Wednesday ,16 January 2019
Последни:
Home > РК Вардар (page 388)

РК Вардар

Познати противниците за Македонската ракометна репрезентација на СП во Франција

vardarfans sp

Македонската ракометна репрезентација ги дозна противниците во групната фаза, за светското првенство кое во јануари 2017 година ќе се одигра во Франција. Ждрепката сакаше во група да бидеме со домаќинот Франција, потоа Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола. Интересен од тренерски аспект ќе биде дуелот на Лино Червар и Веселин Вујовиќ, кој е селектор на Словенија. По подолго време од ... Read More »

Бисинов Вардар победник на промотивен турнир во Демир Капија на ракометната “Јуниор лига“

junior

Голема е заинтерисираноста за мега  проектот на Ракометната академија на Вардар – „ Вардар јуниор лигата“. По тој повод се одржа  промотивен турнир во Демир Капија каде како домаќин на истиот беше ОУ „Димче Ангелов″. Ова училиште изрази желба да биде дел од Вардаровата ракометна академија и да се запознае со бенефитите од тоа да се биде дел од овој проект и ... Read More »

Едуард Кокшаров назначен за спортски директор на ракометниот клуб Вардар

vardarfans koksarov sportski direktor

Прославениот руски репрезентативец, Едуард Кокшаров ќе биде нов спортски директор на ракометниот клуб на Вардар. Ова преку својата официјална страна го потврди клубот. Најголем дел од својата играчка кариера Кокшаров помина во екипата на Целје Пивоварна Лашко, со која успеа дури и да ја освои европската круна во сезоната 2003/03. Со истава екипа освои девет пати наслов шампион во Словенија. ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар ТВ посветен на фудбалската “Јуниор лига“ и младите фудбалски категории

vardar tv

Погледнете го овонеделното  издание на вардаровиот црвено-црн магазин Вардар ТВ кој се прикажува секоја недела на телевизија Алфа. Посветено е претежно ова издание на завршниот ден од фудбалската Јуниор Лига и на младите фудбалски категории. Во емисјата е и последното гостување на капитенот на ракометниот клуб Вардар Филип Лазаров од март годинава , како благодарност за неговата петгодишна црвено-црна одисеја. Во емисијата ... Read More »

Дарко Јанев: Првата сезона беше одлична во “Јуниор лига“, горд сум што РК Илинден-Вардар продуцира квалитет

vardarfans-junior-liga-660x330

Зад нас е првата успешно реализирана година од големиот ракометен проект на машкиот и женскиот црвено-црн колектив вардаровата “Јуниор лига“. Во истатата се натпреваруваат дечињата во машка и женска конкуренија во повеќе возрасни категории од вардаровите регионални ракометни школи. Школите учествуваат со свои екипи во оние генерации каде имаат доволно играчи за составување тим, а во одредени генерации каде има ... Read More »

Тоше Ончев: Оваа година завршивме на второто место, што за нас ке биде многу големо искуство за наредната сезона каде што поголемиот дел од играчите ќе настапуваме во најсилната супер лига

vardarfans tose oncev

Екипата на РК Вардар 2 имаше успешна сезона како дебитанти во Првата ракометна лига. Оваа млада екипа се надмина себеси и под водство на тренерот Стојан Петрушевски успеа да го освои второто место, кое водеше во бараж за пласман во најсилната Супер лига. Регуларниот дел од сезоната го завршија со вкупно 19 победи и 3 порази, од кои два беа ... Read More »

Диви во хумана мисија, тој донираше комплет дресови на Сојузот за спорт и рекреацијата на инвалиди

Petar-Angelov-Divi

Човекот со големо срце, вардаровиот голман,  единствениот Петар Ангелов-Диви  донираше комплет дресови на Сојузот за спорт и рекреацијата на инвалиди во неговото Кавадарци. Тој подарил 10 комплети кои ќе бидат официјални дресови на кавадаречкото здружение на своите натпревари. Диви покрај тоа што е македонска ракометна икона е човек со големо срце, тоа го следеше цела кариера, тој одсекогаш бил и ќе остане ... Read More »

Голот на Шишкарев против Веспрем, во изборот за најубави во сезоната 2015/16 во ЛШ

vardarfans-rk1-660x330

Заврши уште една возбудлива сезона во ракометната лига на шампиони. Екипата на Киелце успеа да стане шампион, откако во финалето беа подобри од екипата на Веспрем. ЕХФ продолжува да ни ги прикажува највозбудливите моменти за сезоната која измина. На следново видео можете да ги погледнете најдобрите и најатрактивни голови на играчите во најголемото ракометно натпреварување. Свое место има и Данил ... Read More »

Канелас најзвучното име во редовите на Вардар, кое е потврдено за следната сезона

vardarfans kanelas

Шпанскиот репрезентативец Жоан Канелас е најзвучното засилување за екипата на РК Вардар за следната натпреварувачка сезона. Канелас одигра две добри сезони во германски Кил, а последната во лигата на шампионите ја заврши со 71 постигнат гол. Дефинитивно големо засилување за нашиот ракометен шампион, кој со своетно непроценливо искуство ќе доприносе за подобри резултати на црвено-црните во борбата за пласман на ... Read More »

Од РК Вардар потврдени засилувања се: Канелас , Рожерио Фереира и од вчера Борозан , се очекува потврда за Иван Чупиќ

yy-660x330

По вчерашното официјално  преставување на црногорскиот репрезентативец Вуко Борозан (22) веќе се потврдени три сигурни и официјални нови имиња на засилувањата на ракометниот клуб Вардар за следната сезона.  Во следниот период се се очекува потврда за  Иван Чупиќ од Киелце и самиот хрватски интернационалец веќе одамна тоа го потврди во својте изјави за медиумите, последна потврда беше по освојувањето на Шампионската круна во ... Read More »