковица изрази задоволство што е дел од црвено-црното семејството. Разговараме ... Read More »

Марко Кизиќ: Оваа победа ќе значи уште поголем мотив за завршниот турнир кој ке се одржи во Автокоманда

Кадетите на ракометниот клуб Вардар со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во рамките на групата 2 од кадетската лига. Избраниците на Чивлачки и Грчевски го добија решавачкиот натпревар за првото место, совладувајќи ја екипата на Металург во дербито кое се играше на Кале. Црвено-црните славе со резултат 27:23 и поради подобриот меѓусебен дуел завршија пред тимот од Автокоманда. ... Read More »

Интервју: Дарко Димитровски- Одигравме “машки“, победата со ГТЦ ни ја спаси сезоната, со Империал одиме на сигурно

Пролета тргна тешко за КК Вардар, стартуваа со  два порази од шампионот Макпетрол и од дирекниот конкурент за позицијата “два“ екипата на КК ГТЦ Мусандра. Беше потребно   да се изнајдат сили да се вратат во форма и да ја освојат втората позиција која беше загрозена. Момците влегоа во форма од меч во меч ја подигаа играта па во минатото 13.коло влегоа со ... Read More »

Блаже Трпевски: “Јуниор“ лигата ти дава можност уште од мали нозе да настапуваш на терен и стекнуваш нови правила во ракометот

Актуелна е втората сезона на ракометната “Јуниор“ лига, која е голем проект на РК Вардар. Повеќе од 25 ракометни школи од цела Македонија ја имаат шансата да се докажуваат и да ги надоградувааат своите знаења преку континуираните натпревари во оваа лига. Дел од овој проект е и ракометната школа Вардар ДБ од Кавадарци, за која настапува Блаже Трпевски. Тој игра ... Read More »

Оливер Дишлиевски: Кадетите и младинците на ФК Вардар се главни фаворити за двата трофеи, како во лигата така и во купот на Македонија

Оливер Дишлиевски 11 години редовно тренира, но сеуште се усовршува на патот за успех во фудбалот кој многу го посакува. Оливер несомнено го сака Фудбалот и сака да постигне да го работи она што најмногу го сака во животот, е да игра во Вардар. Моментално тој го носи црвено-црниот дрес, а оваа сезона имаше можност да биде дел од кадетскиот и ... Read More »

Диневска: Тргнавме од Скопје со голема желба да го освоиме трофејот – Мицевска:Секогаш се трудам да допринесам за екипата и среќна сум доколку со моите одбрани тоа и го постигнам

Во текот на вчерашниот ден во градот Охрид се одигра завршниот турнир на најдобрите четири екипи во женската кадетска лига. Во големото финале се сретнаа екипите на Вардар СЦЈС и Металург, а првото место е за противникот од Автокоманда кои беа подобри од црвено-црните со резултат 26:21. Претходно во полуфиналето избраничките на Платон и Куманово минимално го победија Куманово. По ... Read More »

Анета Тодоровска: “Јуниор“ лигата има големо значање за Македонскиот ракомет затоа што се повеќе деца почнуваат да тренираат и изборот е поголем

Претстојниов викенд ќе продолжи ракометната “Јуниор“ лига со натпреварите од последното коло во регуларниот дел кај некои генерации. Повторно ќе гледаме возбудувања на мечевите, каде секоја екипа е желна за докажување и победа. Една од ракометните школи која е дел од овој голем проект на Вардар е РК Кузман која со големи успеси се натпреварува во “Јуниор“ лигата. Дел од ... Read More »

Ѓорѓи Дошев: Среќен сум и горд што играм во најдобриот и најголемиот клуб во Македонија, кој располага со европски стандарди за тренинг и работа

vardarfans-naslovna

Генерацијата родени “2005“ година е една од најуспешните Вардарови во оваа натпреварувачка сезона од детската лига. Член на истата која ја предводи Игор Кралевски е Ѓорѓи Дошев, кој е еден од подобрите играчи во оваа генерација. Задолжен за пробив по крилните позиции и голема опасност кон голот на противничките екипи. Дошев е четврти најдобар стрелец на својата генерација во есенскиот ... Read More »

Михајло Костовски: Преку “Јуниор“ лигата се афирмира Македонскиот ракомет од најмали нозе

vardarfans-naslovna-24-660x330

Најновиот проект на ракометниот клуб Вардар “Јуниор“ лигата продолжува успешно да се реализира и изведува. Најголемиот спортски бренд во Македонија, успеа да дојде до идеја за обединување на сите деца од различни возрасни генерации кај кои постои желбата да играат ракомет и во иднина да продолжат да се занимаваат со овој спорт. Повеќе од 24 ракометни школи низ целава држава, ... Read More »

Стефанија Стоименова: “Јуниор“ лигата е еден од најдобрите проекти на РК Вардар

vardarfans-stoimenova

 Повеќе од 23 регионални ракометни школи се дел од “Јуниор“ лигата, проект на ракометниот клуб Вардар. Сите кои имаат желба да се занимаваат и играат ракомет тоа можат да го сторат преку усписи во една од регионачните школи кои се дел од лигата, а со самото тоа им се пружува шанса континуирано да играат натпревари. Голем број на деца кои ... Read More »