Monday ,20 January 2020
Последни:
Home > Интервјуа (page 31)

Интервјуа

Мартин Николоски: Преку “Јуниор“ лига сите деца имаат можност да играат натпревари на едно повисоко ниво и еден ден да заиграат за ракометниот клуб Вардар

vardarfans-martin-nikoloski

Во следниов текст ве запознаваме со Марко Николоски кој игра во “Јуниор“ лигата, за ракометната школа РК Филип-Вардар. Гледајќи ја репрезентацијата и клубовите од Македонија, добил желба да се занимава со ракомет. -Започнав да тренирам на четеринаесет годишна возраст во ракометниот клуб Филип-Вардар од Прилеп. Желбата за ракомет ми се појави кога за прв пат ги гледав настапите на нашата репрезентција ... Read More »

Влатко Котески: “Јуниор лигата“ доприносе децата повеќе да се интересираат за ракометот и да го засакаат како спорт

vardarfans-ops-kisela-voda-vardar

Сите со нетрпение ја очекуваме втората сезона на ракометната “Јуниор“ лига. Повеќе од 22 регионални ракометни школи ќе бидат дел од овој голем проект на ракометниот клуб Вардар во новата натпреварувачка сезона. Сите кои имаат желба да се занимаваат и играат ракомет тоа можат да го сторат преку усписи во една од регионачните школи кои се дел од лигата, а ... Read More »

Василиј Мариновски: “Јуниор лигата“ е голем проект на ФК Вардар, во кој секое дете може да го покаже својот талент кој го поседува во себе и да биде забележан од најдобрите тренери во Македонија

vardarfans-vasilij-marinovski

Веќе стартуваше и втората сезона на фудбалската “Јуниор лига“ , која од оваа година ќе биде збогатена за уште две нови школи. Се одиграа две кола, по едно во градот Виница и Охрид. И оваа сезона нашиот најтрофеен клуб ќе “собира“ таленти од цела Македонија, за да настапуваат во младинските екипи на Вардар. Василиј Мариноски е еден од играчите, кои ... Read More »

Ана Звездакоска: “Јуниор лигата“ е одлична идеја која ќе допринесе за полесно откривање на талентираните ракометари

vardarfans-zvezdakoska

Откако на чело на ракометните црвено-црни клубови дојде рускиот сопственик, господинот Сергеј Самсоненко многу работи тргнаа во позитивна насока. Покрај тоа што добивме спортски центар “Јане Сандански“ каде сите потреби се задоволени на првотимците станавме единствен клуб кој има сала на располагање само на младите категории, а тоа е С.р.ц “Кале“. Сепак тоа ни одалеку не беше се клубот реши ... Read More »

Небојша Симиќ: Се освен триумф на Вардар на овој натпревар ќе биде големо изненадување

vardarfans-nebojsa

Во недела започнува нова сезона за Вардарци во лигата на шампионите. Истата ја отвараме на гостувањето во Шведска, против екипата на Кристијанштад. Противник кој ни е познат од минатата сезона, со кого игравме исто така во најсилните групи. Тогаш успеавме на два пати да ги добиеме, иако се работи за екипа која знае да нанесе многу проблеми на противниците. Се ... Read More »

Викторија Сандева: “Јуниор“ Лигата е многу успешен проект бидејќи децата имаат шанса да ги покажат своите квалитети, истата ми овозможи да настапувам за младинската екипа на Вардар

vardarfans-viktorija-sandeva

Дефинитивно најновиот проект на ракометниот клуб Вардар донесе новитети во Македонија за сите деца кои сакаат да се занимаваат со ракомет. Со “Јуниор лигата“ се зголеми интересот за играње ракомет, а токму ова натпреварување им ја исполнува желбата на сите да започнат да се занимаваат со овој спорт. Целта е да се обединат сите ракометни школи од цела Македонија во ... Read More »

Марко Киш: Најубав момент ми е кога со своите соиграчи ќе се гушнеме после секој тренинг или натпревар и силно ќе го извикаме името Вардар

kis4

Вардаровата генерација родени “2007“ година успеаа изминатата сезона да се закити со златниот медал, освојувајќи го првото место во детската лига, во својата најмлада генерација. Член на неа е токму Марко Киш, кој имаше важна улога во добрите игри и резултати на својата екипа. Интересен играч за следење со голем осет за фудбалската игра. Неговите квалитети допрва треба да доаѓаат ... Read More »

Христи Бикоски: Оваа сезона ќе биде многу напорна, но ние никогаш не се откажуваме, така да очекуваме најмалку злато во едната од двте лиги

vardarfans-bikoski

Кадетите на ракометниот клуб Вардар изминатата сезона ја завршија како вицешампиони на Македонија. На завршниот турнир кој се играше во салата во Автокоманда, избраниците на Слободан Чивлачки беа тесно поразени од екипата на Металург. Претходно во полуфиналето бевме подобри од екипата на Работник. На тој начин успеавме да го освоиме второто место во првенството на Македонија. Еден од играчите кој ... Read More »

Мартин Игнов: “Јуниор лигата“ е одличен проект на РК Вардар, од кој ние младите треба да имаме големи придобивки, играњето во Вардар значи голем чекор во мојата кариера

vardarfans-ignov-martin

Пред нас е првата сезона од ракометната “Јуниор лига“, а полека се ближи почетокот на новата натпреварувачка сезона. Се повеќе се зголемува интересот на ракометните школи да бидат дел од овој голем проект на ракометниот клуб Вардар кој им ги нуди сите услови за функционирање на лигата на највисоко можно ниво. Добрата и беспрекорна организација е препознаена од многу школи ... Read More »

Ангелов – Диви за Вардар Фанс: Очекувам најмалку три трофеи и пласман на завршниот турнир во Лигата на шампионите

vardarfans angelov

Вардарци на вчерашниот натпревар против ППД Загреб стигнаа до триумф, кој беше нивни трет во новата сезона на сеха-лигата. Во еден динамичен меч со многу голови на крајот како победник излезе нашиот ракометен шампион. Загреб цело време заостануваше за 2-3 голови и на крајот се помири со поразот. Вардар влезе во еден победнички ритам, сврзувајќи три последователни победи во сеха-лигата. ... Read More »