Sunday ,08 December 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младински лиги (page 129)

Младински лиги

Јована Мицевска во наредниов период ќе тренира со вториот тим на Вардар јуниор

vardarfans micevska

Добрите настапи  во изминатата сезона за младинските категории на Вардар, беа добра препорака за тренерот Симе Симовски да ја повика Јована Мицевска да тренира со вториот тим на Жрк Вардар. Оваа млада надеж на Македонскиот ракомет е добро позната за спортската јавност и по нејзините неколку настапи во првиот тим, каде доби шанса да застане на голот покрај една Суслина ... Read More »

Леонида Гичевска од Вардар, избрана за најдобар играч на последните два натпревари на кадетската репрезентација

vardarfans dev

Леонида Гичевска е Вардаровата гордост која не претставува на европското првенство за кадетки, кое во изминатиов период се одржува во Скопје. На последните два дуели на Македонската репрезентација, против селекциите на Шпанија и Германија, Леонида заслужено е прогласена за најдобар поединец кај нашите девојки. На натпреварот со Шпанија постигна три голови и беше втора по ефикасност во составот предводен од ... Read More »

Големи играчки промени во пионерската екипа на Жрк Вардар

vardarfans- hh

Пионерките на Жрк Вардар започнаа со тренинзи за новата сезона, со големи промени во играчкиот кадар. Екипата ја напуштија дури девет ракометарки кои си најдоа нов клуб. Ана Божиноска, Михаела Крстиќ, Ивона Ангелеска, Ана Ристевска, Невена Ацевска, Ивона Арсовска, Анета Тодоровска, Ангела Колева и Златица Бошкоска, не се повеќе дел од овој тим на Вардар. Испразнетото место по нивното заминување ... Read More »

Маја Китановска: Припремите течат во најдобар ред

vardarfans kitanovska

Младинските категории на Жрк Вардар се наоѓаат на десет дневни подготовки во Копаоник. Екипата физички се подготвува за новата сезона, ова место нуди одлични услови за работа. Кадетките минатата сезона го освоија вицешампионското место во својата категорија, младинките беа први во својата конкуренција. Припремите уште од самиот почеток течат во најдобар ред, како што ги има испланирано нашиот тренер Билјана ... Read More »

Кадетките поразени и од Чешка

vardrafans ep

Македонската кадетска репрезентација го доживеа третиот пораз, во исто толку натпревари на ЕП во Скопје. Подобри од нашите девојки овој пат беа селекцијата на Чешка, која забележа убедлива победа. Македонија беше рамноправен противник само во почетните седум минути, потоа противникот ја презема играта за веќе на полувреме да направи голема позитива (12:21). Ништо поразлично не се случуваше во вториот дел, ... Read More »

Мицевска одлична на голот на Македонската кадетска репрезентација на ЕП

vardarfans micevska

Македонската кадетска репрезентација го доживеа вториот пораз на Европското првенство за девојки до 17 години, кое во наредниов период ќе се игра во Скопје. Подобри од нашата селекција беа Словенките. Во второто полувреме се доближивме на предноста на противникот благодарение на одличните одбрани на Јована Мицевска. За 20 минути поминати на теренот, успеа да забележи 8 успешни интервенции. Дефинитивно нејзините ... Read More »

Вељаноска од Вардар прогласена за најдобар играч, на натпреварот со Словенија

vardarfans nagrada

Нашите црвено-црни девојки не престануваат да не изненадуваат. По европското првенство за младинки во Валенсија каде во изборот за најдобри ракометарки, доминираа Вардаровите, истото се случува и на ЕП за кадетки во Скопје. На натпреварот со Словенија за најдобар играч во Македонската репрезентација беше избрана Александра Вељаноска, која доаѓа од редовите на Вардар. Вељаноска настапува за младинските категории на Жрк ... Read More »

Македонија поразена од Словенија, на Европското кадетско првенство во Скопје

vardarfans kadetki

Македонската кадетска репрезентација го доживеа и вториот пораз, на Европското првенство за девојки до 17 години кое се игра во Скопје. Нашите девојки немаа многу сили да направат подвиг и да забележат позитивен резултат. Уште од стартот на мечот, Словенките ја презедоа играта и предноста на своја страна. Лошата завршница во нападот беше главната причина за брзото одлепување на противникот. ... Read More »

Младинските ракометни клубови на Вардар, на подготовки во Копаоник

vardarfans pp

Кадетската и младинската екипа на Жрк Вардар се наоѓа на подготовки во Копаоник, каде ќе остане се до 23-ти август. Својот прв собир за новата сезона го имаа на 11-ти август во Скопје. Во Копаоник е планирано да одиграат пријателски натпревар со кадетите и младинците на Рк Вардар, кои исто така се наоѓаат тука. Екипата не е комплетна, поради играњето ... Read More »

Лош старт за Македонската репрезентација, на ЕП за кадетки во Скопје

vararfans kadetki

Вчера во Скопје започна Европското кадетско првенство за девојки до 17 години. Македонската репрезентација го одигра својот прв натпревар, на кој доживеа висок пораз од селекцијата на Шведска. Нашите девојки беа рамноправен противник само во првите 30 минути, кога успеваа да одржат резултатска рамнотежа. Долго време во првото полувреме резултатот беше и израмнет, но сепак противникот со неколку голови во ... Read More »