Monday ,10 August 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 84)

Кошарка

Кошарка! Калов и Адекунде го однесоа Вардар на завршниот турнир во Купот

kkvardar-vardarfans-kosarka

Вчера во спортската сала „Младост“во Гостивар момците на кошаркарскиот клуб   Вардар успеаа да се пласираа во завршницата на “Лимак Купот“ на Македонија. Тие  однесоа гостински триумф над домаќинот,  тимот на Гостивар со 69-74 (14-17, 22-14, 14-24, 19-19). Вардар е последниот патник на завршницата на Лимак Купот на Македонија, кој од 17-ти до 19-ти  месецов  ќе се одржи во салата „Јасмин“ Кавадарци. ... Read More »

КК Вардар гостува кај Гостивар по “виза“ за завршниот турнир во кошаркарскиот „Лимак Куп“

kk

Кошаркарскиот машки црвено-црн колектив денес го очекува меч во Купот на Република Македонија. Вечерва играме со лидерот во Втората лига екипата  Гостивар во 19-00 часот во салата „Младост“ во Гостивар. Овој натпревар  ќе одлучуваат за последниот учесник на завршниот турнир на најдобрите осум екипи во кошаркарскиот „Лимак Куп“ на Македонија. Претходно екипите на КК Гостивар и КК Вардар   во првата ... Read More »

Кошарка: Две девојки од САД засилување за ЖКК Вардар

1714-1

Женскиот кошаркарски тим на Вардар ги започна зимските подготовки  на 9-ти јануари кога  го имаа првиот собир во 2017 година со кој официјално започнаа со подготовките за пролетните возбудувања во женската македонска конкуренција. Тимот веќе се подготвува во нивниот дом, во малата сала при спортско рекреативниот центар “Кале“. Прв предизвик за девојките во 2017 е Купот на Македонија во женска кошаркарска ... Read More »

Нов пораз на КК Вардар

kkvardar

КК Вардар доживеа нов пораз. Вчера нашите играчи беа поразени од тимот на КК Фени Индустри на гостински терен со резултат 77:63 (24-10; 18-11; 17-23; 18-19). Уште по првите десет минути се надзираше уште еден пораз на нашите кошаркари. Првата четвртина нашиот тим ја загуби со високи 24-10. Вториот период исто така нашиот тим го загуби, овој пат со резултат ... Read More »

КК Вардар гостува во Кавадарци

kkvardar

КК Вардар денеска гостува во Кавадарци кај тимот на Фени Индустри во рамките на единаесеттото коло од првата кошаркарска лига. Овој натпревар нашиот тим го дочекува на последното место на табелата, додека пак тимот на Фени во овој момент се наоѓа на второто место на табелата со учинок од девет победи и само еден пораз. Ова ќе биде уште еден ... Read More »

Прва победа: КК Вардар го декласираше Пелистер!

kosarka-kk

Кошаркарите на Вардар ја забележаа првата победа оваа сезона. “Црвено – црните” во  1/8 финалето во Купот на Македонија се сретнаа со тимот на Пелистер кој високо го поразија и се пласираа во 1/4 финалето. Вардарци во текот на целиот натпревар беа подобар тим и заслужено стигнаа до првата победа оваа сезона. Уште по првата четвртина нашите кошаркари дојдоа до ... Read More »

КОШАРКА! Работнички “преголем залак“ за младиот Вардар

000-660x330

Вчера во малата сала “Кале“ црвено-црниот кошаркарски колектив го пречека најтрофејниот кошаркарски тим во земјава, КК Работнички. Младиот тим на Вардар се обиде, но не успеа да го совлада поискусниот ривал од Градски парк предводен од еден од најдобрите тренери во земјава Марин Докузовски. Црвено-белите победија со девет поени предност, односно 73-82. За многумина можеби изненадувачки, но не и за ... Read More »

КК Вардар викендов против Работнички

vardarfans combat

Викендов на програмата е ново коло од првата македонска кошаркарска лига. Во него, нашиот КК Вардар ќе биде домаќин на лидерот на табелата, тимот на КК Работнички. Овој натпревар Вардар го дочекува на последното место на првенствената табела со скор од девет порази од исто толку натпревари. Работнички пак, се наоѓа на лидерската позиција со скор од осум победи и ... Read More »

Деџи Ибитајо нов играч на КК Вардар

kkvardar

КК Вардар доби нов играч. Станува збор за Деџи Ибитајо кој има 24 години, 193 сантиметри и игра на бековските позиции. Ибитајо ќе биде првиот играч странец оваа сезона во нашиот тим. Ибитајо оваа сезона ја започна во Спартак од Суботица. Овој играч веќе го имаше своето деби во “црвено – црниот” дрес, на гостувањето против тимот на КК Пелистер. Иако нашиот тим го ... Read More »

КОШАРКА! Вардар во второто полувреме го загуби гостувањето кај Пелистер во Кавадарци

kk0

Викендов продолжија кошаркарските возбудувања во машката прва лига. Вардарци во првото “пролетно“ коло гостуваа кај КК Пелистер.  Зелено-белите поради реновирањето на салата „Младост“, како домаќини играа во Кавадарци, каде по втор пат во оваа сезона беа подобри од црвено-црните со 69:57, со пресврт во вториот дел. Резултатот по четвртини изгледаше вака: 24-20; 8-15; 13-11; 24-11 Вардар  на одмор замина со ... Read More »