Sunday ,27 September 2020
Последни:
Home > Останати спортови > Кошарка (page 83)

Кошарка

Тренерот на Вардар Кочов, нов селектор на селекцијата М-18 која ќе игра на Е.П

13082563_10209426381522416_6140859030712038401_n

Управниот одбор на МКФ на предлог на Стручниот совет при Македонската кошаркарска федерација ги назначи селекторите за сите возрасни категории, во машка и во женска конкуренција. Кошаркарите генерација 1999/2000 (М18) оваа година ќе бидат дел од Европското првенство (Дивизија Б) што ќе се одржи во периодот од 28. јули до 6. август во Талин, Естонија ќе бидат предводени од стручниот ... Read More »

(ФОТО) Одреден распоредот на КК Вардар за натпреварите во Плеј-аутот

kosarka-640x330

Регуларниот дел од сезоната во Првата машка кошаркарска лига  заврши со 14. одиграно коло изминатиот викенд со што се одреди и финалниот пласман на клубовите на табелата. Фени Индустри го заврши првиот дел од сезоната на првото место на табелата, со само два порази. Второпласиран е Работнички, вицешампионот Куманово е на третото место на табелата додека Кожув е последниот учесник ... Read More »

Кошарка! Девојката утре ја пречекуваат Струга 2009, трагаме по 10-та последователна победа сезонава

harbov2-548x330

Минатиот викенд на програмата во женската кошаркарска прва лига беше новото 9.коло. Мечот на вардаровите девојки во истото беше одложено и истиот доби нов термин, утре. Црвено-црните девојки, избраничките на Бране Андриевски  утре ќе играат дуел  со екипата на ЖКК Струга 2009. Вардар е домаќин на овој дуел кој ќе се игра во малата сала при спортско рекеативниот центар “Кале“, почетокот ... Read More »

Брукс сам го победи Вардар

Кошаркарите на Вардар претрпеа уште еден пораз во лигата. Изминатиов викенд подобар тим од нашиот беше Охрид АВ кој победи во Скопје со резултат 80-93 (13-28,23-17,18-25,26-23). Победникот на овој натпревар беше решен уште по првата четвртина. Првиот период гостинот од Охрид го доби со дури 15 поени разлика. Втората четвртина Вардар ја одигра нешто подобро и ја доби со резултат 23-17. ... Read More »

КК Вардар го пречекува АВ Охрид

kkvardar-vardarfans

Кошаркарите на Вардар овој викенд ќе се обидат да стигнат до првата победа оваа сезона. Викендов во малата сала во СЦ. “Кале” ќе гостува екипата на АВ Охрид. Ова ќе биде натпревар во рамките на 14 коло во првата кошаркарска лига. КК Вардар сеуште го очекува првиот успех оваа сезона, додека пак противникот на вардарци, тимот на Охрид во моментов ... Read More »

КК Вардар (М-20) им се врати на победите

kkvardar-kosarka

Изминатиов викенд беа одиграни нови натпревари во рамките на младинската лига (М-20). Нашите млади надежи им се вратија на победите по неуспехот во дербито против КК Работнички. Во саботата нашиот тим како гостин го совлада убедливо тимот на КК Водно Санс со резултат 95:50. Ова беше шестта победа за вардарци, од вкупно осум одиграни натпревари. И натаму нашиот тим останува ... Read More »

КОШАРКА! Вардарки по продолжение триумфираа кај МНА Кожувчанка

harbov

Викендов во рамки на 8.коло во Женската прва кошаркарска лига нашите црвено-црни девојки гостуваа во Кавадарци кај екипата на МНА Кожувчанка. Нашите девојки триумфираа после продолженија со 60-68. Девојките неодиграа како што очекуваа, почна лошо и се мачеа во текот на мечот. “Емоционалната испразнетост““ од купот зема данок сепак нашите девојки беа доволно умешни да го завршат мечот по 40 ... Read More »

Нов пораз на КК Вардар

kkvardar-vardarfans

Кошаркарите на Вардар претрпеа уште еден пораз, изминатиов викенд нашиот тим загуби од Куманово 86-69 (16-17,26-17,23-14,21-21) и остана на последната позиција на табелата без ниту една победа. Младите играчи на Вардар успеаја да парираат само во првата четвртина, фаворизираниот тим на Куманово во втората и третата четвртина го реши победникот на овој натпревар. На полувреме нашиот тим имаше осум поени негатива. ... Read More »

Кошарка! Девојките утре во Кавадарци ќе гостуваат кај МНА Кожувчанка

zkk-2

Минатиот викенд беше резервиран за Куп завршницата во машка и женска кошаркарска конкуренција, овој викенд продолжуваат мечевите кај девојките  со дуелите од 8-тото коло од Првата женска  кошаркарска лига. Вардар во ова коло е гостин во Кавадарци. Нашите девојки се враќаат на “местото на злосторот“ во салата “Јасмин“-Кавадарци каде што во неделата испишаа историја триумфирајќи и освојувајќи го Купот на Македонија. ... Read More »

Кошарка! Вардар гостува кај КК Куманово

kkk

Минатиот викенд беше резервиран за Куп завршницата во машка и женска кошаркарска конкуренција, овој викенд продолжуваат мечевите кај момците со дуелите од 13-тото коло од Првата машка кошаркарска лига. Вардар во ова коло е гостин. Црвено-црните момци на Кочов гостуваат кај кошаркарскиот клуб Куманово во истоимениот град, дуелот ќе се игра во сабота 25 фебруари. Мечот во спортската сала во ... Read More »