Sunday ,28 November 2021
Последни:
Home > Интервјуа (page 21)

Интервјуа

Јована Мицевска: За еден млад голман како мене од голема важност е да има покрај себе личности, како што се Лејно и Суслина, задоволството и привилегијата се мои, што ги имам токму нив за учители и соиграчи

j

Јована Мицевска е голема реткост на ракометните терени во Европа, пред се за голман кој успеал со само 17 наполнети години да дебитира за една екипа на натпреварите од Лигата на Шампионите. Јована ги има поминато сите младински екипи на Вардар и од оваа сезона заслужено доби шанса да биде дел од составот на Европскиот вицешампион. Кадетска, младинска и со ... Read More »

Стефани Софтовска: Можноста да бидам покрај мојот тренер, Драгана Пецевска и привилегијата да работам со стручњак како Гонзалес, беа главната причина за моето доаѓање во Вардар

vardarfans-softovska

Стефани Софтовска е дел од ракометниот клуб Вардар, од септември 2016 година успевајќи да стане шампион со пионерките на Вардар во минатата натпреварувачка сезона. Оваа сезона со својот тим се натпреварува во кадетската лига ( каде има постигнато 22 гола во есенскииот дел) во која стана вицешампион, како и во младинската лига каде се наоѓа на второто место. Во следново ... Read More »

Арти Азизи: Очекувам заедно со соиграчите и тренерот Неделковски повторно да бидеме шампиони во детската лига, како и да продолжиме со меѓународни успеси и трофеи

vardarfans-naslovna

Арти Азизи е дел од Вардаровата генерација родени “2008“ година и веќе втора сезона го носи црвено-црниот дрес. Со Вардар успеа минатата сезона да ја освои детската лига во својата возрасна генерација и да стане шампион на Македонија. Успеа да заврши како втор најдобар стрелец и да биде еден од важните играчи во постигнување на овој успех. Оваа сезона исто ... Read More »

Илија Димов: “Јуниор лигата“ ја гледам како успешен проект, натпреварување каде можеме да се докажуваме пред стручните лица во РК Вардар

10923738_437114423103924_7907959073989138700_n

Третата сезона на ракометната “Јуниор лига“ донесе нови возбудувања, интересни и неизвесни натпревари. И оваа сезона ќе ги дознаеме шампионите во сите возрасни генерации, а сигурни сме дека завршните турнири ќе донесат квалитетен ракомет и неизвесност околу новите шампиони во “Јуниор“ лигата. Илија Димов од ракометната школа, Бисинов од Велес ја игра својата трета сезона во оваа лига, проект на ... Read More »

Олег Михајловски: Да се биде дел од ФК Вардар е желба на секое дете, посебно ми е чест и горд сум што ја уживам таа прилика

k4

Оваа сезона тренерот Јанев Сашо ги предводи  Вардаровата генерација родени “2006“ година. Истите  го финишираа есенскиот дел од сезоната во детската лига на првото место и на тој начин се промовираа во есенски шампиони. Двете екипи одиграа по 9 натпревари и само еднаш го почуствуваа поразот и тоа уште на стартот од сезоната во второто натпреварувачко коло. Вардар (2) одигра исто така ... Read More »

Виктор Пешевски: Не би биле најдобрата генерација последниве три години, ако не веруваме во своите можности и калитети

2015

Период кога постои пауза во првенството на младинските фудбалски категории, пред стартот на подготвките за пролетниот дел од сезоната. Кадетите на Вардар го финишираа есенскиот дел од сезоната на второто место, со четири бода помалку од лидерот, екипата на Шкендија. Момците на Влатко Колев на 14 одиграни натпревари стигнаа до девет победи, три нерешени резултати и два порази, доволни да ... Read More »

Антонио Мирков: Искуството и координираноста на Тодоровски и Петрески ми помогнаа да се надоградувам и приспособам во играта на двете генерации

vardarfans-naslovna

Антонио Мирков ја игра својата втора сезона во фудбалскиот клуб Вардар, а во есенскиот дел од натпреварувачката сезона 2017/18 паралелно настапува за генерациите на Вардар родени “2002“ и “2003“ година. Мирков е роден “2003“ година, но добива шанса да игра и за помладите пионери на клубот, кои имаат полусезона за незаборав. Мирков успеа и во двете екипи да се запише ... Read More »

Влатко Кулуковски: Нема големо достигнување, без голема љубов спрема фудбалот и многу труд

vardarfans-kulukovski

Во следното наше интервју ве запознаваме со одбранбениот играч на Вардаровата генерација родени “2005“ година. Се работи за Влатко Кулуковски, кој настапува за екипата на Вардар (2) во детската лига, со која минатата сезона го освои третото место, додека неговите соиграчи од Вардар (1) успеаа да станат шампиони на Македонија. Влатко има важна улога во добрите резултати на оваа генерација, ... Read More »

Дамјан Кочијев: Ракометната “Јуниор лига“ ни дава шанса за напредок како ракометари, но и можност за нови пријателства и дружења

zc3

Повеќе од 23 ракометни школи низ цела Македонија и оваа сезона ќе се натпреваруваат во “Јуниор“ лигата и ќе се борат за највисок пласман на крајот од сезоната. Исто така  ја имаат шансата да се докажуваат и да ги надоградувааат своите знаења преку континуираните натпревари во оваа лига. Дел од овој проект е и ракометната школа РК Илинден Вардар за која настапува ... Read More »

Горазд Гигов: Да се биде прв голман на шампионската генер. “2004“ на ФК Вардар е голем предизвик и одговорност

2013

Во следново наше интервју ве запознаваме со моментално првиот голман на Вардаровата генерација родени “2004“ година, која стана есенски шампион во регионалната-скопска лига и тоа убедливо заврши на првото место со максимален број на освоени бодови во оваа лига. Се работи за Горазд Гигов кој скоро пет години е дел од фудбалскиот клуб Вардар, а оваа сезона доби шанса да ... Read More »