Friday ,14 August 2020
Последни:
Home > Интервјуа (page 32)

Интервјуа

Теодора Златановска: “Јуниор“ лигата ни покажува колку сме научиле и ни овозможува од натпревар во натпревар се повеќе да напредуваме како играчи

vardarfans-rk-karpos-kumanovo

Се поголемо е црвено-црното семејство, во Ракометната академија на Вардар,  на почетокот на новата сезона во “Јуниор“лигата се приклучи и нова школа. Станува збор за  „РК Карпош-Вардар од Куманово.  Тимот на РК Карпош ќе им понуди можност на најмладите кумановчани да се вклучат во ракометната еуфорија што владее последниве неколку децении. Дел од оваа ракометна школа е Теодора Златановска, која ... Read More »

Никола Павлески: Нашата цел е одбрана на трофејот од минатата сезона, секогаш треба да го покажуваш најдоброто од себе бидејќи е реткост да си играч на Вардар

vardarfans-nikola-pavleski

Вардаровата генерација 2004 е една од нашите најдобри во есенскиот дел од сезоната во детската фудбалска лига. Двете екипи на тренерот Ане Андовски завршија како први во своите групи и станаа есенски шампиони во ова натпреварување. Дел од оваа надежна генерација, кој настапува за Вардар (1) е Никола Павлески. Играч со дефанзивни задачи и еден од најзаслужните што неговата екипа ... Read More »

Стефанија Ѓорѓиевска: Целиот тим и тренерите се заслужни за моите добри игри

vardarfans-stefanija

Трето место за втората кадетска екипа на ракометниот клуб Вардар по завршување на есенскот дел од натпреварувачката сезона. Со три победи и два порази избраничките на Ристова и Певевска го завршија првиот дел од сезона. Фактот дека се натпреваруваме во повозрасна генерација е само искуство за овие млади девојки на РК Вардар. Најдобар стрелец на екипата по финиширање на есенскиот ... Read More »

Никола Величковски: ФК Вардар е најпознат и најдобар клуб во Македонија. Тренерот Кралевски не научи дека е голема чест и гордост да бидеш дел од овој клуб

vardarfans-velickovski

Фудбалскиот клуб Вардар има многу талентирани играчи во своите младински категории. Еден таков пример е Никола Величковски кој настапува за генерацијата родени “2005“ година, а воедно е и капитен на оваа надежна генерација која ја предводи тренерот Игор Кралевски. Никола оваа сезона е вистински лидер на својот тим и еден од најзаслужните за добрите резултати на својата екипа која стана ... Read More »

Лука Стојковски: Во ниеден момент не сум погрешил што сум голман, а како играч се надополнувам за полесна да ми биде голманската работа

vardarfans-luka-stojkovski

Фудбалскиот клуб на Вардар има многу квалитетни голмани во своите младински екипи. Ние во следново интервју ве запознавме со чуварот на мрежата на генерацијата “2003“. Се работи за Лука Стојковски за кој слободно може да се каже дека поседува голем потенцијал и квалитет, еден ден да имаме можност да го гледаме на голот и на првиот тим на ФК Вардар. ... Read More »

Стефан Кочаров: Најголема желба и цел ми е заедно со брат ми Михаил да заиграме за првиот тим на РК Вардар и да ги браниме боите на Македонија

vardarfans-stefan-kocarov

Ракометната Вардар Јуниор лигата веќе зад себе има 5.коло реализирано од втората сезона. Лигата лани беше вистинско доживување за младите ракометари кој од многуте вардарови школи земаа учество во истата. Сезонава повторно почна лигата, истата сега е нормално далеку подобро организирана со собраното искуство од премиерната. Дури 650 дечиња се дел од оваа лига, голем број школи земаат учество во ... Read More »

Наташа Младеновска- “Јуниор“ лигата ни дава можност да видиме до каде сме со работата и од натпревар во натпревар да бидеме се подобри

2411

Во следното интервју разговараме со Наташа Младеновска-Ѓорѓиевиќ поранешна македонска рапрезентативка и член на неколку македонски клубови. Таа беше дел од РК Куманово, Еуростандард Ѓорче Петров, Кометал Ѓорче Петров,  РК Кале Кичево и ЖРК Металург. Таа сега е дел од тренерскиот тим на ракометната школа РК Карпош Вардар од Куманово која се натпреварува во најдолемиот проект на црвено-црниот тим, Вардаровата Јуниор Лига. ... Read More »

Блажевски за Вардар Фанс: Вардар има најквалитетна екипа и на останатите два меча во есенскиот дел ќе атакува на трите бода

vardarfans-blazevski

Црвено-црните стигнаа до единаесеттата победа во ПМФЛ, откако на арената “Филип Втори“ минимално со 1:0 ја победија екипата на Ренова. Единствениот погодок го постигна Дејан Блажевски, со кој му донесе три големи бодови на својот тим во борбата за титулата. Моментот на одлука се случи во 77 минута кога Блажевски доби употреблива топка од Брдаровски, претрча и стрелаше силно и ... Read More »

Мартин Трајчев: Чест и привилегија да се биде дел од Академијата на ФК Вардар и проектот “Јуниор“ лига

5

Пред нас е есенскиот дел во фудбалската “Јуниор“ лига, која ја има втората сезона на нејзиното постоење. Вкупно девет фудбалски школи оваа сезона се натпреваруваат во лигата, а секое коло се играше во различен град од каде доаѓаат школите кои се дел од овој голем проект на фудбалскиот клуб Вардар. Минатата недела на завршниот турнир имавме можност да проследиме натпревари ... Read More »

Љупчо Симовски: “Јуниор“ лигата овозможува зголемен интерес на децата да се занимаваат со фудбал, одигрување на повеќе натпревари, како и искуство за децата кои играат во лигата

vardarfans-fudbal-stars-kocani

Актуелна е втората сезона на фудбалската “Јуниор“ лига, во која се натпреваруваат девет фудбалски школи од Македонија. Меѓу нив е Фудбал Старс од Кочани која оваа сезона има можност да ги почуствува возбудувањата во “Јуниор“ лигата. Еден од тренерите кои работат во оваа школа е поранешниот играч на неколку клубови во Македонија. Се работи за Љупчо Симовски попознат како “Бела“. ... Read More »